Kliimatriibud kui Muhu seelik: kuidas arusaadavalt joonistada kliimasoojenemist?


Readingi ülikooli kliimaprofessor Ed Hawkinsi kliimatriibud.
Readingi ülikooli kliimaprofessor Ed Hawkinsi kliimatriibud.Showyourstripes.info

Viimase aja keskkonnajuttude üks põnevam teema on olnud kliimatriibud. Mis triibud, küsivad nüüd paljud? Suurbritannias asuva Readingi ülikooli kliimaprofessor Ed Hawkins võttis globaalsete kliimamuutuste näitlikustamisel abiks graafiku, kus näidatakse värvitriipudega planeedi soojenemist – iga triip graafikul tähistab üht aastat. Mida punasem triip, seda kõrgem on aastane keskmine õhutemperatuur.

Hawkinsi enda sõnul mõtles ta kliimatriibud välja selleks, et veelgi minimalistlikumalt näidata, kuidas meie planeet soojeneb, ja alustada üldist vestlust muutuva kliima teemal. Tema minimalistlik graafik on nii selgesti hoomatav ja kompromissitu, et ei jäta ruumi vastuargumentideks.

“Triipudega kliimamuutuste visualiseerimine eemaldab kõik tavapäraste graafikute segadusttekitavad osad ja näitab üliselgelt kliimatrende, ilma et peaks midagi veel teadma või interpreteerima,” ütleb professor.

Ühesõnaga pani professor võrdsete värvitriipudena järjestusse iga aasta keskmise õhutemperatuuri – mida sinisem triip, seda külmem, ja mida punasem triip, seda kuumem kesmine õhutemperatuur. Globaalse kliimapildi jaoks on graafikus värvitriibud 1850.–2018. aastani. Riikide lõikes on informatsiooni kogutud iga ilmateenistuselt ning veel globaalsetelt ilmaametitelt.

Alates sellest aastast on kõigile kättesaadav ka programm #ShowYourStripes, kus on igaühel võimalik otsida endale huvipakkuv riik või piirkond ja näha selle klimaatilist muutust: võib vaadata Eestit ning võrrelda seda Zimbabwe või Jaapaniga.

Seotud lood:

Olgugi et kriitikud on tõmmanud tähelepanu, et kliimaprobleemi ei saa nii lihtsakoeliselt vaadelda, kirjeldab Hawkinsi graafik väga selgelt seda, kuidas on viimase 170 aastaga meie keskkond soojenenud ja seda eriti viimase 50 aasta jooksul.

Hawkinsi kliimatriibud muudab veel äärmiselt võluvaks see, et nendega ei ole kliimaprobleeme võimalik meelde tuletada vaid teadustööna, vaid kui kunstilise argielu väljendusena. Nii on kohaliku kliimatriibukoodiga üle värvitud üks Tesla elektriauto, triipude motiividega on valmistatud veel kleite ja särke ning visuaali on kasutatud ka konverentside lavataustana.

Vaatleme aga maailma kliimatriipe lähemalt!

Maailma kliimatriibud:


Eesti kliimatriibud:


Jaapani kliimatriibud:

Nigeeria kliimatriibud:

Austraalia kliimatriibud:

Kanada kliimatriibud:


Omani kliimatriibud:

Vanuatu kliimatriibud:

Texase osariigi kliimatriibud:


Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias