Suurpank paljastab, kui paljud eestlased ostavad kingitusi laenu või järelmaksuga

 (33)
Krediitkaart
Foto: Shutterstock, LHV

Delfi Kasulik uuris Swedbanki rahaasjade teabekeskusest, kas eestlastel on kombeks jõulude eel või sel perioodil laenu võtta või järelmaksuga tavalisest rohkem maksta.

Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Lee Maripuu ütles, et Swedbanki kliendistatistika otseselt seda ei kinnita, et aasta lõpp on väikelaenu või arvelduslaenu väljastamise kõrghooaeg.

„Samuti ei ole panga poolt vaadates vahet, kas laenukohustusi võetakse detsembris, märtsis või juunis - klientide laenuvõimekust hinnatakse ikka samade kriteeriumite järgi. Ka teabekeskuse värske uuring näitab, et vaid 3 protsenti inimestest finantseerib jõulukingituste ostmist laenuraha abil ja seda pilti võib pidada pigem rõõmustavaks. Eelkõige kutsumegi jõulude ajal inimesi mõistlikkusele ja seda nii tarbimise kui finantskohustuste võtmise osas," ütleb Maripuu.

Kuna enamus Eesti inimestest peab jõulupühade ajal tähtsaks lähedastele kingituste tegemist, siis paratamatult suureneb detsembrikuus tarbimissurve, leiab Maripuu. „Lisaks lähedastele on sageli tarvis leida kingitused sõpradele, töökaaslastele, katta jõululaud ja külastada sugulasi. See kõik võtab tavapärasest enam raha. Kuna jõulud ei saabu tegelikult ootamatult, võiks pühadeostud varakult oma eelarvesse planeerida, pannes võimalusel juba varem veidi raha kõrvale," ütleb Maripuu.

Ka soovitab ta kingituste ostmist kindlasti mitte jätta viimasele minutile ja enne kaubandusmaailma sukeldumist kindlaks teha oma võimalused. „Ei ole kuigi mõistlik teha kingitusi, mis ületavad oluliselt ostja eelarvet ja jätavad jaanuariks rahakotti suure augu. Võib-olla on hea idee teha kingitusi ise või leppida lähedastega kokku, et kingitusi tehakse nn loosipakkide süsteemi alusel või siis ainult lastele?" soovitab Maripuu.

Seotud lood:

Kui aga jõulukinkide ostmiseks on siiski vaja kasutada laenuraha, olgu selleks siis järelmaks, krediitkaart või väikelaen, tuleks ka siin lähtuda mõistlikkusest ja teha endale selgeks laenu kogukulu koos intresside ja muude tasudega, kutsub Maripuu inimesi üles mõistlikkusele.

„Vastasel juhul võib laenuraha abil edasi lükatud jõulukingituste arve tulla ootamatult suur. Samuti tuleks enne laenulepingule allakirjutamist läbi mõelda, kas laenu tagasimaksed on jõukohased ning mitte võtta laenu nii palju kui võimalik, vaid nii vähe kui vajalik. Pühadejärgse rahalise madalseisu vältimiseks tasub jõulude ajal nii tarbimisse kui kingitustesse suhtuda mõistlikult, osta pigem vähem, aga kvaliteetseid ja rõõmu pakkuvaid asju," selgitab ta.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare