ÜLESKUTSE | Kas sinu tööandja annab sulle 1. septembri puhul vaba päeva?

 (11)

KOOL
Foto: Priit Simson

Homme on esimene september ja suurem osa koolidest tähistab õppeaasta avaaktusega kooli algust. Mitmed tööandjad annavad esimesse klassi minevatele vanematele tähtsa sündmuse puhul vaba päeva, mõned maksavad ka ranitsatoetust.

Samas on ka neid tööandjaid, kelle jaoks on 1. september täiesti tavaline tööpäev ja lapsevanemad selleks vaba päeva, et oma võsuke kooli aktusele viia, ei saa.

Hea lugeja, anna teada, kas ja kuidas toetab tööandja sinu lapse kooliminekut loo kommentaariumis või vihje@kasulik.ee!

Tööinspektsiooni nõustamisjuristi Ülle Kooli sõnul ei kohusta töölepingu seadus tööandjat andma vaba aega töötajale, kelle laps läheb esimesse klassi. Samas võimaldavad paljud tööandjad seda töökorralduse reeglitega või poolte kokkuleppel. Seega juhul, kui töötajal on ettevõttes olemas töökorralduse reeglid, tasub need üle vaadata ka 1. septembri osas.

"Juhul, kui tööandja ei ole nõus andma töötajale vaba päeva 1. septembri puhul ja töötajale ei tule sellist õigust ka nt töökorralduse reeglitest, siis töötaja tööandjalt seda nõuda ka ei saa. Samas ei tule lapse kooliminek ootamatult ning töötajal on praegu piisavalt aega rääkida tööandjaga oma soovist ning leida sobivaid lahendusi. Nii töötaja kui tööandja peavad käituma teise poole huvidega arvestades, heas usus ja mõistlikult," ütles Kooli.

Seotud lood:

Üheks võimaluseks on tema sõnul tasustatud lapsepuhkuse kasutamine. Kalendriaastas on õigus kasutada lapsepuhkust kolm tööpäeva, kui vanemal on üks või kaks alla 14-aastast last ja kuus tööpäeva, kui vanemal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Lapsepuhkuse päevad peavad vanemad omavahel ära jagama. Lapsepuhkuse eest tasutakse valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel (2017. aastal on lapsepuhkuse tasu 22,20 eurot). Lapsepuhkust võib võtta ka ühe päeva kaupa.

Kui tasustatav lapsepuhkus on juba planeeritud või kasutatud, on töötajal võimalus kasutada ka tasustamata lapsepuhkust, mida antakse kuni 14-aastase lapse või kuni 18-aastase puudega lapse emale ja isale kümme tööpäeva kalendriaastas.

Loe veel

"Siinjuures tuleb lapsevanemate tähelepanu juhtida kohustusele, mille kohaselt, kui töötaja soovib kasutada puhkuste ajakavasse märkimata tasustatud või tasustamata lapsepuhkust - näiteks just seoses viibimisega lapse esimese koolipäeva aktusel -, tuleb tal sellest tööandjale vähemalt 14 kalendripäeva ette teatada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kiri)," lisas Kooli.

Kui lapsepuhkus on märgitud puhkuste ajakavasse, siis toimub selle kasutamine vastavalt ajakavasse märgitud ajal ja eraldi avaldust ei ole vaja tööandjale esitada.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare