Kartuli hind kerkib. Põllumees: kartuli tootjahind peaks olema mitmekordne

 (16)
Nõmme turu hinnad
Foto: Hendrik Osula

Kartuli hind tegi eelmise aastaga hüppe ülespoole, kuid MTÜ Eesti Kartul juhatuse esimehe Kalle Hamburgi sõnul on viimastel aastatel müüdud kartuleid alla omahinna ning tegelikult peaks tootjahind olema mitu korda kõrgem, sest kaubanduskettide hinnasurve on paljud kasvatajad juba elukutset vahetama sundinud, kirjutab ERRi uudisteportaal.

Statistikaameti andmetel tõusis möödunud aastal kõige enam piima ja piimatoodete hind, 16 protsendi võrra kallines ka kartul.

Hamburg ütles ERR-ile, et kartuli hind hakkab tegelikult alles normaalsuse piiridesse minema, sest viimased kolm aastat on seda müüdud alla omahinna. Mulluse hinnatõusu taga on tema sõnul äkiline sügis - palju kartuleid jäi lihtsalt koristamata, sest külm jõudis enne jaole.

Rääkides kartuli hinna edasistest liikumistest, märkis kartulikasvataja, et üks mõjutaja on kindlasti kaubandusketid.

"Kui nemad jätkavad sama meetodit, et tähtis on hind, aga mitte kvaliteet, siis see hind jääbki nii volatiilseks. Aga kui kauplusekett hakkab ka tarbija poole vaatama, et kartul oleks kvaliteetne, siis peab hind ka natukene kõrgem olema. Täna on kaubanduskettide omavaheline sõda viinud hinna allasurumiseni," tõdes Hamburg.

Ta selgitas, et kartulikasvatajad on sunnitud kettide survel võimalikult odavalt müüma ning see kajastub ka statistikas - igal aastal on kartulikasvatuse pind vähenenud tuhande hektari võrra.

Refereeritud artikli täisteksti loe ERRist.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare