Kas probiootikumidest on üldse mingit kasu? Teadlased seavad tuntud toidulisandi reklaamitud toime sügava kahtluse alla

 (2)
Kas probiootikumidest on üldse mingit kasu? Teadlased seavad tuntud toidulisandi reklaamitud toime sügava kahtluse alla
Foto: Raivo Tasso

Probiootikumide soovitatakse igasuguste probleemide lahendamiseks, kuid kas see ka päriselt paika peab?

Probiootikumidest räägitakse tänapäeval palju - neid soovitatakse immuunsüsteemi tugevdamiseks, seedeprobleemide lahendamiseks ja ka antibiootikumide kuuri ajal normaalse bakteriaalse tasakaalu säilitamiseks. Samas pole aga teaduslikku tõestust, kas nende tarvitamisest ka päriselt mingit kasu on, kirjutab ABC News.

Teadusajakirjas Cell ilmus aga kaks artiklit, mis seavad probiootikumide reklaamitud toime kahtluse alla. Uuringute autor, Weizmanni instituudi teadlane Eran Elinavi sõnul on teave probiootikumide toime kohta väga vastuoluline. "Me tahtsime uurida, et kas probiootikumide võtmise tulemusel jäävad kasulikud bakterid inimese seedesüsteemi nagu ka reklaamitud," ütles ta.

Uuringus osales 25 vabatahtlikku, kes võtsid teatud aja jooksul probiootikume. Seejärel uuriti nende väljaheiteid, kus tõepoolest leiti kõigil probiootikumide jälgi. Aga kui endoskoobiga inimeste jämesoolesi uuriti, siis sealt leiti häid baktereid vaid paaril.

Teadlaste väitel pole probiootikumidest kasu, kui nad ei jää inimese seedesüsteemi.

Teises uuringus analüüsiti probiootikumide tarvitamist pärast antibiootikumide kuuri. Leiti, et probiootikumid jäid küll inimese seedesüsteemi, kuid samas rikkusid inimese sooles olevate bakterite tasakaalu. Seega lükkasid probiootikumid tasakaalu normaliseerumist edasi mitme kuu jagu.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare