Külmad ilmad on saabumas, loe, kuidas kodune veevärk korras hoida!

 (2)
KRAAN
Foto: Pille-Riin Pregel

Soe talv on pannud ehk unustama, et külmade tulek võib kaasa tuua vee jäätumise ja halvimal juhul torustike purunemise.

Eesti Vee-ettevõtete Liit soovitab sestap veevärgid üle kontrollida ja selgitab, kuidas käepäraste vahenditega külmakahjusid ennetada:

Hoones, mida igapäevaselt ei küta ja kus vett ei kasuta, tuleb vesi ajutiselt sulgeda ja torustik tühjendada. Unustada ei tohi ka veeboileri ja WC-poti tühjendamist. Kõige kindlam viis on kasutada veevärgi tühjaks puhumiseks kompressorit. Veearvesti eemaldamise osas konsulteeri oma vee-ettevõttega!

Kasutuses olevates hoonetes kontrolli kogu veevärki ja veendu hoolega, et külm ei pääse ligi. Torude ja akende soojustamiseks kasuta käepäraseid vahendeid, kaitstes neid omakorda niiskuse eest. Niiskus vähendab soojapidavust. Vundamendi läbiviik toru sisenemise kohana hoonesse on kõige nõrgem koht külmumiseks.

Temperatuur veemõõdusõlmes ei tohi langeda alla +2 kraadi. Kui veearvesti asub kaevus, tuleb soojustada kaevukaas. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast, millest tuleb lõigata kaevukaane suurune kate ja asetada see kaane alla. Lahendus on ka küttekeha paigaldamine veemõõdusõlme. Katkise veearvesti tunneb ära purunenud klaasi või selle alla tekkinud vee järgi, millest tuleb teatada kohalikku vee-ettevõttesse.

Viimane abinõu mõistlikkuse piires kasutamiseks on veekraani nirisema jätmine. Vee liikumine torustikus takistab külmumist.

Kõige ohtlikum aeg torude külmumiseks on aeg, mil külmalainele järgneb soojalaine. Seega ei tasu külmade möödudes valvsust kaotada. Vastupidi, soe aeg on parim aeg siseruumide soojustamiseks.

Kui siiski veetoru külmus, ei tohi jäätunud veetoru hakata ise lahtise leegiga sulatama. Abi saamiseks tuleb pöörduda kas oma vee-ettevõtte või torutöid pakkuva ettevõtte poole, kellel on olemas sulatamiseks mõeldud riistvara. Näiteks plasttorude lahti sulatamiseks on olemas spetsiaalsed aurutid ja metalltorude jaoks elektrilised seadmed.

Kui veevärgi rajamine on hästi planeeritud ja teostatud, siis on muret vähem. Torustik tuleb rajada allapoole maapinna külmumise piiri, mis sõltub ka pinnasest ja on reeglina 1,5-1,9 m maapinnast allpool.

Kindlasti tasub kaalumist küttekaablite või torukooriku kasutamine. Metalltorudele tuleks eelistada plasttoru, mis on külmakindlam. Planeerides ja teostades konsulteeri spetsialistidega!

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare