Põhjus, miks kümned Amsterdami kohvipoed üksteise järel uksi sulgevad

 (103)
Põhjus, miks kümned Amsterdami kohvipoed üksteise järel uksi sulgevad
Foto: Vida Press

The Economist kirjutab, miks on viimaste aastate jooksul Amsterdami kohvipoodide hulk pea poole võrra langenud.

Detsembrikuu viimasel päeval rullis Amsterdami linnas maailma vanim kohvipood Mellow Yellow oma kollased aknakatted viimast korda üles. Viimase poole sajandi jooksul on mitmed turistid ses hubases kohvikus läitnud oma esimese kanepisuitsu. Kohvik on suurepärase asukohaga jäädes kahe turistiatraktsiooni - Heinekeni pruulikoja ja Rembrandti väljaku - teekonnale.

Mellow Yellow on üks hiljutisemaid sulgemisi Amsterdami kohvipoodide ajaloos. See on areng, mis teeb murelikuks nii tervisetöötajad, seaduste kallal töötavad ametnikud kui ka kanepitarbijad. Nende kõigi ühine mure on see, et aina hoogustuv kohvipoodide sulgemine võib kanepi taas tänavatele viia. 1995. aastast alates on Amsterdamis tegutsevate kohvipoodide arv langenud poole võrra 350-lt vaid 167-le. Miks nii paljud Amsterdami kohvipoed on olnud selle aja jooksul sundseisus uksed sulgema?

Enamikele turistidele, kes Hollandisse tulevad, on Amsterdam liberaalsuse, legaliseeritud pahede pealinna sünonüüm. Jämedalt iga neljas Amsterdami külastav turist läheb ka kohvipoodi (2016. aastal külastas Amsterdami 17 miljonit turisti, aastal 2012 oli sama number 12 miljonit).

Hollandi kergete narkootiliste ainete poliitika on alati olnud pigem tolereeriv kui legaliseeriv. Amsterdamis on legaalne kanepit omada, suitsetada ja reguleeritud kohtades müüa. Selle süsteemi keskel ongi pisikesed kohvipoed, mis peavad täitma väga rangeid regulatsioone.

Mõned ametnikud tahavad aga täielikult Amsterdami kohvipoodidest puhastada. Vastuseis sallivale poliitikale on kasvamas ka Hollandi poliitilises pealinnas Haagis.

Hollandi valitsus on hakanud hoogsalt regulatsioone veelgi pingutama. Näiteks kehtivad Hollandi piirilinnades tegutsevatele kohvipoodidele turiste teenindades rangemad piirangud. Kohvipoed, mis asuvad koolide läheduses, on sunnitud uksed sulgema. Mellow Yellowist 230 meetri kaugusel asuv juuksurikool saigi saatuslikuks legendaarse kohvipoe sulgemisele.

Nimelt ei tohi uue seaduse kohaselt asuda kohvipood haridusasutusele lähemal kui 250 meetrit. Ligemale 20 kohvipoodi on selle seaduse tõttu pidanud uksed sulgema. Lisaks 30 suleti piirkondades, mis linnapilti just eriti ei ilmestanud - peaasjalikult punaste laternate tänava piirkonnas. Pea 150 prostituudi aknas põlevad tulukesed kustusid nende otsuste peale.

Kuid suurim osa kohvipoode ei ole uksi sulgenud mitte nende tegevust kitsendavate seaduste vaid peaasjalikult mittetulusa äri ja korrarikkumiste tõttu. Seega on kohvipoodide kultuur Amsterdamis soikumise äärel - uute kohtade avamiseks lubasid ei anta, vanade hubane atmosfäär on aga kaduv nähtus.

Nimelt on olemasolevad kohvipoed sagenevate sulgemiste tõttu üle rahvastatud. Nõudlus on niivõrd suur, et mõnes varasemalt hubases kohvipoes käib juba take-away äri. See teeb raskemaks hoida kontrolli nende üle, kes kanepit tarbivad. Kohvipoodide pidajatel pole sageli aega jagada tarbijatele vajalikke soovitusi, muretsevad kohalike sõltuvuskeskuste töötajad.

Teiseks murekohaks on tänavadiilerid, kes on hakanud tekkinud tühikut täitma. Amsterdami ülikooli Bongeri instituudi valminud uuringu kohaselt on tänavadiilerlus Amsterdamis tõusuteel ning selle süüks on nii kasvanud turistide arv kui ka kohvipoodide sulgemine. Raporti kohaselt ennustatakse selle tulemusel ka üldise kuritegevuse kasvu.

Ühel kohvipoel on korraga õigus omada 500 grammi kanepit. Suurenenud nõudluse tõttu ei pruugi sellest piisata terveks päevaks, mistõttu tuleb päeva jooksul lisa hankida. Probleeme on siin mitmeid - nii turvalisuse aspektist kui ka et puudu jäävat osa võidakse hakata hankima mitteametlikke teid pidi.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare