Aeg oma kaaslasele ja perele võiks olla planeeritud nagu aeg iseendale ja tööle


Aeg oma kaaslasele ja perele võiks olla planeeritud nagu aeg iseendale ja tööle
Aura

Inimesed on harjunud oma elu kiireks elama ja kiiruse sees juhtub väga lihtsalt, et tähtsad asjad lähevad kaotsi. Elul on rohkem maitset, kui meil on oskus peatuda ja peatuda on vaja nii selleks, et märgata kaaslase silmi kui ka selleks, et vaadata roosat pilveviirgu taevas.

Kui me endale ja oma lähedastele aega ei võta, jääb emotsionaalne kontakt nii iseenda kui ka teistega hõredaks — ja see on suur kaotus. Meie lähisuhted saavad kesta meie ühendumiste kaudu ja inimesed saavad ühenduda põhiliselt kahel viisil: koos tegutsedes ja teineteisega rääkides-teineteist kuulates.

Mis põhjustab peresuhetes kaugenemist?

Lähisuhteid uurides on märgatav, et inimestel on tihti keerukas aru saada, mis mille põhjustab: kas kaugenemine partnerist/pereelust on põhjustatud sellest, et tööl on olnud aina kiire või on kiire-kiire lihtsalt hea põhjus olla eemal, sest lähedal olla ei ole mugav. Ringi alguspunkti pole aga mõtet otsida — siingi on vaja stoppi, et olukorda uurida ning koos muutusi teha.

Koosveedetud aeg — suhte taasloomise võti

Koosveedetud aeg ja eriti selle aja kvaliteet on suhte taasloomisel väga oluline. Taasloomisest räägitakse tavaliselt siis, kui suhe on juba untsu minemas, ent tõsiasi on see, et tegelikult me loome oma suhteid iga hetk — ka neid suhteid, mis on n-ö väga vanad. On ülimalt oluline, kuidas, mida ja millal me ütleme, milliseid käitumisviise igapäevaselt valime: kas neid, mis pigem lõhuvad suhet või neid, mis meid seovad-lähendavad; kui palju on meie käitumisviisides armastavat käitumist, kui palju hoolimatuse märke.

Kuigi pikaaegsetel headel suhetel on enamasti ees nii palju „krediiti“, et ka pikk lahusolek või ajutine emotsionaalne eraldumine seda naljalt ei lõhu, siis kuskil on siiski piir. Kui me krooniliselt valime midagi muud kui aeg oma suhte jaoks, siis on see kindlasti ohu märk.

Pere aeg on sama tähtis kui isiklik ja tööaeg

Loomulikult kuuluvad kiired ajad elu juurde, aga ka sel ajal tuleks tingimata leida aega oma armsate jaoks: kasvõi veerand tunniks oma kiire maha panna, istuda korra kaaslasega lähestikku, kõhutada vaibal, et lapse mängu vaadata jms. Sellised lühikontaktid ei saa olla suhte hoidmise põhimoodus, kuigi ka sellised lühikesed, kuid pühendunud kontaktid aitavad suhet hoida. Paari aeg ja pere aeg võiksid olla vähemalt sama tähtsad ja miks mitte ka planeeritud, nagu muud ajad (töö aeg, isiklik aeg) ja seda tohiks juhuse kätte jätta.

Meelike Saarna


Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias