Kuidas valida endale drooni ja kus seda lennutada tohib? Ekspert selgitab

 (3)

Threod droon, mis võib kanda kaamerat.
Threod droon, mis võib kanda kaamerat.Foto: Tanel Meos

Hansaposti IT- ja nutitoodete ostujuht Kaimar Kiik annab nõu, millist drooni endale soetada.

Droonide lennutamine on muutumas järjest populaarsemaks ja seega ka droonide valik väga laiaks. Oma esimese drooni soetamisel tasub selgeks teha, mille jaoks seda kasutama hakatakse.

Droone saab laias laastus jagada järgmistesse gruppidesse:

· Mängudroonid

· Kaameradroonid

· Selfie-droonid

· Võidusõidudroonid

Iga droon on erinevate omaduste ning näitajatega. Fotograafia ja aerovideote jaoks mõeldud droonid on sageli suuremad ja võimsamad. Võidusõidudroonid on kergemad ja vastupidavamad. On muidugi erandeid ja seepärarast tasuks enne korralikult eeltööd teha.

Hiljuti on turule saabunud ka droonid, mis sobivad video salvestamiseks, kuid samaaegselt on kompaktsed ning kergesti kaasaskantavad. Seejuures on droonid varustatud ka vajalike sensoritega, et nende lennutamine oleks võimalikult turvaline ja lihtne.

Drooni valimisel peaks endalt küsima järgmisi küsimusi:

· Kas hakkad drooni kasutama aerofotode või -videote salvestamiseks?

· Kui tähtis on fotode või videote kvaliteet?

· Kas hakkad drooni kasutama vabaaja veetmise eesmärgil?

· Kas lennuvideot soovitakse voogedastada mobiilsesse seadmesse?

Seotud lood:

· Ja igivana küsimus – kui suur on eelarve?

Lisaks peab arvestama, et mitte kõiki droone pole lihtne lennutada. Odavamatel droonidel võivad puududa sensorid, mis hoiavad drooni stabiilsena õhus. Isegi kui droon on üle kuhjatud erinevatest sensoritest, siis teatud ilmastikutingimustes ei pruugi neist kasu olla, näiteks järsu tuule muutuse puhul.

Algajale sobiv

Algajale droonilennutajale sobib näiteks Dji Phantom 3 droon. See pole väga kallis, suudab ennast ise õhus hoida, on äärmiselt lihtsasti juhitav ning suudab üsna arvestatava kvaliteediga videosid üles võtta.

Kuna droonidega tikub juhtuma õnnetusi, siis on tähtis ka varuosade kättesaadavus, mida tasub kontrollida juba drooni valikul. Paraku pole sugugi kõigile droonidele võimalik Eestist varuosasid soetada.

Kallis või odav?

Loe veel

Kindlasti lähevad selles küsimuses ekspertide arvamused lahku. Mida kallim on droon, seda rohkem on see täis tehnikat, mis abistab sujuvamal sõidul. Tippklassi mudelid suudavad ka andurite abil takistustega arvestada.

Samas, ilma harjutamise ja kogemuseta võib ka selle väga kiirelt ribadeks lennutada. Alustada võiks mõne soodsama drooniga ning proovida, kas selline hobi üldse meeldib. Kui käid korra kuus drooniga lendamas, ei ole profiklassi kuuluv masin tõenäoliselt otstarbekas.

Ole seadustega kursis

Kui droon on koju toodud, juhend läbi loetud ning mõned ohutust tagavad põhimõtted meelde jäetud, tuleb vaadata, kus ja kui kõrgele võib lennata.

Rusikareegel on, et lennujaamadega linnades ja nende lähivaldades on selles osas piirangud ja seal lendamiseks on vaja Lennuameti kooskõlastust. Lisaks on osadel looduskaitsealadel ja näiteks Ämari õhuväebaasi ümbruses lendamine sootuks keelatud ja lube ei väljastatagi.

Seega vaata eelnevalt üle, kas soovitud paigas on lendamine lubatud ja kas selleks on tarvis Lennuameti luba, mida on võimalik taotleda SIIT. Kontrollimata õhuruumis on lubatud ilma lennuloata lennata kuni 500 jala ehk umbes 150 meetri kõrguseni. Kindlasti tasub kõrgustesse liikudes arvestada ka drooni võimete ja enda kogemustega.

Kas kinnitad bussis turvavöö?
Auhinnaks on kardisõidu pakett 5-le LaitseRallyPargis. Tallinnast sõidutab Laitsesse
edasi-tagasi Go Bus. Auhind kehtib kasutamiseks kuni 31.08.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!
Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare