Hoiatus lapsevanematele: internetis levivad võikad liba-lastesaated

 (38)

Hoiatus lapsevanematele: internetis levivad võikad liba-lastesaated
Foto: Kuvatõmmis

Youtube’is ja ka ainult lastele mõeldud videokanalites levivad populaarsete animategelaste nagu Disney printsessi Elsa ja Põrsas Peppa võikad libaversioonid, kus propageeritakse vägivalda, narkootikume ja roppusi.

Tele2 klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul liiguvad libavideod isegi Youtube Kids keskkonnas, mis on lastele mõeldud ja peaks turvaline olema.

“Moderaatorid eemaldavad Youtube Kidsist iga kuu sadu Põrsas Peppa ja muid vägivalda, piinamist, roppusi ja seksi õhutavaid võltsvideoid,” ütles Seliov ja lisas, et libamultikates propageeritakse ka reaalselt ohtlikke tegevusi nagu valgendi joomine.

“Ühel 1,6 miljoni tellijaga videokanalil toimuvad Disney kangelanna Elsa ülivägivaldsed seiklused, samuti pole puutumata ka teised Disney klassikud Miki ja Minni. Ka Eestis tehtud populaarsetest Jänku-Jussi multikatest liigub internetis palju sobimatuid võlts-versioone,” lisas Seliov.

“Selliseid videoid tehakse peamiselt raha teenimiseks. Nende autorid saavad iga kliki pealt reklaamitasu,” selgitas Seliov.

“Kui siiani peeti televiisorist tulevat materjali lastele potentsiaalselt kahjulikuks, siis uued internetis levivad keskkonnad on selle kõrval metsik lääs. Tasub hoida silma peal, mida lapsed vaatavad. Kuigi näiteks Youtube Kidsi eksivad samuti libavideod, siis on seal moderaatorid ja selle võrra on seda tüüpi keskkonnad turvalisemad,” rääkis Seliov ja lisas, et suvel Eestis läbiviidud uuringu kohaselt ei tea laste enda hinnangul kaks kolmandikku vanematest, mida nende järelkasv internetis teeb.

2017. aasta juunis läbiviidud rahvusvahelise uuringufirma Norstat küsitluse kohaselt on 55 protsenti 9–14-aastastest Eesti lastest leidnud internetist midagi hirmutavat või õõvastavat.

Tele2 tellitud uuringu kohaselt nimetas 57% lapsi hirmsaks kogemuseks internetis nähtud vägivalda, 51 protsenti loomi ning 35 protsenti lapsi kannatamas. 32 protsenti nimetas hirmsaks nähtud pilte või videoid sõjast ning 27 protsenti haiglatest või operatsioonidest.

Uuringu järgi on 96 protsendil Eesti lastest vanuses 9-14 oma mobiiltelefon, 43 protsenti kasutas isiklikku tahvel- ja 42 protsenti tavaarvutit. Eesti lastest kasutab internetti iga päev 83%.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
243 000€
Tallinn, Majaosa
70 000€
Tallinn, Korter
157 000€
Rae vald, Korter
129 500€
Tallinn, Maa
Otse omanikult!
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
197 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
166 000€
Tallinn, Suvila
160 000€
Tallinn, Korter
189 000€
Harku vald, Korter
155 000€
Tallinn, Korter

173 580€
Tallinn, Korter
133 990€
Tallinn, Korter
131 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised