„Kökats" jättis inimesed Paides pika ninaga. „Miks bussifirma inimesi sedasi mõnitab?"

 (45)
„Kökats" jättis inimesed Paides pika ninaga. „Miks bussifirma inimesi sedasi mõnitab?"
Foto: Presto OÜ

Merli kirjutas Facebooki loo sellest, kuidas ootas eile kell 10.40 Paide bussijaamas väljuma pidanud bussi, et sõita 15 kilomeetrit mööda Tartu-Tallinna maanteed edasi asuvasse Anna peatusesse. Naise pettumuseks ilmus bussijaama 19-kohaline minibuss, milles oli bussijuhi teatel vaid neli vaba kohta.

Jaamas ootas sama bussi veel lisaks postituse autorile kaks ema koos viie lapsega, üks vanem naisterahvas ning veel mõned reisijad. Ühel emal oli kaasas ka pisike vankribeebi.

Järgmine buss, mis Anna bussipeatuses peatunuks, väljus pärast hommikust 10.40 väljumist alles kell 15.

„Kõigepealt hilines oodatud buss üle 10 minuti... Olgu. Paistis, et kellelgi väga kiire siiski ei olnud, rahvas oli rahulik. Sisimas juba kartsin, et ette sõidab taaskord pisike kökats, alla 20 kohaga pardal. Järsku ilmus meie vaatevälja suur ja uhke valge-lillades toonides süür ühistransport, kuulsin inimeste suust kergendusohet "Jess!", kuniks selgus, et antud liiklusvahend liikles siiski Tartu suunale edasi. Ootasime ja vaatasime, kuni selgus, et minu hirmuunenäod saidki tõeks," kirjutas Merli Facebookis.

„Nurga tagant sõitis ette pisike (ausõna, ma ei tea palju seal kohti täpselt on, aga kindlasti alla 20) masin, mille kohta on buss isegi väga palju öeldud. Vanem proua, kellega kõrvuti seisime, ütles kõva häälega: „Misasja? See ei ole võimalik! Miks nad mõnitavad sedasi inimesi?""

Seotud lood:

„Ausalt, ma mõtlesin sedasama. Mina, kes ma sõidan üliharva ühistranspordiga, olen korra juba sel suvel sellise bussiga sõitnud... See ei ole normaalne!"

„Enne veel, kui bussijuht uksed avas, tõusis ta istmelt ja luges bussisolevad tühjad kohad üle. Avas ukse, tegi kaastundliku näo ja tunnistas käsi laiutades: „Kahjuks mahub bussi vaid veel neli inimest!"

„Noored emad, kes ilmselgelt koos soovisid reisida, astusid nukralt sammu tagasi. Kiired arvutused ja selge see, et nad ei oleks mahtunud. (Ausalt öeldes ma kahtlen, kas seal bussis sellist kohtagi on, kuhu vanker panna?)," arutles Merli.

„Lasin paar Tallinnasse sõitvat inimest endast ette ja läksin piinlikkust tundes piletit lunastama. 1.50 näpus, küsisin juhilt: „Palun Annasse!""

„Juht vaatas mind suurte silmadega ja kommenteeris: „Ah... Nii lähedale?"

„Juba valmistusin kaitsekõneks, mida juba kord varem pidin sellises sarnases olukorras pidama, et tõestada, et mina-olen-ka-inimene, kes-tahab-koju-minna, hoolimata-sellest, et-ma-bussifirmale-nii-palju-raha-sisse-ei-too-nagu-pealinna-sõitjad ja et 15-kilomeetrit-on-piisavalt-kaugel, et-jala-seda-nii-naljalt-ära-ei-käi, kuid bussijuht noogutas ja selle pileti mulle siiski müüs," kirjeldas Merli toimunut.

„Sain koha sellesama pensionäri kõrvale, kes ennist oli minu mõtte kõvahäälselt välja öelnud ja nende ülikitsaste istmete vahel üritas too proua jakki seljast võtta. Tõmbusin eemale, et tal seda mugavam teha oleks, kui järsku olukorrast häiritud daam põrutas: „Kurat! Ma olen kõik ajad üle elanud. Mu silmad on näinud sõda! Mu silmad on näinud halba! Aga seda, et kultuursed inimesed sellises kuudis peavad sõitma, meie Eesti Vabariigis, näevad minu silmad esimest korda! Nagu Siberisse viidaks!"" põrutas naine Merli postituses.

„Minu taga istus üks pikemate jalgadega välismaamees, kes, soovides end natukenegi mugavamalt tunda, istus istmel küljega. No ikka nii, et jalad vahekäigus. Muidu poleks olnud võimalik," kirjutas Merli.

„Sõitsime Paidest välja, kohe-kohe nutma puhkevad emad lastega jaamas meile järele vaatamas. Enne veel, kui oma peatuses sellest uberikust välja sain, kostis lootusetu häälega bussijuht isegi: „Täna vist jääb Kose-Ristil peatus tegemata"."

Loe veel

Merli pöördus sündmuskirjelduse järel bussifirmade poole: „Ja nüüd ma küsin teilt, kallid bussifirmade omanikud, osanikud, ja ma-ei-tea, mis juhatuste liikmed ja muud asjapulgad. Kas see on normaalne? See ei olnud esimene kord, mil inimesed ei mahtunud bussile (ilmselt mitte ka viimane) Ja miskipärast on mul tunne, et see ei ole ka ainult meil, siin Kesk-Eestis nii. Teie tahate selliste uberike pealt kas säästa või kokku hoida. Liine võetakse pidevalt vähemaks, kuna sõitjaid ei ole. Ja need, kes veel tahavad sõita, neid te karistate sellisel moel? Me ei ole loomad! Me ei pea end litsuma bussi, kus ei ole normaalselt ruumi isegi käsi sülle panna sõidu ajaks. Istmetel on ette nähtud turvavööd, aga ruumi, et neid kinnitada, ei ole! Või ongi sellised bussid mõeldud normeeritud inimestele, kes ei tohi olla liiga paksud või liiga pikad?" küsib Merli retooriliselt.

Bussifirma: sõidame vastavalt nõudlusele

Antud väljumisaega opereeris OÜ Presto bussifirma 19 istmekohaga bussiga. Ettevõtte juhi Aavo Möllitsa sõnul ei ole ta küll päris kompetentne, et vastata küsimusele, miks tema firma buss sel väljumisajal väikese bussiga sõidab, kuid on kindel, et see tugineb reisijate nõudlusele.

„Bussijuht ei saa müüa pileteid seisvale reisijale. Me ei sõidaks nii väikeste bussidega, kui need pidevalt inimesi maha jätma peaksid. Tõenäoliselt on need üksikud korrad. Erandeid ikka tuleb ette. Tavaliselt on rohkem reisijaid siis, kui kusagil on mõni grupp inimesi. Sellisel juhul on võimalik oma reis ette teatada ja bussifirma arvestab sellega ning paneb liinile suurema bussi," selgitas Möllits.

Aeg: täna hommikul, 29.07, kell 10.40Asukoht: Paide Bussijaam.Tööpäev osutus lühemaks, kui tavaliselt. Varasematele...Posted by Merli Kaas on 29. juuli 2015. a.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi