Doktoritöö: vanade palkmajade energiakulu annab vähendada kuni neli korda

 (17)

Doktoritöö: vanade palkmajade energiakulu annab vähendada kuni neli korda
Foto on illustreerivFoto: Raivo Tasso

Vanade palkmajade oskusliku renoveerimisega annaks vähendada nende küttekulu kuni neli korda ning pole head põhjust, miks ei saaks nautida vanades maamajades kõiki kaasaegseid mugavusi. Nii selgub hiljuti Tallinna tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst.

Eestis leidub enam kui 115 000 puidust kandekonstruktsiooniga üksikelamu, neist ligi poolte vanus ületab 100 aastat. "Sellega on juba tõestatud puitelamute vastupidavus ajale ning hinnanguliselt peavad need majad peale läbimõeldud renoveerimist vastu veel vähemalt 100 aastat. Ajas on muutunud vaid elanike ootused mugavustele," märkis doktoritöö autor Üllar Alev ERRi teadusportaali vahendusel.

Tavaliselt renoveerivad maaelamute omanikud oma kodusid aga väikeste etappide kaupa ja pikema aja vältel või peaaegu pidevalt. Töö kohaselt oleks mõistlikum võtta aga renoveerimistööd ette korraga ja läbimõeldult - see aitaks vähendada lisatöid, ehitustöödega seonduvaid ebamugavusi ja lõppkokkuvõttes ka tööde kogumaksumust.

Vanemate, enne teist maailmasõda ehitatud palkmajad on saanud peamiselt kahjustada sademete ja pinnaseniiskuse tõttu. "Enamikul sajandivanustel palkmajadel vajavad asendamist paar esimest palgirida ja akende all olevad pehkinud palgiosad," kinnitas Alev.

Ehituslikult on palkmajade nõrgaks kohaks tuulepidavus. Nii tuleks pöörata eeskätt tähelepanu palgivarade ja konstruktsiooni liitekohtade tihendamisele. Hoolimata hõredatest välispiiretest ei taga loomulik ventilatsioon samas piisavat õhuvahetust. Hea sisekliima tagamiseks tuleb paigaldada soojustagastusega mehaaniline ventilatsioonisüsteem ja maja soojustamisel tuleks eelistada võimaluse korral välissoojustust.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare