Lairiba arenduse juht: kellele ja milleks ülikiiret internetti tarvis läheb?

 (17)
Küberkaitse Kompetentsikeskus
Foto: Ilmar Saabas

Kõik interneti püsiühenduste pakkumised keskenduvad alati interneti kiirusele. Kõik saavad aru, et mida kiirem internet, seda parem internet, kuid sealt edasi võib muutuda tavatarbija jaoks kogu temaatika interneti ümber üpris segaseks. Seoses üle-Eestilise ülikiire interneti baasvõrgu peatse valmimisega, on sobilik aeg lahti selgitada nii internetikiiruse olemus ja ülikiire interneti võimalused kodutarbijale.

Arusaamaks internetikiirustest, tuleb naasta põhikooli füüsika tundi. Internetikiirust saab võrrelda näiteks vee voolamise kiirusega - kiirus väljendab seda, kui suur maht liigub kindlas ajaühikus, enamasti ühe sekundi jooksul. Interneti puhul me räägime infohulgast ehk bittidest ja vee puhul vee ruumalast, mida mõõdetakse kuupmeetritest või liitritest.

Näiteks internetikiirus 100 Mbps tähendab, et ühes sekundis liigub 100 megabitti informatsiooni ehk 12.5 megabaiti. 100 Mbps kiiruse korral kulub 100 MB faili alla laadimiseks 8 sekundit.

Aga mis see kiirus reaalselt tähendab?

Internetti ühendatud arvutid vahetavad omavahel informatsiooni „väikestes pakkides", mida võib võrrelda näiteks veetilkadega. Samamoodi nagu kiirema veevoolamise puhul liigub rohkem tilkasi, liigub kiirema internetikiiruse puhul rohkem informatsiooni „pakikesi".

Läbi internetiühenduse liikuv andmemaht kindla ajaühiku jooksul ongi on selle internetiühenduse internetikiirus.

Internetis leidub mitmeid erinevaid platvorme ja võimalusi, millega saab mõõta enda internetikiirust. Internetikiiruse puhul eristatakse veel allalaadimiskiirust ja üleslaadimiskiirust, mida mõlemat kuvatakse enamus testide lõpus ka.

Tavalise internetitarbija jaoks on tähtsam allalaadimiskiirus, sest tarbimisel laaditakse palju rohkem alla kui üles. See on kiirus, millega informatsioon jõuab kuskilt mujalt serverist sinu seadmesse. Internetis piltide või videote vaatamiseks ja uudiste lugemiseks tuleb need ennekõike alla laadida.

Üleslaadimiskiirus on täpselt vastupidine. See on kiirus, millega informatsioon seadmest liigub kuhugile mujale serverisse. Näiteks kui uut pilti oma Instagrami profiilile lisada, siis see liigub Instagrami serverisse üleslaadimiskiirusel.

Peaaegu kõikide internetiühenduste puhul on ka allalaadimiskiirused suuremad kui üleslaadimiskiirused. Kõige paremini tuleb see erinevus välja kasutades erinevaid pilveteenuseid - failid liiguvad arvutist pilve palju aeglasemini, kui pilvest arvutisse.

Milleks kodutarbijale ülikiire internet?

Kui võrrelda kaabelühendust ja mobiilset internetti, siis kaabelühenduse peamised eelised on internetiühenduse stabiilsus, suuremad kiirused ja kiiruse vähene kõikumine.

Silmas pidades suures osas internetil põhineva digiühiskonna vajadusi tulevikus parema ja kiirema internetiühenduse järgi, on üle-Eestilise valguskaablil põhineva baasvõrgu rajamine ja ülikiire interneti igasse majapidamisse viimine igatigi õige ja loogiline samm.

Kodutarbijale avanevad ülikiire internetiga uued võimalused. Näiteks võib julgelt suurendada ühes majapidamises internetivõrku ühendatud arvutite ja teiste nutikate seadeldiste arvu. Juba praegu on kasutuses televiisorid, külmkapid ja muu kodutehnika, mida on võimalik internetti ühendada. Uue generatsiooni televiisoritega saab näiteks vaadata nii Youtube, Netflixi kui ka surfata internetis. Tulevikus aina suureneb selliste seadmete arv ja kodud muutuvad nutikamaks.

Kiire internetiühendus võimaldab ka kodust eemal olles oma majapidamisel silma peal hoida kvaliteetsete valvekaamerate abil. Võrgus võivad olla kõik kommunikatsioonidega seotud arvestid ning miks mitte suitsu- ja gaasiandurid, tagamaks parim kaitse kodanike tervisele ja varale.

Madalatel kiirustel võrk ei võimalda sujuvat ühendust paljude seadmete vahel, mille tagajärjel on võrk ülekoormatud. Ka arvutite internetikiirused on madalamad, sest internetikiirused lähevad kõikide seadmete vahel jagamiseks.

Loe veel

Kuid tulevikus on 100 Mbps kiirusega võimalik, et neli erinevat seadet striimivad 4K Ultra HD sisu Netflixist või Youtubest, mis muidu nõuab ühe seadme kohta kiirust 25Mbps. Ka online mängurite elu muutub paremaks, sest enam ei teki tõrkeid interneti kiiruses, kui ka teised seadmed kasutavad internetti. Lisaks on optika- ja tulevased mobiilsidevõrgud madala hilistumisega, mis lisaks kiirusele on oluline hea kasutajakogemuse saavutamiseks - kui keegi mängus midagi teeb, on see sisuliselt koheselt ekraanil ka nähtav.

Ülikiire internet kaotab vajaduse füüsiliste andmekandjate järgi, sest pilveteenuste kasutamine muutub palju kiiremaks ja hõlpsamaks - seda nii faile üles laadides kui ka alla laadides. Omakorda võimaldab see paremat suhtlust ettevõtete ja kodukontorite vahel ning parandab maal töötamise võimalusi.

Nagu ajaloos näha, tulevad kõigepealt tehnoloogilised võimalused ja alles siis leiutatakse uusi rakendusi nendele. Rajades valguskaablil põhinevat baasvõrku, luuakse eeldused digitaalsele ja tehnoloogilisele arengule. Alles tulevikus on näha, mida kõike veel on võimalik ülikiire internetiga erinevate majapidamiste vahel saavutada.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare