Raport paljastab, milliseid vilju süües neelame alla kõige suurema koguse mürke

 (118)
ANNE-MAI ELBRECHT
Foto: Arno Saar, Õhtuleht

Ajakiri Time vahendab, et kui veel mõni aeg tagasi räägiti, et toidupoodides müüdavatest puuviljadest on enim mürkidega kaetud õunad, siis nüüd on selgunud, et veel rohkem pritsmeid saavad maasikad.

Ajakiri kirjutab, et maasikad läksid kõige suurema pestitsiidide jäägi edetabelit juhtima. Selles tabelis rivistatakse puu- ja juurviljad ning marjad, mida pritsitakse taimekaitsemürkidega ning mürkide jääkkoguse hulga põhjal, mis on vilja pinnal lõpptarbijani jõudes jätkuvalt alles, rivistatakse neid edetabelisse.

Raport, milles jääkide hulka vaadeldakse, põhineb testi analüüsil 35 000 proovist. Õunad on selles tabelis jätkuvalt kõrgel, teisel kohal. Pärast viit aastat loovutas õun aga esikoha, millele järgnevad nektariinid, virsikud, seller, viinamarjad, kirsid, spinat, tomatid, paprika, kirsstomatid, kurgid, tšillid ning lehtkapsas ja teised rohelised lehed.

Muutus edetabeli tipus võib olla tingitud difenüülamiini (pestitsiid) kasutuskeelul, mis võeti vastu Euroopa Liidus.

Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeerium väljastas ka uue analüüsi eraldi maasikate kohta, millel oli tõenäoliselt ka oma panus maasikate pestitsiidi jääkhulga tabeli tippu jõuda. See analüüs näitas nimelt, et koguni 98 protsenti testitud maasikatest kandsid endas või enda pinnal mingit pestitsiidide jälge või jääki.

Inimesed, kes soovivad veenduda, et nende ostetud puuviljadel ei oleks taimekaitsemürkide jääke, peaksid tõenäoliselt ostma kas otse kasvatajalt, eelistama ökotooteid või turul müüdavat värsket kaupa. Mingil määral kasutatakse taimekaitsemürke ka väiksemas tootmises, kuid kaupa ostes tasub uurida, milliseid vahendeid on vilja kasvatamisel kasutatud.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare