Nutikas tarbija mõõdab ja säästab: 5 moodust energiakulude vähendamiseks

 (63)
Nutikas tarbija mõõdab ja säästab: 5 moodust energiakulude vähendamiseks
Foto: Karin Kaljuläte

Täna tarbib keskmine korteriomanikust eestimaalane aastas 1500 kWh elektrienergiat, efektiivne tarbija 900 kWh aastas ja üle keskmise suuruse tarbimisega korteriomanikust eestimaalane 2400 kWh aastas. See on heaks orientiiriks, et hinnata, kas ma olen tarbijana efektiivne või mitte. Mida on aga võimalik ette võtta, et olla veel teadlikum tarbija?

Oleme jõudnud tänaseks justkui uue verstaposti lävele, mis kujundab meie arusaama sellest, kuidas mõtleme energia säästlikust kasutamisest. Kui 19. sajandil tekitas trükkimise ja aurujõu sümbioos esimese masskommunikatsiooni vormi, mis tõi endaga kaasa nii kirjaoskuse kui ka üldise hariduse tõusu, siis 20. sajandil kujundas raadio ja televisiooni levik koos elektri ja sisepõlemismootoriga meie tänase arusaama tarbimispõhisest ühiskonnast. Nüüd aga oleme kolmanda suure ühiskondliku revolutsiooni eel, mis koos interneti ja erinevate tehnoloogiliste lahendustega on loonud ühiskonnale uue info leviku ja heaolu tõstmise alused. Sellest tulenevalt on kujunemas ka uued viisid, kuidas oma suurenevat tarbimist kontrollida ja võimalusel piirata.

5 moodust säästust mõtlemiseks

Alustada tuleks sellest, et peame hindama, millele ja kuidas me kulutame. Üldjuhul on meie kodud üsnagi sarnaste põhimõtetega - nii näiteks on meil külmik, mis peab alati töötama, kuid samas seadmed, nagu näiteks valgustid, või viisid, kuidas me erinevaid seadmeid kasutame, on suuresti meie enda kontrollida. Vaata oma tarbimine üle ja hinda, kus on kokkuhoiu kohti. Kui lähtekoht on paigas, saab kindlaks teha, kuidas ja kust on võimalik säästa.

Seotud lood:

Teiseks võimalikuks lahenduseks energiakulude vähendamisel on teha kulutamine endale raskeks. See huvitavalt kõlav ülesanne on tegelikult üsna lihtne - soetades säästlikke LED lampe, parima energiaklassiga seadmeid või kasutades erinevaid taimereid ja muid nutikaid tehnikavidinaid on isegi parima tahtmise juures keeruline energiat asjatult või ebaefektiivselt kulutada.  Siinkohal peab ära märkima, et uue lambipirni või seadme soetamisel peab alati arvestama kas tehtav investeering on majanduslikult mõistlik või mitte. Energia säästmine ja investeerimine on omavahel alati seotud - nii rahaline sääst kui energia sääst jäävad lõppude lõpuks kontekstist hoolimata samaks. Kulude vähendamine ehk säästetud energia tähendab tulude suurenemist, mis omakorda annab võimaluse kulutamata jäänud rahaga midagi muud teha.

Kolmandaks - sea omale eesmärgid. Keskmise korterielanikust tarbijana aastas 1500 kWh elektrienergiat tarbides on kindlasti võimalik ühe või teise abinõu toel energiat säästa - keskmise tarbija puhul võib ainuüksi tarbimiskäitumise muutus säästa hinnanguliselt 5-10% energiat. Esikus või vannitoas põlema unustatud lambipirn või terve kannutäie vee keetmine ühele tassile vajamineva koguse asemel on tegelikult väga väikest vaeva nõudvad harjumuste muutused, mille positiivne tulemus võib kajastuda otseselt ka tarbija elektriarvel.

Neljandaks mooduseks on teha energia säästmine omale mugavaks või lausa automaatseks. See nõuab enamasti täiendavaid investeeringuid, kuid võib tuua kaasa kuni 40% säästu. Investeering ei pea olema ilmtingimata suur - kasutada võib ka taimereid või muid erinevaid nutikaid energiasäästu lahendusi, nagu näiteks kaugjuhitav pistiklüliti, mis lubab puldi abil erinevaid elektriseadmeid sisse ja välja lülitada.

Viimane ja viies viis - olenemata eelmistest valikutest - on kulude pidev ülevaatamine. Oma tarbimist on mõistlik aeg-ajal- kas siis kord aastas, kuus või lausa päevas - üle vaadata ning selle järgi hinnata, kas kusagil leidub kohti täiendavaks energiasäästuks. Täna on seda ilmselt kõige mugavam teha üks kord kuus kuise tarbimise kokkuvõtte raames. Samas ei pruugi see varsti enam peamine lahendus olla.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias