Kalapüük sogasest veest jätkub. Inspektsioon: inkassofirmadel pole õigust tülitada inimesi, kes pole võlaga seotud

 (108)

Kalapüük sogasest veest jätkub. Inspektsioon: inkassofirmadel pole õigust tülitada inimesi, kes pole võlaga seotud
Foto: Andres Putting

Inkassofirmade sogasest veest kalapüüdmise teemal on Kasulik ennegi kirjutanud. Mis on aga inimese õigused, kellel pole ühtki maksmata trahvi, kuid keda taoline sissenõudja tülitama hakkab?

Üks hiljutine Facebooki postitus Creditreformi teemal tõstatas üles küsimuse, kuidas peaks käituma inimene, kellele läheneb võla sissenõudja parkimistrahviga, mille tekkimist pole ta võimeline tõendama, ammugi, mille tekkimisest pole "võlgnikul" õrna aimugi.

„Creditreformi-nimeline kontor nõuab 10 eurot mingi parkimistrahvi vahendamise eest. Veebis kontrollisin, trahv on mitu aastat tagasi ära makstud. Mingit alust raha pommimise kohta pole esitatud. Täna helistati ja nõuti maksekorralduse esitamist ja 10 euro maksmist. Kui teatasin, et neil pole mingit õigust mind kohustada neile mitte mingeid andmeid esitama, küsisin, et kust nad minu telefoninumbri said ja palusin mulle esitada kõik dokumendid nende nõudeõiguse tõestamiseks, siis käratas vene aktsendiga naine: "Makske meile 10 eurot!" ja virutas toru hargile, st katkestas kõne," seisis Facebooki postituses.

Sarnasel teemal ja ka sama ettevõttega seoses on meedias mitmeid lugusid ilmunud, kuid püüame tarbijakaitseameti ja andmekaitse inspektsiooni abiga vastata küsimusele: millised on trahviga mitte seotud kuid teda pommitatava inimese õigused.

Seotud lood:

Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõuniku Maire Iro selgitusel peab mobiilse parkimise võimalust kasutades inimene arvestama sellega, et seda tehes sõlmib ta parkimist korraldava ettevõttega lepingu ning ettevõttele jääb info tema telefoninumbri ning auto registreerimismärgi kohta.

„Neid andmeid võib ettevõte kasutada ka hilisemate parkimistega seoses, näiteks leppetrahvist teavitamiseks või selle sissenõudmiseks. Küll aga tuleb parkimist korraldaval ettevõttel enne teatise saatmist veenduda, et seos sõiduki ja seda telefonilt parkinud inimese vahel on jätkuvalt olemas," selgitas Iro.

Näiteks kui selgub, et auto on vahepeal maha müüdud, ei ole eraparklat haldaval firmal õigus auto endist omanikku uue omaniku parkimistega seoses tülitada ega anda talle infot teise inimese maksmata leppetrahvide kohta, ütleb Iro. „Inimesel on alati õigus küsida, miks arvab ettevõte, et tal selle konkreetse sõidukiga seos on ning millisest allikast tema andmed pärinevad," märgib Iro.

Loe veel

Kui leppetrahv jääb maksmata, on parkimiskorraldajal õigus edastada telefoninumber ja sõiduki registreerimisnumber inkassoteenuse osutajale. Ent ka inkassoteenuse osutaja peab enne teatise saatmist veenduma, et nõuab leppetrahvi sisse ikkagi õigelt inimeselt ega edasta infot täitmata nõuete kohta kellelegi kolmandale.

Tarbijakaitseameti avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski sõnul peab parkimisfirma antud juhul inkassofirmale võlanõude loovutamisel üle andma ka kõik nõuet tõendavad dokumendid, milles on kajastatud nõude tekkimine ja selle sisu.

„See tähendab ka seda, et inkassoettevõtja on kohustatud tõendama nõude olemasolu, mille osas sissenõudmist teostatakse. Lisaks tuleb parkimisfirmal inkassofirmale edastada nõude esitamiseks vajalikku teavet, eelõige tähendab see seda, et parkla peab inkassole edastama teabe võlgniku isiku ja elu- või asukoha kohta, nõudele vastava kohustuse senise täitmise ning sellega seonduvate asjaolude kohta ja võimalike võlgnikul nõude suhtes eksisteerivate vastuväidete kohta," edastab Turetski.

Kui tarbijale on esitatud alusetu võlanõue tuleks nõue vaidlustada edastades inkassoettevõttele kirjalik vastulause. Kui inkasso nõuab endiselt nõude tasumist, kuid ei esita nõude aluseks olevaid dokumente ning tarbija on veendunud, et nõue on alusetu, on tal õigus pöörduda avaldusega tarbijavaidluste komisjoni poole, soovitab Turetski.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare