Ekspert selgitab: kuidas peab tegelikult puhas viin maitsema?

 (29)
8VK11JUL06B19.jpg
.Foto: Vallo Kruuser

“Viinal ja viinal on tõepoolest suur vahe,” ütleb viinatootja Kochi peatehnoloog Kristo Saaren. Vahe on eelkõige nii maitses kui valmistusviisis.

Saareni sõnul kujundab viina maitse eelkõige kasutatavad toorained ehk piiritus ja vesi, kuid kindlasti räägib maitse kujunemisel kaasa tootmisprotsess.

Joogi puhtus saavutatakse korduva destilleerimise ja filtreerimisega, mille käigus kõrvaldatakse kõik ebasoovitavad lisaained. On oluline, kas ja kui mitu filtreerimist viin läbib, kas lisatakse mingeid lisaaineid maitse pehmendamiseks ja parandamiseks. Erinevad on ka filtreerimise meetodid - nii kasutatakse viina tegemisel hõbefiltrit, piimafiltrit, plaatinafiltrit jne.

Kristo Saaren toob näitena tema enda viimati valminud premium-klassi viina Tulivesi, mille tegemisel soovis ta saavutada maksimaalselt puhast ja mahedat maitset. Viina valmistamisel kasutatas ta premium-klassi piiritust, viin läbis mitmeastmelise filtersüsteemi, milles kvaliteedi tagavad 24 hõbedast filterelementi. Samuti lasti viinal enne pudeldamist umbes kuu aega laagerduda.

Kuigi arvatakse, et piiritus on kõige olulisem koostisosa maitse tagamisel, siis tegelikkuses mängib tähtsat rolli lisatava vee kvaliteet.

Küll tõdeb tehnoloog, et viina maitse tajumine sõltub tegelikult paljuski inimese maitsemeelest ja on täiesti individuaalne, kes millist viina eelistab.

Mõnedele meeldib, et viinal oleks terav maitse, milles ei tule välja mingeid teisi maitsenüansse nagu magusus või siis piirituse valmistmisel tulenev teravilja maitse. Samas meeldivad paljudele ka nn maitseviinad, mida kasutatakse enamasti kokteilide valmistamiseks.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare