Vähese vitsa viga? Täiskasvanuikka jõudnud lumehelbekesed kaebavad vanemaid elatusraha saamiseks kohtusse

 (163)
Vähese vitsa viga? Täiskasvanuikka jõudnud lumehelbekesed kaebavad vanemaid elatusraha saamiseks kohtusse
Foto: Vida Press

Euroopa teise suurima noorte töötuse näitajaga riigis on ilmnenud murettekitav trend: täiskasvanuikka jõudnud lapsed keelduvad vanemate kodudest kolimast. Ekstreemsetel juhtudel kaebavad nad vanemad kohtussegi, kui need elatusabist keelduda julgevad.

Oma vanematega koos elamine on üks asi, teine asi on vanematelt rahalist toetust nuiata juba siis, kui ise täiskasvanueas oled.

See võib kõlada äärmuslikult, aga täpselt seda nn Y-generatsioon Hispaanias viimastel aastatel on teinud. Nii annavad noored kogu asjale ametliku käigu, kui vanemad näiteks „ei" julgevad öelda, vahendab Austraalia uudisteportaal news.com.au The Timesi, Hispaania väljaannet Think Spaini ning Suurbritannia väljaannet The Telegraphi.

Kui 2014. aastal ameeriklanna Rachel Canning oma vanemad samal põhjusel kohtusse kaevas, peeti seda anomaaliaks. Hispaanias on aga sellised kohtuvaidlused tavalised, sest 20ndates ja 30ndates noored eeldavad, et vanemate kohustus on neid ka sellises eas ülal pidada.

Hispaania seaduste järgi peavad vanemad abistama oma lapsi, kuni need saavutavad rahalise iseseisvuse. Siin polegi ealist piiri seatud. Selle on noored ära tabanud ning seetõttu on ka kohtusse andmisi palju.

Vanemad võitlevad vastu. Sel kuul lõi Hispaania kohus aga tähtsa pretsedendi: seadus, mis on jõus, ei laiene neile noortele, kes on „laisad" ja on teadlikult teinud seadusest n-ö rahamasina või elatusvahendi.

Seotud lood:

Laisklejad tahtmist ei saavuta

Kohus lükkas tagasi 23-aastase neiu avalduse saada vanematelt finantsilist tuge, leides, et keskkoolist väljakukkunu põletab lihtsalt oma elu.

„Juhtumi valguses saab ja tuleb järeldada, et hageja enda käitumine pärast jõudmist täisikka - seaduse silmis kui enese hooletusse jätmine, laisklemine ning ebaproduktiivne aja kasutamine - on ta tänasesse olukorda toonud," seisis kohtuotsuses.

Selline otsus tuleb kõigile tänini kriisis vaevlevale Hispaania lapsevanematele kui kergendusohe. Hispaanias on töötus kuni 25-aastaste seas on lausa 41,5 protsenti, vaid pisut vähem kui Kreekas, kus sama näitaja on 45,2 protsenti.

Hispaanias on vanemate finantsiline tugi kuni kõrge täiskasvanueani muutunud lausa kultuuriliseks reegliks. Vanemad tõsimeeli aitavadki lapsi, kuni need saavad oma enese jalad alla. Seetõttu on lapsed suureks koormaks vanemale generatsioonile.

„Majanduskriis on kahtlemata juurutanud „parasiitlaste" fenomeni, kes on õnnelikud, et saavad oma vanemate turjal elada," ütleb perejuristide liidu juht Maria Dolores Lozano The Timesile.

„On terve põlvkond noori, kes ei näe probleemi oma emade ja isade kulul elamises, ise lillegi liigutamata, et oma iseseisvat elu alustada. Mõndasid neist vanematest ka kasutatakse ära ja kuritarvitatakse," lisab ta.

Juriidiline pretsedent

Juriidiline võitlus küsimuse üle algas mõned aastad tagasi, kui noored hispaanlased hakkasid aina sagedamini oma vanemaid kohtusse kaebama, et neilt elatusraha nõuda.

Hispaania naisterahvas, kes kaebas oma lahutatud isa kohtusse, et saada igakuist 500-eurost rahalist tuge, oli üks testjuhtum, mis sai proovikiviks vaidluses selle üle, kui kaugele peaksid vanemad oma laste aitamises rahaliselt minema. Kohus andis tütrele õiguse. Hispaanias on noorte töötuse näitaja suuruselt teine Euroopas.

Mees, kellelt tütar raha välja nõudis, oli tütrest juba kümme aastat lahus elanud ning keeldus seetõttu tütart abistamast. Samal ajal jätkas tütar ülikooliõpinguid. Meest sunnitigi täitemenetlusega lõpuks oma täiskasvanud tütart toetama, mille käigus tema pangakonto külmutati, kui ta ei olnud võimeline oma tütart toetama, kirjutas The Telegraph.

Apellatsioonikohus vaatas otsuse üle 2014. aastal. Siis oli tütar jõudnud juba 30. eluaastasse ja igakuiseid makseid vähendati 400 eurole.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare