Kolm eksimust, mis nurjavad ideaalse jõuluprae

 (3)

Jõulupraad
Jõulupraad

Jõululaua krooniks on ajast aega olnud särisev ahjupraad, mille valmistamine on igale köögikunstnikule justkui tuleprooviks, kus ebaõnnestumist lubada ei saa. Ometi eksivad nii mõnedki kogenud küpsetajad hõrgu prae valmistusreeglite vastu.

Et jõulugurmee saaks unustamatult hõrk, mahlane ja krõmpsuvalt krõbe, soovitab Rakvere tootekategooria juht Heli Sepp vältida just neid vigu.

Pistad liha külmikust kohe ahju

Liha jäisest külmikust kuuma ahju pannes riskid pikema küpsetusaja ja ebaühtlaselt küpsenud lihaga. Luba lihal tund kuni kaks enne kuumtöötlemist toasoojaga sõbruneda, et ahju pannes ei toimuks suurt temperatuurimuutust ning tulemuseks oleks kaunilt kuldne ahjupraad.

Küpsetad liialt madalal temperatuuril

Kuldselt krõbeda kuuega jõulupraad nõuab kõrgemaid temperatuure ja eelnevat pruunistamist. Alustuseks asetada liha ahjupanni või –plaadiga eelkuumutatud ahju ja pruunista 250°C juures. Seejärel langeta temperatuur 120°C-ni, lisa pannile puljongit või vett ja soovi korral punast või valget veini ning küpseta liha lõplikult valmis.

Üldjuhul arvestatakse 1 kg liha kohta 90 minutit küpsemisaega. Liha valmidust saab kontrollida lihatermomeetriga ja kui ahjuvalvurit kodus pole, siis torka liha terava noa või vardaga. Praad on küps, kui eralduv vedelik on kaunilt klaar.

Seotud lood:

Lõikad liha ahjukuumalt lahti

Ahjukuuma liha ei tohiks kohe noaga torkima hakata, vaid lasta valminud prael kuni 30 minutit seista. See aitab lihamahlade liikumisel peatuda ja muudab ka lõikamise palju lihtsamaks – lõikelaud jääb väärtuslikust vedelikust puutumata ning näpud ei saa kõrvetada.

Hõrgu prae jahtumist ei ole samuti vaja karta, sest lõikamata ahjuroog hoiab üllatavalt hästi sooja, lisaks aitab serveerimisel lihatemperatuuri tõsta kuum kaste.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
243 000€
Tallinn, Majaosa
120 000€
Tallinn, Korter
161 500€
Tallinn, Korter
83 000€
Tallinn, Korter
209 000€
Kiili vald, Majaosa
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
90 000€
Tallinn, Korter
160 000€
Tallinn, Korter
189 000€
Harku vald, Korter
126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!

229 900€
Tallinn, Korter
153 900€
Tallinn, Korter
754 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised