Millal on õigus lühendatud tööpäevaks ja mitu tundi pühade eel tööpäeva kärpida tuleb?

 (2)

Millal on õigus lühendatud tööpäevaks ja mitu tundi pühade eel tööpäeva kärpida tuleb?
Foto: Vida Press

24., 25., 26. detsember ning 1. jaanuar on riigipühad, mis on reeglina töötajate jaoks vabad päevad. Riigipühade eel (23. ja 31. detsembril) tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra. Tööandja majandustegevuse tõttu või kehtestatud tööajakava alusel riigipühal töötavatele inimestele peab tööandja maksma selle aja eest kahekordset töötasu, tuletab meelde tööinspektsioon.

Riigipühade eel tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus. Lühendatud tööpäev on kohustuslik pühadele eelnevatel reaalsetel tööpäevadel ehk 23. ja 31. detsembril. Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest.

Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. Neil töötajatel, kes töötavad reedel, 22. detsembril ja 29. detsembril ei pea tööpäeva lühendama, kuid olenevalt asutusesisesest töökorrast võib tööandja seda ette näha.

Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja annab selleks nõusoleku, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppe olemasolul rahas 1,5 kordselt.

Seotud lood:

Summeeritud tööajaga töötavatel töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse töötasu kuutasuna või tunnitasuna, töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset töötasu.

Olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb hüvitada riigipühal tehtavad tunnid. Ülejäänud töötunnid tasustatakse aga tavalises korras. Sama vahetuse töötundide eest, mis langevad riigipühale eelnevale või järgnevale päevale, lisatasu maksma ei pea.

Tööpäeviti saab nõu küsida tööinspektsiooni infotelefonil 640 6000. Oma küsimuse võib saata ka e-postiga jurist@ti.ee. Infotelefon töötab 22. ning 29. detsembril kuni kella 15ni. 25. ja 26. detsembril ning 1. jaanuaril nõustamist ei toimu.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
197 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
115 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
209 000€
Kiili vald, Majaosa
243 000€
Tallinn, Majaosa
109 000€
Tallinn, Korter
72 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
189 000€
Harku vald, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
70 000€
Tallinn, Korter
120 000€
Tallinn, Korter

153 900€
Tallinn, Korter
99 900€
Tallinn, Korter
274 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised