Kuidas vältida kodus ülimalt kuluka veeuputuse teket? Loe, mida täpsemalt kontrollima peab

 (1)
Veeuputus
VeeuputusFoto: Ilmar Saabas

Veeuputus võib olla vägagi kulukas, seega tasub neid näpunäiteid meeles pidada.

Suve lähenedes veedavad inimesed üha enam aega kodust eemal, näiteks reisides või maamajas. Elu linnas siiski ei peatu ning päevinäinud torustiku, lohakalt tehtud remondi või hajameelse naabri poolt põhjustatud veeuputuse eest ei ole keegi kaitstud.

PZU varakahjude juhi Marge Habakuke sõnul laekub kindlustusfirmale veekahjudest tulenevalt kahjuteateid igapäevaselt: „Tihti on veeuputuse põhjuseks enda tehtud remonditööd või on torustiku paigaldamisel kasutatud kvalifitseerimata tööjõudu. Tagajärjed võivad aga olla äärmiselt kurvad, eriti kui õnnetus juhtub siis, kui pere ise on pikemalt kodust ära“. Suur oht ähvardab vanemaid kortermaju, kus torustik on päevinäinud ning seda pole pikka aega kontrollitud.

Pisilekked tekitavad ajapikku palju pahandust

Kõige salakavalamad on väiksemad lekked torudes, mis jooksevad seinte või lagede vahel ning mida seetõttu esialgu ei märka. „Tuleb ette olukordi, kus pererahvas on pikemalt kodus ära olnud ning väike leke on ajapikku tekitanud ulatusliku kahju. Neid olukordi on tegelikult võimalik vältida paigaldades andurid, mis mõõdavad survet torudes ning annavad häiret, kui surve peaks langema alla normi,“ ütles Habakukk lisades, et paraku pole sääraste andurite kasutamine Eestis veel üleliia levinud.

Seotud lood:

Habakuke sõnul tasuks lamekatusega majade elanikel ja korteriühistutel enne sademerohket perioodi kindlasti kontrollida, et vee äravoolutorud oleks prahist puhtad. „Talve jooksul võib katusele koguneda erinevat prahti, mis seejärel ummistab vihmavee äravoolutorud. Äravoolu puudumisel tekitab tugev vihmasadu katusele omamoodi basseini, mille tulemusena hakkab vesi jooksma seinapaneelide vahele ning ventilatsioonitorudesse kahjustades nõnda nii korterite sisustust kui ka maja konstruktsioone.“

Pesumasin tuleb ühendada kindlalt äravooluga

Tahtmatult või inimlikust hooletusest võib korteriomanik osutuda ohvri asemel hoopis kahju tekitajaks. „Juhtumeid on erinevaid, näiteks tualetipotti pillatud ese või jooksma unustatud vannivesi. Uputust on põhjustanud ka äravooluga ühendamata pesumasinad, mille äravooluvoolikut hoitakse kraanikausis või vannis, kust veesurve selle lihtsalt välja võib ajada,“ toob Habakukk näiteid, lisades, et pigem tasuks kutsuda torumees, kes pesumasina kindlalt äravooluga ühendaks.

Veeavarii puhul kaitseb kindlustus nii ohvrit, aga ka selle tekitajat eeldusel, et viimasel on sõlmitud ka vastutuskindlustus. „Kodukindlustuse puhul tasubki silmas pidada kahte asja – esiteks, et oleksid oma vara kindlustanud piisavas väärtuses ning seda, et oleksid kindlustatud ka kahjude vastu, mida tahtmatult oma naabritele või põhjustada – eriti kui alumiseks naabriks juhtub kallist kaupa müüv või inventari omav äriettevõte“ ütles Habakukk.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare