Volinik kirgi kütvast töökuulutusest: "kõrvits põlle all" on kena kujund, aga rikub seadust

 (47)
Volinik kirgi kütvast töökuulutusest: "kõrvits põlle all" on kena kujund, aga rikub seadust
Foto: Scanpix

Sotsiaalmeedias ringlenud tundmatu tööandja töökuulutus rikub soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa-Ly Pakosta sõnul seadust ning eksib elementaarsete keeldude vastu.

"Töökuulutuses on keelatud märkida, et otsitav töötaja ei tohi olla lapseootel. Keeld on ühemõtteline sõltumata sellest, kui piltlikult seda väljendada. Ka sisuliselt ei tohi tööandja sellist piirangut teha," selgitab Pakosta.

"Eestil on lapsi hädasti vaja tänapäeval, nii nagu oli lapsi Eestil vaja ka sel ajal, kui see kõrvitsa ja põlle folkloorne fraseologism aktiivsemalt kasutusel oli. Lapseootel naise välistamine töökuulutusega seab naised tööturul halvemasse olukorda ja on seetõttu soolise võrdõiguslikkuse seadusega keelatud," lisas Pakosta.

Kuulutuse esimesele otsale Pakostal etteheiteid pole. "Ontlike sõnadega, heatahtliku folkloorse fraseologismi kasutamine on keelerikkuse ilming. Seda fraasi raseduse kohta ("kõrvits põlle all") pole eesti rahvas halvustavalt kasutanud, leidub näiteks selline üleskirjutus: "Sel ju kõrvits põlle all, piab ennast hoidma" (vt Eesti fraseologismide elektrooniline alussõnastik), mis tähendab kaasaja kirjakeelde tõlkides, et kui naine on lapseootel, siis peab ta ennast hoidma. Kaasaja tööelus kaitsevad seadused lapseootel töötavat naist sedavõrd turvalisel määral, et töötamine lapseootuse ajal on enamasti täiesti normaalne, erandite üle otsustab arst, mitte töökuulutuse autor," selgitas Pakosta.

Vali pilt või video oma arvutist
Saada vihje siit! Tagasi
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare