TAI hoiatab vanemaid: Eesti lapsed alustavad joomist 10–aastaselt

 (30)

TAI hoiatab vanemaid: Eesti lapsed alustavad joomist 10–aastaselt
Foto: Vida Press

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas teavituskampaaniat „Aitäh, ema! Aitäh, isa!“, mis kutsub lapsevanemaid hoidma oma lapsi alkoholi eest kuni täiskasvanuks saamiseni.

Kampaania on eelkõige suunatud 10–12–aastaste laste vanematele ja selle eesmärk on neid julgustada lastele piire seadma, et noorte esmane alkoholitarbimise kogemus lükkuks võimalikult kaugele.

Vanem võiks koos lapsega teha kokkuleppe, et enne täiskasvanuks saamist alkoholi ei tarvita. Sarnane piiride seadmine toetab ka teismeeas tarvitatavate alkoholikoguste vähendamist.

Lisaks annab kampaania värskeimaid teadmisi alkoholi mõjust noore aju arengule.

TAI vanemspetsialisti Triin Soku sõnul hakkavad just 10–12–aastastel noortel tekkima esimesed kokkupuuted alkoholiga.

„Mida varem noor inimene alkoholiga tutvust teeb, seda suurem on kahju tema vaimsele ja füüsilisele tervisele ning mõju edasisele elule,“ ütles Sokk.

„Kuigi teismeline võib tunduda juba täiskasvanu moodi, toimub just selles vanuses eesmise ajukoore kõige kiirem areng. Samas määrab just aju selle osa areng, kui hästi suudetakse teha elus iseseisvaid otsuseid ja mil määral suudetakse neid täide viia. Seega on see kõige otsesemas seoses lapse toimetuleku ja edukusega edasises elus.“

Uuringud on ka näidanud, et pooltest nooremalt kui 14–aastaselt alkoholi tarvitama hakanud inimestest saavad tulevikus tõenäoliselt alkoholisõltlased. Alustades 21–aastaselt või vanemalt on see tõenäosus vaid igal kümnendal.

Seotud lood:

Kuigi Eestis on näha alkoholitarvitamise vähenemist ja sama muster on ka noorte seas, oleme nii Euroopa kui ka Põhja–Ameerika riikidega võrreldes endiselt esirinnas alkoholi varajase proovimise ja purju joomise poolest. Keskmiselt proovitakse alkoholi esimest korda 12,4 aasta vanuselt. 11–aastaselt on alkoholi proovinud juba iga neljas noor ning 15aastasena juba enamik noortest. Reeglina jõutakse pärast proovimist üsna kiiresti regulaarsema alkoholitarvitamiseni.

Veebilehele www.tarkvanem.ee on koondatud lastevanemat toetavad videod ja artiklid. Sealt leiab infot aju ja alkoholi seoste kohta ja ka näpunäited, kuidas keerulistes olukordades käituda. Tarkvanem.ee lehel töötab kampaania ajal ka e–nõuandla, kus nõustaja vastab saabunud küsimustele alkoholi ja lastekasvatamise teemal.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
116 900€
Tallinn, Korter
325 000€
Tallinn, Korter
185 000€
Rae vald, Majaosa
93 900€
Tallinn, Korter
107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
112 800€
Jõelähtme vald, Korter
455€
Tallinn, Korter
83 500€
Tallinn, Korter
229 000€
Rae vald, Majaosa
90 000€
Tallinn, Korter

131 900€
Tallinn, Korter
153 900€
Tallinn, Korter
132 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised