Sisukord
Enim kasutatud

Rasedus ja pere

Raseduskalender

Vali kalendrist rasedusnädal ja saad lugeda, mis sinu ja loote organismis toimub.

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 32 33 34 35
36 37 38 39 40    

1. nädal

Eeldatavasti ei aima sa veel midagi. Nende seitsme päeva jooksul sa lihtsalt armastasid ning olid armastatud. Samal ajal aga väikesed vilkad spermatosoidid, kasutades neile osaks saanud võimalust, kiirustasid läbima kõiki võimalikke takistusi ning tuiskasid ringi munaraku otsinguil.

Vaid üks nendest oli teistest edukam — kohtus ning ühines sellega. Vaat nii saabus algus.

Ideaalis peaks naine nagu kord ja kohus valmistuma juba varakult nii tähtsaks sündmuseks — tarvitama vitamiine, jälgima toitumist ning soovitavalt minema vähem närvilisele tööle, lõpetama õpingud. Ometi… nagu öeldakse — inimene mõtleb, jumal juhib.

Võimalik, et lapsuke sai alguse just sellel romantilisel õhtul või ebatavalisel matkal — kuid sellest saad teada juba hiljem. Paned imeks, kurvastad, oled hämmingus: mis siis edasi? Seni aga jagunevad ning paljunevad rakud sinu sisemuses, olles teel emakasse, kuhu nad kinnituvad ning hakkavad kasvama 40 pika nädala jooksul. Igal juhul tasub rõõmu tunda, et saatus on sinu uksele koputanud, ning võimalik, et mitte esimest korda! Rasedus, ootamatuse element, võidab alati kurnava planeerimise ees…

Meenuta, kuidas see oli? Ehk nägid “tähenduslikku unenägu” või panid tähele saatuse “märke” või valmistusid selleks sündmuseks hoolikalt ning jälgisite pingsalt embrüo elu esimest seitset päeva?

Sündmused

Munarakk kohtub spermatosoidiga munajuhas. Toimub munaraku ja spermatosoidi ühinemine — moodustub tsügoot. See jaguneb hoolega (ühest rakust tekib kaks, kahest neli, neljast kaheksa jne) ning muutub lootemunaks, mis langeb mööda munajuha alla emakaõõnde ning 9.-10. päevaks valib seal endale kinnitumiseks mugava asukoha.

2. nädal

Selja taha on jäänud eostamise meeldiv hetk ning tilluke inimene alustab oma teekonda. Järgneva neljakümne nädala jooksul muutub ta mikroskoopilisest olevusest umbes kolme kilogrammi raskuseks ning veidi üle poole meetri pikkuseks imikuks.

Ta on valinud just sind, just sinule on ta usaldanud oma elu, suhtu sellesse tõsiselt ning püüa, et ta ei pettuks sinus.

Kui rasedus on planeeritud, siis sellest nädalast saab ootuste nädal. Kas õnnestus või ei? Test testi järel hakkad otsima ihaldatud triipe. Võimalik aga, et sul on hea intuitsioon ning sa mõtled rasedusele kui sündinud faktile.

Kui aga globaalsed elumuutused pole sinu plaanides ette nähtud, siis tekib alateadvuses mõte: “Mida teha, kui…” Hakkad kaaluma poolt ja vastu argumente. Mõtled sellele, kuidas suhtuvad pere suurenemisse sugulased ja mees.

Juhul, kui sul on juba laps, ning veel päris väikene, on pea täis tuhandeid mõtteid. Kuidas jääb tööga? Mis saab siis, kui lapsed hakkavad teineteist armukadetsema? Ja üldse, kui raske on olla kahe lapse ema? Need hirmud ja kahtlused on täiesti arusaadavad, sest sina juba tead, mida tähendab kanda ja kasvatada last.

Kuid sõltumata sinu mõtteist, hakkavad sinu sisemuses aset leidma muutused. Mõned tulevased emad on võimelised juba nii varasel perioodil neid tunnetama. Jälgi ennast, ehk on rinnad tundlikumaks muutunud, tahad ehk pidevalt magada, pea käib ringi ning keset ööd tekib äkki janu mahla järele, kusjuures just greibimahla järele, lemmiklõhnaõli tundub aga iivelduseni vastik olevat.

Tuleta meelde, kuidas tundsid end siis, kui ei teadnud rasedusest.Võibolla oli aga abikaasa see, kes sinus esimesena muutust märkas.

Sündmused

Juba sellel varasel hetkel teab organism täpselt, kas sulle sünnib poiss või tüdruk. Kohtudes moodustavad naise (munarakk) ja mehe (spermatosoid) rakud unikaalse kromosoomide paari. Kui on moodustunud paar XX, siis tuleb tüdruk, kui aga XY, siis on see poiss. Y kromosoome on ainult meestel, nii et tulevase lapse sugu sõltub üksnes isast.

Meditsiin pole veel õppinud määrama nii varases staadiumis lapse sugu. Kõige varasem tähtaeg selleks on 6 nädalat, kui on võimalik teha spetsiaalne analüüs. Ultraheli abil saab määrata lapse sugu umbes 20. nädalal.

Viljastatud rakk hakkab jagunema ning selleks ajaks, kui ta laskub emakaõõnde, on neid rakke juba kuni 30.

3. nädal

Milline kaunis aeg! Sisemuses toimub midagi imepärast, embrüo muutub igal minutil, sina aga oled arvatavasti õndsas teadmatuses.

Pole veel kahtlusi, kas jätta laps või mitte, pole piinlemist, kuidas teatada lähedastele ja kas üldse teatada, vaid oodata nende reaktsiooni. Pole kahtlustusi testide õigsuses. Elad tavapärast elu, töötad. Vaid organism võib anda esimesi signaale muudatustest — kergelt valulikud rinnad, lemmikmaiustused ei maitse enam, vaevumärgatav tuju halvenemine — kõik see, mis hakkab alles arenema koos maimukese kasvuga.

Jätkad sportimist, armastamist, tähistad pidulikke sündmusi ning võtad mõne pitsi — elad tavalist elu, kuigi…

Sündmused

Kõigest seitsme päevaga kasvab ühest munarakust terve kera, mis koosneb sadadest rakkudest! Kuid isegi mikroskoobi abil väljaspool ema organismi on raske mõista, kuidas selline saladus toimib, milliste seaduste järgi, mil moel on see organiseeritud, millised rakud saavad embrüo “aluseks”, millised asuvad seda “teenindama” — hakkavad tööle tema elu kindlustamiseks.

Nüüd ilmub kõhtu blastotsüst — vedelikuga täidetud lootepõieke, rakkude kogum, mille pealispind on kaetud palja silmaga vaevu märgatavate udemetega. See kinnitub emakaõõne sisemusse ning udemed kinnitavad selle emaka limaskesta külge — sel moel lülitavad embrüo rakud end iseseisvast elust ümber ema vereringesse, kust ammutavad toitaineid ning kuhu heidavad ainevahetuse jääke.

Emaka limaskest kasvab ning mähib enesesse lootemuna: moodustub platsenta — elund, mis asub toitma ja kaitsma sinu last kogu raseduse kestel. Lapsuke on nüüd diameetrilt väiksem kui pool millimeetrit, kuid tal on juba olemas primitiivsed hingamispilud, lootetoru, millest saab lõpuks süda, ning esimesed närvisüsteemi rakud.

4. nädal

Ikka lähemale peaksid jõudma “päevad”. Tegelikult ei tahaks sa neid sugugi — jälle need ebamugavused, sidemed, veelgi hullem — peavalud ja pakitsev tunne kõhus. Ning siiski iga kord ootad neid — saabuks need vaid, et midagi ei juhtuks, ning võiks rahulikult edasi elada, töötada ja armastada.

Ja siis jäävad need hiljaks — testid, testid. Tulevad… või ei? Kui oled parasjagu ametis sooviga last saada, siis ei tahaks sa sugugi taas pettuda. Kui ei, siis närveerid samuti. Kõige hullem on teadmatus ning kõik mõtted keerlevad ainult selle ümber.

Need salakavalad sümptomid — iiveldus, rindade paisumine — võivad olla vaid lähenevate “päevade” ettekuulutajaiks, aga ka vastupidi, teade rasedusest! Ning siin eksib intuitsioon tihtipeale. Seevastu ei eksi aga vereanalüüs. Lugu on nii, et lootemuna eritab erilist hormooni. Selle olemasolu saab kindlaks määrata ka uriinis, kuid algstaadiumis pole selline diagnostika just eriti usaldusväärne.

Sündmused

Sellest ajast peale elab sinu sees mitte enam lootemuna, vaid juba embrüo. Tekkinud kolmest lootelehtede liigist hakkavad formeeruma erinevad elundid. Sisemine looteleht (endoderm) vastutab kopsude, maksa, seedeelundite süsteemi ning kõhunäärme arengu eest. Vahelmisest lootelehest (mesodermist) arenevad skelett, lihassüsteem, neerud, veresooned ja süda.

Väline looteleht (ektoderm) formeerib naha, juuksed, silmaläätsed, hambavaaba ja närvisüsteemi. Hiljem suunduvad rakud kõikidest lootelehtedest “kohtadele” laiali. Moodustub embrüo pea — õrn kui pisar. Kui meenutada pilte bioloogia õpikutest, siis selles staadiumis on kõikide imetajate embrüod üksteisele sarnased — otsekui haprad ja kaitsetud kullesed.

Niisiis on loode täielikult pesastunud. Selja taha on jäänud vastutusrikas implantatsiooni periood, see tähendab, et embrüo on edukalt läbinud oma arengu esimese kriitilise arenguetapi (vastasel juhul oleks ta lihtsalt väljunud “tavaliste päevade” ajal ning sa poleks seda märganudki). Lapsel tekib vereringe. Nelja nädala jooksul on embrüo eostumise hetkest alates suurenenud umbkaudu 10 000 korda. Hakkab moodustuma nägu, tumedad rõngad tähistamaks silmade asukohta, tõuseb esile alumine lõualuu ning kael.

Toimub alusepanek kõikidele põhilistele organitele.

5. nädal

Enamik naisi ei tea selleks ajaks oma rasedusest ikka veel midagi, ning ainult “päevade” ärajäämine tekitab esialgset kahtlust.

Sel ajal aga elab kõhus keegi — 5-nädalane embrüo.

Vahel pole sel ajal veel lootepõiekestki näha, ning see ei tähenda sugugi mingeid probleeme. Eriti kannatamatud asuvad juba 1-2 nädala pärast peale oletatavat eostamist tegema koduseid laboratoorseid katseid.

Pole tarvis kurvastada, kui test ei näita kauaoodatud triipe. Põhjuseks võib olla ebakvaliteetne test või ka liiga lühike tähtaeg. Arvestada tuleb ka sellega, et testid on erineva tundlikkusega.

Sellest aga, et keegi on asunud kõhtu elama, annab organism teada mitte üksnes “päevade” ärajäämisega.

Oled ehk muutunud kergesti ärrituvaks, uniseks — organism elab üle tõelist ümberehitust. Piimanäärmed suurenevad. Võivad tekkida perioodilised peavalud ning enam ei talu sa mõningaid lõhnu, ilmuvad ootamatud tahtmised teatud toitude järele ja vastupidi.

Kõik see on loomulik ning kannab nimetust rasedate varajane toksikoos. Need muutused võivad ilmuda kõik koos, võivad tekkida episoodiliselt või siis kogu raseduse ajal hoopiski puududa. Lohutab see, et need nähtused on ajutused ning kaovad pärast 12-13 nädalat.

Peale toksikoosi tüütavad ära ka öised (ja mitte ainult) rännud tualetti. See pole põiepõletik, need on hormoonid. Esimesel trimestril sageneb uriinieritus, seejärel normaliseerub, kolmandal aga sageneb taas kasvava emaka rõhumise tõttu põiele.

Paistab, et esimesel trimestril tuleks vähem imestada (näiteks võitmatu soovi üle ära süüa terve kilo heeringat) ning uskuda, et see kunagi lõpeb ja saabub õnnistatud teine trimester.

Sündmused

5. nädala alguses pannakse alus südamele, samuti algab vereloome esmastes veresoontes — moodustuvad vere tüvirakud, millest tulevikus arenevad kõik vererakud. Hakkavad formeeruma sugunäärmed, ilmuvad esimesed sugurakud. Arenema hakkab ka kõhunääre. Pannakse alus maksale.

Embrüo pikkus on kõigest 1,5 mm.

18. — 60. ööpäevani pärast eostamist on loode äärmiselt tundlik igasuguste kahjulike faktorite suhtes.

Aega 5. gestatsiooni nädala algusest (pärast viimase menstruatsiooni algust) või alates 3. nädala algusest pärast ovulatsiooni, loetakse embrüonaalse perioodi alguseks. Sel ajal on koorioni suurus diameetrilt 1 cm.

6. nädal

Niisiis, nüüd sa tead! Oled rõõmustanud ka isa ja sugulasi. Reaktsioon võib olla mitmesugune: vaimustusest kuni ettevaatlikkuseni. Vahel on isad kergelt rabatud ning ei tea, kuidas reageerida. Ära ole õnnetu, vahel on neil küpsemiseks aega tarvis.

Oled ilmselt ka arsti juurde jõudnud ning saanud oma rasedusele ametliku kinnituse. Palju õnne!

Võibolla oled oma kõhuelanikku juba ultraheliski näinud. Sel ajal on võimalik muidugi vaid väikest põiekest märgata, kuid juba mõne kuu pärast saab sellest amööbikesest tõeline tilluke inimene.

Ultrahelisse tuleks tingimata kaasa võtta ka tulevased isad, nad panevad küll esialgu veidi vastu, kuid pärast on tulvil sellist õrnust, mida suurte tugevate meeste puhul ei usukski.

Arst määrab ka analüüsid, sealhulgas infektsioonile. Neid on tingimata tarvis anda vähemalt kaks korda — raseduse alguses ja veidi aega enne sünnitust.

Õige toitumine on raseduse ajal eriti tähtis. Süüa on tarvis kahe eest, kuid mitte kvantiteeti vaid kvaliteeti silmas pidades, oluline on ka tarvitada rasedatele mõeldud vitamiine (see on eriti aktuaalne, kui sul on toksikoos).

Mis puutub lapsesse, siis on tal olemas süda ning see lööb. Lööke on võimalik isegi kuulda spetsiaalse ultraheli anduri abil. Ning see aitab üle elada kõik toksikoosi “lõbud”.

Sündmused

Embrüo on 4-5 mm pikk, tal on käte ja jalgade alged. Ta saab juba sirutada ja pöörata pead ning liigutada käsi ja jalgu.

Algab põrna ja luuüdi moodustumine. Lootel ilmuvad mao, jämesoole, kõri, hingetoru ja kopsude alged. Neuraaltoru formeerumine lõpeb 28. päevaks pärast eostamist.

Toimub alusepanek hüpofüüsile. Algab diferentseerumine mees- ja naissugunäärmeteks. Hakkab formeeruma munand.

Alguse saab harknääre (tüümus), kus toimub lümfoidsete tüvirakkude transformatsioon T-lümfotsüütideks. Harknäärme puuduliku arengu puhul häiruvad lastel rakulised immuunsusreaktsioonid, mille tagajärjel tekivad mädased infektsioonid.

6. gestatsiooni nädala lõpul või 4. nädala lõpul pärast ovulatsiooni on koorion diameetrilt 2-3 cm, embrüo pikkus on 4-5 mm, hästi on näha südamepaun ja süda, on olemas käte ja jalgade algmed.

7. nädal

Seitsmendal nädalal pole enam võimalik, et sa ei tea midagi sinu sisse asunud tillukesest olevusest, sest veel nädal või paar ning kõhuelanik saab juba 2-kuuseks. Nii väga tahaks sellest kellelegi rääkida, aru pidada, kuid kartus pealetükkivate nõuannete ees sunnib vaikima.

Vaevalt et leiduks naist, kes kasvõi sekundi murdosa jooksul poleks kahelnud — kas ikka on vaja, äkki peaks aborti tegema, kas ma tulen toime? On väga oluline, et sellel ajal satuks kätte mõni tark raamat, hea märk, või ütleks keegi need õiged ja soojad sõnad, et sa suudaksid end kindlalt häälestada järgmiseks 40 nädalaks ning kogu eluks koos lapsega.

Vastasel juhul ootab sind ees palju stressi, mis lapsele sugugi kasuks ei tule. Kui sa senini ei teadnud midagi sünnituseelsest kasvatusest, siis tasuks selle kohta hakata juba nüüd teavet hankima. Ning otse loomulikult tuleb hoolega jälgida oma enesetunnet, reguleerida toitumist, und ja puhkust.

Sündmused

Väike meenutab ikka veel tulnukat. Ta on kasvanud — pikkus on umbes 1,3 cm. Embrüo meenutab väikest viinamarja. Ta on võimeline sirutama ja pöörama pead, käsi ja jalgu. Tohutu pea on langetatud rinnale. Formeerub nägu, kuid silmad asuvad veel külgedel ning on tihedalt suletud. Silmalaugude alt on näha musta pigmenti. Intensiivselt areneb peaaju.

- Hästi on eraldatavad käed ja jalad, mis on otstest lõhenenud, seal tekivad sõrmed ja varbad.
- Süda hakkab embrüo kehas verd pumpama.
- Üldjoontes on kujunenud kesknärvisüsteem.
- On alanud luurakkude arenemine.
- Embrüol on juba kopsud, soolestik, maks, neerud ning sisemised suguelundid, kuid see kõik pole veel täielikult formeerunud.

8. nädal

Kõige kahtlevamad ja kõige kohusetundlikumad naised pöörduvad nüüd arsti poole. Muide, korduva rasedusega naised lükkavad selle stressikindlust proovile paneva visiidi mõni kuu edasi. Kindlasti on rida juhtumeid, kui varajane visiit arsti juurde on lausa vajalik — so rasedus pärast keisrilõikust, väike ajaline vahe eelmise rasedusega…

Naistenõuandlas tuleb vastata reale küsimustele, rahuldades sel moel arsti teaduslikku huvi (muide, nendele küsimustele tuleb ka veel edaspidi vastata) — kui vanalt algas suguelu, kas mees suitsetab, mis haigused olid vanaisal, kas kavatsete sünnitada või soovite aborti teha? (teaduse keeles nimetatakse seda perekondlikuks ja sünnitusabialaseks anamneesiks)

Kabinetist väljudes hoiad käes tervet hulka saatekirju:
- uriinianalüüs valkudele ja leükotsüütidele
- vererõhu mõõtmine
- kaalumine (keha lähtemass)
- vaagna mõõtmine (kitsas, normaalne)
- üldine vereanalüüs, analüüs aidsile ning reesusfaktorile.

Seejärel asud tutvuma ravimitega apteekides — uurid, millised vitamiinid on kõige tõhusamad rasedatele. Hakkad nägema seni huviorbiidist kaugel olnud reklaame sünnituseks ettevalmistavatest kursustest, sünnituseelsest diagnostikast ning enam ei lähe mööda kauplustest, kus on müügil rõivad rasedatele…

Sündmused

- Nägu on vormi võtnud: on tekkinud ninaots, välja on joonistunud sõõrmed, kujunenud on suu. Juba on olemas keel.
- Formeerunud on sõrmed ja varbad, kuigi on veel kilega kokku tõmmatud. Käed ja jalad on pikemaks muutunud, märgatavad on õlad, küünarnukid, reied ja põlved.
- Loode on küllalt liikuv, kuid sina seda veel ei tunne.
- Embrüo pikkus on 22-24 mm. Nüüd on loode maasikasuurune. Juba on märgata väliskõrva. Suurem osa elundeist on juba formeerunud, ning edaspidi toimub vaid nende kasvamine. Aktiivselt arenevad luud ja liigesed.

9. nädal

Sa pole väliselt veel sugugi muutunud ning kolleegid, naabrid ja sõbrad ei märka sinu olukorda. Kuid see on vaid väliselt: sind hakkavad ärritama lõhnad, mida varem tähelegi ei pannud.

Ümberringi lõhnab kõik: värv postil, suitsukoni ning varem nii armastatud lehttaignapirukad. Praetud kana, kala, värskeltvalmistatud omleti ning isegi nõudepesuvahendi lõhn kutsuvad esile iivelduse.

Jumal küll, kas sa tõepoolest käisid kolleegidega einestamas ning sõid seda jälkust? Sul pole sugugi isu, vahel aga tahaks nii väga šokolaadi või hapukapsast ning mõte igasugusest muust toidust on vastik. Kõik see on loomulik, sest sul on pidevalt süda paha. Isegi oksendamine tundub kergendusena, kuigi see on illusioon — iiveldus tuleb uue jõuga tagasi. Kõigele lisaks valutab pea ning tahaks kogu aeg magada.

Kui kõik ülatoodud piinad on sulle võõrad — rõõmusta, sul on vedanud, sest toksikoosi on parem tunda kuulujuttude järgi. Kui aga need ülaltoodud read käisid sinu kohta, varu kannatust. Kannatus ei tähenda aga tegevusetust, oma seisundist peab rääkima arstile. Ilmselt tuleb anda uriinianalüüs, et kindlaks teha ega seal ei ole atsetooni (tugeva toksikoosi tunnus, mida ravitakse haiglas).

Arst määrab ravimid, mis seisundit kergendavad. Pealegi tuleb meeles pidada traditsioonilisi nõuandeid — püüa hommikusöök süüa voodist tõusmata ning kõigepealt süüa ära hapu õun, või musta leiba, või rosinaid.

Sündmused

On meeldiv tõdeda, et sinu piinad pole asjatud, sest lapsuke areneb hoogsa tempoga. Embrüo “selg” sirutub, sabake aga “kuivab ära”. Pea on ikka veel ebaproportsionaalselt suur ning rinnale kallutatud. Silmad on juba piisavalt formeerunud, kuid membraaniga üle tõmmatud. Laps hakkab veidi liikuma, kuid esialgu teeb selle kindlaks ainult ultraheli.

Arenevad edasi käed ja jalad. Järkjärgult kaob kile sõrmede ja varvaste vahelt. Peaajus formeerub väikeaju. Tekivad esimesed lümfisõlmede alged. Areneb neerupealsete keskmine kiht. Kopsudes tekivad bronhide alged. Tütarlastel algab munasarjade diferentseerumine.

Pikkus pealaest kuni ristluudeni on umbkaudu 22-30 mm. Kaal umbes 4 g.

10. nädal

Viimane võimalus uhkeldada oma lemmikriietes.

Oled juba oma uue seisusega leppinud ning pideva iiveldusega harjuma hakanud (kuivõrd sellega üldse on võimalik harjuda). Pea vastu — enamikul naistest normaliseerub olukord 12. nädalaks.

Muide toksikoosi puhul on kasu nõelravist. Ometi ei tasu sellega iseseisvalt tegelema hakata, õigem on siiski arstiga konsulteerida. Oled ju ometi end naistenõuandlas arvele võtnud?

Kui ei, siis ära viivita. Las siiski spetsialist teeb kindlaks, et sinuga kõik korras on. Arst seletab, kuidas enesetunnet parandada ning vastab tekkinud küsimustele. Ta annab hulga saatekirju ning saadab perearsti ning hambaarsti juurde.

Kuni annad analüüse ning võitled toksikoosi ning kroonilise väsimusega, jätkab lapsuke kasvamist, seni veel figuuri mõjutamata. Tõeline kaalutõus ning vormide ümardumine algavad veidi hiljem, seni aga naudi võimalust mahtuda veel lemmikpükstesse ning jalutada ringi liibuvas kleidis.

Sündmused

Veresooned on moodustunud. Südamelöökide sagedus on umbes 80 lööki minutis. Sõrmed ja varbad on juba eraldunud, ilmunud on keele maitsmisnäsa ning hammaste alged. Areneb edasi aju, kusjuures fenomenaalse kiirusega: igal minutil toodetakse veerand miljonit uut neuronit. Formeerunud on juba süda. Kui sul on poiss, hakkavad munandid tootma testosterooni.

Pisike liigutab, võib juba käega puudutada pead, nägu, suud; ta avab ja sulgeb suud ning neelab.

Pikkus pealaest ristluudeni on umbes 31-42 mm, kaal 5 grammi ringis.

11. nädal

Rääkigem nüüd toitumisest. Raseduse alguses oli sul oma kindel kaal, mis on ka raseda kaardile kantud. Sinna kantakse hiljem ka sünnitusaegne kaal. Teatavasti on normaalne kaalutõus raseduse jooksul umbkaudu 12,5 kilogrammi. Et vahe algse ja lõpliku kaalu vahel ei osutuks hirmuäratavaks, tuleb unustada mõte, et nüüd võib end lõdvaks lasta ja kahe eest sööma hakata.

Ei tohi alla anda ahvatlusele ning mõelda, et kuna kõht kasvab niikuinii, siis võib endale kõike lubada. Ometi ei tohi ka teise äärmusesse langeda ning otsustada, et nüüd tuleb kiiresti alla võtta. Raseduse ajal peab unustama igasugused dieedid. Mida siis ette võtta?

Kõigepealt osta endale kaal ning kaalu end regulaarselt. Arvuta välja, milline peaks olema sinu ligikaudne kaal raseduse lõpul ning jälgi hoolikalt selle tõusu. Peab teadma, et kilogramme lisandub ebaühtlaselt. Ei tasu ehmuda, kui tavalise toiduratsiooni juures olete nädalaga 2 kilo juurde võtnud. Võimalik, et järgmisel kahel ei lisandu midagi. Igal juhul jälgib sinu seisundit arst. Kui hakkad liiga palju juurde võtma, ütleb ta seda kindlasti ning soovitab koormusvabu päevi.

Kuidas siis ikkagi süüa? Lühidalt öeldes peab toit olema tervislik. Selleks ajaks tuleb ära unustada suitsutatud tooted, konservandid ning teravad maitseained. Toit peab olema maksimaalselt mitmekülgne ning seal peab eriti suur osa olema puu- ja köögiviljadel. Ideaalis peaks kreemisele tordile eelistama porgandit, kuid juuksekarva ei tasu siiski lõhki ajada, seetõttu tuleb oma seisundist püüda maksimaalselt rahuldust ja kasu saada.

Sündmused

Praegu sa põletad kaloreid kiiremini kui enne rasedust — ainevahetus suureneb 25% võrra.

Tekib naha tundlikkus peopesadel. Hakkab tööle haaramisrefleks. Areneb haistmine, laps tunneb emalt saadud toidu lõhna. Lõpeb loote südame-veresoonkonna süsteemi kujunemine. 11. ja 12. nädala vahel hakkavad funktsioneerima neerud.

Kõrvad jõuavad järkjärgult kaelalt pea külgedele, pea on ikka veel ebaproportsionaalselt suur (pool kogu keha suurusest).

Pikkus pealaest ristluudeni umbes 44-60 mm, kaal 8 grammi ringis.

12. nädal

Rasedust ja aktiivset eluviisi on täiesti võimalik ühendada! Võimle, uju basseinis ning sinu sünnitus möödub kergelt.

Sinu vormid hakkavad üsna pea muutuma, ometi ei tahaks sa oma aktiivsest eluviisist loobuda? Ja ongi õige, sest rasedus pole ju haigus. Sinu uus seisund on täiesti ühildatav võimlemise ning ujumisega, ning ei tasu end ilma jätta harjumuspärastest mõnudest, kui tunned vajadust liikuda.

Siiski ei sobi sulle enam igasugune aktiivsus. Siin tuleb arstiga nõu pidada, milline koormus on sinu enesetunde jaoks sobiv. Rasedatele mõeldud kursustel saad teha harjutusi koos teistega, sulle selgitatakse, mida ja kuidas tuleb teha. Füüsilised harjutused peavad tingimata käima koos lõdvestusega. Õppinud lõdvestuma, saad oma meeleolu kontrollida ning isegi valu vähendada. Võimlemine aitab aga lihaseid eelseisvaks pingutuseks ette valmistada.

Kui sa mingil põhjusel ei saa kursustest osa võtta, siis ei sega sind miski teha sama kodus. Pane mängima aeglane mõnus muusika, sea end mugavalt sisse ning püüa lõdvestuda. Mõtle oma väiksekesele, nabanöörile, mis teda toidab ning sinuga ühendab. Korda endamisi, et kõik läheb hästi ning et sa armastad oma lapsukest. Reipa muusika saatel võib aga läbi teha harjutuste kompleksi. Ning ära häbene oma meest kaasa tõmmata, las harjub sind ja last abistama.

Bassein on veel üks vahend lõdvestumiseks ning ühtlasi ka lihaste treenimiseks. Ära end sellest rõõmust ilma jäta. Leia endale seltsi ning kasvõi kord nädalas mine 45 minutiks ujuma.

Sündmused

Loote kasv on jätkuvalt hoogne — viimase kolme nädalaga on ta mõõtmetelt kahekordistunud ning nüüd on ta pikkus 6-7 cm, kaal aga 9-13 g.

Enamikul luudest tekivad luustumise keskused, juba võib eristada sõrmi varvastest, näha on küüned. Nahas tekivad juuste, näärmete ja küünte alged. Kujunevad välised genitaalid.

Pannakse alus piimahammastele. Sellel ajal tehakse ultraheli määramaks Downi sündroomi riski.

Teie emakas on laienenud 10 cm ning hakkab tõusma kõhuõõnde. Süda lööb nüüd sagedamini, et toime tulla suurenenud verekogusega.

13. nädal

Raseduse jälgimisel on üks meeldiv moment — pole enam tarvidust sageli pukile ronida. Ülevaatus seisneb selles, et sind kaalutakse, mõõdetakse vererõhku ja kõhu ümbermõõtu ning kuulatakse lapse südant, vaadatakse üle analüüsid ning räägitakse enesetundest.

Ja ometi kerkivad esile ka mõned “ebameeldivad” küsimused. Muutub sinu ainevahetus — organism töötab nüüd kahe eest, ainevahetus suureneb. Emakas on suurenenud laiusesse 10 cm; nüüd on sel vaagna piirkonnas kitsas ning emakas tõuseb kõhuõõnde.

Ultrahelis võib arst, lähtudes loote suurusest, enamvähem täpselt määrata sünnituse tähtaja. Praegu põletad 25% kiiremini kaloreid. Tsirkuleeriva vere hulk suureneb samuti. Tunned sisemist kuumust, jood palju ning higistad kõvasti. Võimalik, et tahad sagedamini juua ning sellele vastavalt ka tualetti külastada.

Lähemal ajal planeerid tavapärase marsruudi — töö-kodu-jalutuskäigud — ümber vastavalt tualettide asukohale linnas. Püüa enne jalutuskäigule minekut mitte juua — otsida üksikuid nurgakesi või põõsaid keset linna on üsna lootusetu ettevõtmine, kauplustest abi paluda on ka kuidagi ebamugav, kannatada on aga ebameeldiv ja kasutu.

Laps kasvab ja kipub suruma ühele või teisele elundile. Sind aga vaevab kõhukinnisus. Pealegi, kui laps on end kinnitanud madalasse, siis saadavad delikaatsed mured sind kuni sünnituseni. Igasugused probleemid võiks aga arstile teatavaks teha, ning need siis koos läbi arutada. Eritised, seened — need ja paljud teised vaevused on võimalik välja ravida nii ravimite kui ka rahvameditsiini abil.

Samuti on võimalus häbenemata küsida nõu interneti foorumitest. Kõikide ebameeldivustega, eriti väikestega, on võimalik toime tulla. Tea, et sa pole üksinda ning “kergelt ja libedalt” läheb vaid mõningatel naistel. Tugevat tervist ning vähem ebameeldivusi!

Sündmused

Lapse laud on veel kinni kasvanud: silmad avanevad alles nelja kuu pärast. Selle eest on küllaldaselt välja kujunenud käed, need on kasvanud ning pisike hakkab tasapisi pöialt imema. Eks ole armas! Keegi ütleb nüüd kindlasti, et see on esimene halb harjumus, kuid ta eksib: imemine — see on lapse loomulik vajadus.

Ta hoiab näppu suus “lihtsalt niisama”, kui aga ema muutub väga närviliseks, asub tema hoolega sõrme imema, et sel moel rahuneda.

Mõne nädala pärast hakkab laps end liigutama “otsekui täiskasvanu”. Põhilist osa lapse toitumises, tema varustamises hapnikuga ning jääkproduktide eemaldamisel täidab nüüd platsenta; hiljem aga looteveed.

14. nädal

Nüüdsest peale võivad sind üllatada aplusehood– ootamatult tekib soov süüa ikka jälle ja jälle, isegi keset ööd kisub külmiku juurde. Või siis toimub toitude valik, äkki tahaks kohupiima, tomateid, midagi magusat, mida paar kuud tagasi nähagi ei tahtnud.

Öeldakse, et magusaisu räägib sellest, et tuleb tüdruk, soolane ja hapu aga ennustavat poissi. Lõpliku soolise “diagnoosi” langetab siiski vaid sünnitus. Ultraheli, isegi kõige täpsem, võib eksida: näiteks võib väikesekese meheau ära segada nabanööriga. Tavaliselt signaliseerib organism, millest tal puudu on.

Aplusehood taanduvad alles pärast seda, kui oled sünnitanud ning toidad last rinnaga. Seni aga tuleb end kontrolli all hoida, jälgida toitumist ning nõuandeid koormusvabadeks päevadeks, püüda loobuda kangest teest ja kohvist ning treenida oma tahtejõudu.

Üheaegselt moraalse enesevalitsusega võib tegeleda vastavate rasedatele mõeldud spordialadega — spetsiaalsed harjutused, säästev koormus, teatavate lihaste treening.

Sündmused

Loode õpib koos emaga “sööma”: ta oskab juba neelata aineid, mis on lahustunud amniootilises vedelikus: neelamisliigutused on maksimaalsed vastuseks magusale, minimaalsed — hapule ja kibedale.

Loode hakkab spontaanselt liikuma. Käed puudutavad teisi kehaosi, nabanööri — “kontrollivad” oma majakese kindlust ja tugevust. Ta hingamine on sage: hingamisliigutused toimuvad 40-70 korda minutis.

15. nädal

Sinu välimus pole enam loomulikult see, mis oli raseduse 3.- 4. nädalal. Kuid alati peab püüdma kaunis välja näha! Ümaramaks muutunud kõht võib juba palja silmaga nähtav olla, kuigi siin on küsimus riietuses — võib kanda taljeta kleite ning laiu jakke, nii et pisike jääb märkamatuks.

Kui sul on soodumus rasedusarmidele, siis hakkavad need just nüüd end ilmutama. Nii et oma välimusele pärast sünnitust, tuleb asuda juba nüüd mõtlema — pea nõu sõbrataride ja arstiga otsustamaks, milline profülaktiline vahend naha eest hoolitsemiseks oleks just sulle sobiv. Epilatsioonile pole rasedus takistuseks, tähtis on vaid valida õrnemad meetodid: tugevad negatiivsed ning valulikud emotsioonid pole sinu ega lapse jaoks sobilikud.

Juukseid lõikamas võib julgelt käia, vaid värvida neid ei tasu, sest värv imendub juuksejuurtesse ning valgub organismi, nii et eksperimenteerida värvidega pole vaja. Pealegi võib hormonaalne taust takistada värvi pealejäämist ning raha on asjatult kulutatud.

Hambaarsti juurde on aga tingimata vaja minna — võimalik, et sinu hambad vajavad ravimist (näiteks plombeerimist) või lakiga katmist (raseduse ajal suureneb hammaste tundlikkus — organismi hormonaalne foon muutub ning hammaste seisukord halveneb), samuti ei tohi ära unustada rasedatele mõeldud vitamiine, vastavalt kasutusjuhendile (näiteks teisel trimestril võib annust suurendada, või tuleb hoopiski preparaati vahetada).

Ülejäänus on teine raseduse trimester kõige meeldivam aeg. Enam pole eriti tunda toksikoosi nagu eelmisel trimestril ning pole veel nii raske käia kui tulevasel. Väikene ujub sinu sees, rahulikult hõljudes lootevedeliku lainetel. Hinges peaks valitsema rahu ja tasakaal. Muide, võiksid ka ise ujuma minna. See on ka suurepärane keha treening ning lihaste ettevalmistus sünnituseks.

Sündmused

2-3 kuuse loote arengus mängivad suurt osa hormoonid. Ema hormoonid (steroidsed) läbivad platsenta. Hiljem hakkab loode ise oma isiklikke hormoone välja töötama. Kuid nende osa on väikene, suurema osa hormoonidest kompenseerib vastsündinu endiselt ema omadest koos rinnapiimaga.

Loote suurus on 12 cm, kaal 110 g. Väliste elundite põhjal saab kindlaks teha lapse soo.

Ultrahelis võib praegu “tervet” last näha, hilisemal ajal saab teda vaid “ositi” vaadelda.

16. nädal

Mitte asjata ei nimetata teist trimestrit raseduse kõige meeldivamaks ajaks — toksikoos on taandunud, nüüd võib juba normaalselt süüa, mitte ainult silmadega ahmida, ka kõht hakkab lõpuks välja paistma…

Kõige tähtsam aga — alates kusagil 16. nädalast võib tunda loote liigutamist. Mille kõigega tulevased emad seda ei võrdle: “õhumullid kõhus”, “liblikas puudutas tiibadega”, “keegi istub seal ning koputab salamisi — ema, olen siin”, “otsekui väike kalake ujub” — see aga ongi väike “kalake” — kasvult kõigest 15 cm ning kaalult 110-130 g — so väikese õuna suurus, ainult et sellel “õunakesel” on käed ja jalad ning isegi esmased sugutunnused.

Kõik ootavad neid liigutusi pikisilmi. Tunda võib neid ka hiljem kui 16. nädalal või isegi varem — kõik sõltub organismi individuaalsetest iseärasustest. Korduvsünnitajad või väga tundlikud emad võivad liigutusi tajuda tunduvalt varem kui teised. Pealegi peetakse esimesi liigutusi sageli gaasideks ning võib mööduda paar nädalat, enne kui kõhuelanik ennast teatavaks suudab teha.

Teisel trimestril võib sinu seksuaalsus tugevneda. Kui pole mingeid vastunäidustusi — lase käia.

Ning veel üks meeldiv ja kõiki erutav asjaolu — sel ajal on võimalik ultrahelis kindlaks teha lapse sugu — kui lapsuke muidugi suvatseb seda näidata…

Sündmused

Embrüo pikkus — 12 cm, kaal 110 g. Ilmub reaktsioon helidele (kõrva formeerumine lõpeb 24. nädalal) ning lapsuke tajub muusikat! Käed ja jalad muutuvad enam koordineeritumaks.

17. nädal

Kes kannab oma kõhtu seda uhkelt ette lükates, kes peidab oma vastiku ülemuse eest viimse hetkeni — igal juhul nüüdsest on tarvis rasedatele mõeldud riideid. On päris õige aeg selle eest hoolt kanda ning lisaks teada saada veel mõndagi kasulikku.

Kõht paistab juba välja ja kui seni võis veel läbi ajada mehe kampsunite ning enda avarate pükstega, siis nüüd on õige aeg pöörata tähelepanu kõhukatele mõeldud kõrgmoele.

Nüüd vajab kõht eririietust, ning kui suvel on veidi lihtsam, siis talvel tuleb soetada suuremad sukkpüksid ja püksid.

Sukkpüksid kaitsevad ka jalgu varikoossete veenilaiendite eest, mis võivad raseduse ajal sind ohustada.

Ilmselt on alanud ka eritised rindadest. Need valkjas-kollased tilgad on ternespiim. Mõnedel naistel tekib ternespiim juba esimesel trimestril, mõnel pole sellest aga kuni sünnituseni märkigi.

Ebameeldivustest niipalju, et kimbutama võib hakata kõhukinnisus, mida soodustab suureneva emaka kaal. Sellega toimetulekuks tuleks juua kuivatatud aprikooside ja mustade ploomide tõmmist enne magamaheitmist, kefiiri või võtta kasutusse kõige paremini mõjuvaid kliisid. Hommikusöök kliide ja jogurti või piimaga pole sugugi halb (meenutab müslit) ning aitab kaasa probleemi lahendamisele.

Kui pisike juba rüseleb, ära ole egoist, vaid lase ka isal sellest osa saada!

Sündmused

Lapsel lõpeb südame kõikide nende osade areng, mis kindlustavad selle automaatse töö. Tüdrukutel on formeerunud emakas.

Pannakse alus jäävhammastele. Jäävhamba alus asub iga piimahamba alguse taga.

18. nädal

Ongi käes imeline aeg, mil lapsuke on küllaldaselt kasvanud ning ema võib enda sees tunda tema liigutusi. Tegelikult hakkab laps liigutama umbes seitsme nädala vanuselt, kuid ta on veel liiga väike, et seda tunda oleks.

Emad, kes ootavad teist last ning väga kõhnad emad võivad tunda tema liigutusi juba varem. Mõnel tuleb aga veidi oodata, kuid nii või teisiti, nüüd — lisaks teadmisele oma rasedusest, saab seda ka tunda. Ema rahulik asend ning äsjane söömine võivad tillukest aktiviseerida. Selleks et tunda lapse liigutusi, tasub juua ära klaasitäis piima ning heita pikali. Ennast kuulatades võib mõne aja pärast juba teada, millal laps magab; kui ta aga ärkvel on, tunda, kuidas ta luksub ning aru saada, kas temaga kõik korras on. Kui väiksekesel aga kõht tühjaks läheb, võib ta seda sulle meelde tuletada tõugetega vastu külge.

Paljud emad võrdlevad end akvaariumiga, kus sulistab kalake, sest esialgu, kui laps veel väike on, tunneb ta end vabalt ning tiirutab nagu ise tahab. Möödub aga vaid veidi aega, väikene kasvab ning enam ei saa nii vabalt liikuda. Siis muutub liigutuste iseloom ning sa saad aru, kus asuvad ta jalad ja käed.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni on 12,5 — 14 cm. Kaal umbes 150 g. Laps hakkab järk-järgult tajuma ümbritsevat maailma. Räägi temaga ning palu sama teha ka tulevasel isal, sest laps kuuleb teid: kuulmeluud, mille kaudu heli läbib keskkõrva, on juba tugevnenud ning ajuosa, mis kannab vastutust helisignaalide eest, töötab. Tasapisi muutub tundlikuks ka silma võrkkest.

19. nädal

Lapsuke kasvab, koos temaga muutud sinagi. Väikene kasvab ning rasedus hakkab poole peale jõudma. Koos lapsega muutud ka sina: suurenevad emaka mõõtmed, tähendab suureneb ka kõht, võtad järk-järgult kaalust juurde, ristluud laienevad, rinnanibude ümbrus muutub tumedamaks.

Kõhu ilmumisega muutub ka sinu kehahoid, mis võib olla seotud seljavalude ja halva unega. Püüa hoida õiget rühti ning mitte pingutada selga. Jalatsid olgu madalad ja kindla kontsa peal. Öösel punu endale patjadest pesa ning vali mugav asend. Muide, ega valik eriti suur pole, sest kõhuli magamine ei ole reaalne, selili asendis võib aga tunda anda hapnikupuudus. Tavaliselt soovitatakse magada vasakul küljel, asetades padja jalgade vahele. Selline asend mitte ainult ei kergenda toitekomponentidega vere juurdevoolu lapse juurde, vaid parandab ka neerude tööd. Selg puhkab paremini, kui madrats on kõva.

Teisel trimestril võivad endast märku anda aneemia (rauapuudus organismis), lämbumistunne (hormonaalsete muutuste tulemus), nohu ja isegi verejooksud ninast (östrogeenide ja progesterooni suurenenud taseme tõttu veres) ning leukorröa (valgevoolus emakast). Ometi pole tarvis enneaegu hirmu tunda ning asuda haiguste tundemärke otsima, vaid tuleb end häälestada kergele raseduse kulgemisele.

Nüüd muutub aina raskemaks oma rasedust varjata ning on keeruline vältida pealetükkivaid küsimusi ning nõuandeid. Püüa neisse suhtuda mõistmisega, isegi kui need sind hingepõhjas ärritavad.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni — 13-15 cm. Kaal umbes 200 g. Jätkub peaaju kasv. Ebaproportsionaalselt suur pea on märk sellest tähtsast osast, mida etendab peaaju lapse arengus. Neuronid, närvirakud, mis realiseerivad sideme aju ja lihaste vahel, on juba neile ettenähtud kohal. Loote peas tekivad ning seavad sisse sidemeid miljonid neuronid.

Pea küljes on juba tillukesed kõrvad. Piimahammaste algete alla on ilmunud jäävhammaste alged. Jäsemete mõõtmed on juba proportsionaalsed. Kuigi lapse pöid on vaid 2,5 cm pikk, on selle proportsioon sääre ja reie suhtes püsiv.

20. nädal

Momendil oled täpselt poolel teel, palju on juba läbitud, kuid sama palju on veel ees. Nahal võivad tekkida pigmendilaigud, mis pärast sünnitust kaovad. Nibudest võib erituda kollakas poolläbipaistev vedelik — ternespiim.

Pühi seda salvrätikuga. Mitte mingil tingimusel ära püüa seda välja suruda. Võimalik, et rohked voolused põhjustavad ebamugavust.

Infektsioonide ennetamiseks püüa vältida ärritavaid aineid ning kitsast riietust. Tasub piirata lihtsuhkru tarbimist, kuna see meelitab ligi haigusttekitavaid mikroobe. Oluliselt vähendab tupe nakkuse riski jogurti kasutamine, mis sisaldab atsidofiili elusaid laktobatsille.

Tunduvalt on suurenenud võimalus ultrahelis teada saada lapse sugu, ometi eelistavad paljud “häbelikud” lapsed jääda üllatuseks. Enamus vanemaid püüab kiiremini rahuldada oma uudishimu, kuid mõned ei soovi põhimõtteliselt lapse sugu teada saada ning selles on oma iva sees. Kauaoodatud teadmine võib tuua rõõmu, aga ka pettumust, kui äkki selgub, et lapse sugu pole “see”. Eriti närveerivad siin emad, kes ootavad teist last.

Pettumus võib olla täiesti arusaadav, kuid püüa rahuneda ja mõelda lapsele, tunda, et ta on osake sinust endast, olenemata tema soost. Ära tee talle liiga ega tõuka teda eemale, ta saab juba kõigest aru.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni — 14-16 cm. Kaal umbes 260 g. Sellel nädalal pakseneb lapse nahk — muutub neljakihiliseks. Samal ajal hakkavad rasvanäärmed välja töötama vahataolist sekreeti, mis hakkab kaitsma loote õrna nahka, mida pidevalt uhub lootevesi — amniootiline vedelik. Hakkavad kasvama juuksed, kätele ja jalgadele ilmuvad küüned.

Nüüd võib arst lasta sul kuulata lapse südamelööke. Silmad on veel suletud, kuid loode orienteerub emakaõõnes üsna hästi. Näiteks võivad kaksikud leida teineteise näo ning hoida käest kinni. Südame kokkutõmmete sagedus raseduse teisel poolel on 130-150 minutis. Soolestikus hakkab moodustuma esiroe — mekoonium.

21. nädal

Ühiskondlik transport ja peapööritus. Oledki juba teises pooles. Järgnevad 10 nädalat muudavad märgatavalt sinu figuuri. Lapsuke asub nüüd rasvakihti koguma, sa aga koos temaga kilogramme. Kaalutõus selle kümne nädala jooksul saab olema umbes pool kogu raseduse jooksul lisanduvast.

Kui sa ei taha liiga palju juurde võtta, ei tasu söömisega liialdada. Ka dieedile ei tohi mingil tingimusel asuda. Leia päris oma kuldne keskmine ning jälgi pidevalt kaalu.

Dekreedini on aega veel küll ning sul tuleb vältimatult linnas liigelda. Ometi just sel ajal võid hakata tundma peapööritust ning isegi minestada, eriti umbses ning rahvarohkes linnatranspordis. Peapööritusel võib olla mitmeid põhjusi:

· Äkki suurenenud veresoonte mahu ning vere koguse disproportsioon.
· Kasvava emaka suurenenud rõhumine veresoontele.
· Veresuhkru taseme alanemine pikkade söögivahede tõttu (sööma peab niisiis regulaarselt!).
· Õhupuudus ruumis.

Kui aga siiski tuleb minna ning koju jäämiseks pole mingeid võimalusi? Parim variant oleks siis sõita oma autoga või taksoga, kui just viimase peale ei kulu terve kuu palk. Kui aga siiski tuleb ühissõidukeid kasutada, siis võiks:

· mitte oma kõhtu häbeneda. Külmal aastaajal võiks mantli lahti nööpida ning lähedalistuvale mehele ühemõtteliselt märku anda, et poleks halb kohti vahetada. Istudes läheb peapööritus tavaliselt mööda.

· Püüa vältida tipptunde.

Sündmused

Lapse pikkus pealaest ristluudeni on umbes 18 cm. Kaal 300 g ringis.

Hakkavad tekkima valged verelibled, mis võitlevad infektsioonidega. Keelel formeeruvad maitsenäsad. Lapse seedetrakt on juba võimeline eraldama tema poolt neelatud amniootilisest vedelikust vett ja suhkrut ning läbi laskma selle kiulise sisu otse pärasooleni. Laubal ja ülemise huule kohal võib näha looteudemeid — eriti rohkesti on neid silmade ning kulmude kohal.

22. nädal

Raseduse algusega muutuvad suhted perekonnas. Sa tunned, et sinu sees areneb laps, maailm muutub sinu ümber, enam ei tundu rasedad inetutena, hoopis lamedad kõhud kutsuvad esile nõutuse. Sa viibid ootuses, ning sadu kordi päeva jooksul pöördud mõtteis eelseisvate muutuste juurde.

Naise emotsionaalne seisund ning vastastikused suhted perekonnas

Sinu meeleolu on nüüd vägagi vahelduv, sind on kerge solvata ning tasakaalust välja viia.

Kuidas siis nii, et sinu armastav abikaasa võib mõelda veel millelegi muule peale lapse? Ta ei taha lugeda raseduskalendrit, nähes embrüo fotot, ei tunne ta heldimust ning ta ei suuda hästi ette kujutada, mis on platsenta. Tema hoolib rohkem tööst, autost, palgast… Etteheidete nimekiri on väga individuaalne, kuid igal juhul lõputu. Isegi kõige hoolitsevamas mehes võib leida puudusi.

Kuid püüa kasvõi hetkeks paigutada maailma keskpunkt on kõhult kõrvale, nii on kergem mõista kaaslasi. Küllap on sinu sõbrad, sugulased ja mees rõõmsad juurdekasvu üle ning ootavad kannatamatusega selle tähtsa hetke saabumist. Ometi ei siputa mitte nende kõhus väikene inimene, mitte nemad ei võta kaalus juurde.

Nad on õnnelikud, kuid nende maailm on jäänud endiseks. Küllap mehe peas tiirlevad mõtted finantsolukorrast ning eelseisvatest kulutustest. Teisalt võib ta end tõrjutuna tunda, kui sa ei huvitu enam tema probleemidest ning oled täielikult ümber orienteerunud lasteajakirjadele.

Ning ära unusta seksi! Kui sa ennast hästi tunned, siis pole see sulle vastunäidustatud.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni on umbes 19 cm. Kaal 350 g ringis.

Lapsel on kasvanud juba korralikud küüned. Ajus on koos täielik kogu neuronrakke. Laps püüab aru saada, kuidas kõverdada käsi ja jalgu, kuidas neid liigutada, kuidas asetsevad tema kehaosad. Ta õpib puudutama oma nägu, silitama käsi ja jalgu. Kui ta tahab näppu imeda, võib ta selle suu juurde tõsta või kummardada pead selle poole.

23. nädal

Kas sa ei jõudnud möödunud suvel puhata? Tähendab, seda tuleb teha enne väikese sündi. Esimese aasta jooksul pärast tema ilmumist pole sul kindlasti selleks aega. Seejärel ei saa enam pikka aega lõunasse lennata, ning üldse, puhkus lastega on hoopis teine lugu. Nii et kasuta viimast võimalust.

Tavaliselt kardavad naised tüsistusi ning see takistab neid kaugetele reisidele minemast. Ometi pole reisimine sellel perioodil enamuse rasedate jaoks sugugi ohtlik. Konsulteeri arstiga ning teele. Ära karda lennata lennukiga. Peamine on kinnitada rihm kõhust allpool ning istuda tualettruumi lähedusse (sest seal on nüüd tarvis tihti käia).

Ning ikkagi erineb raseda puhkus tavalisest. Jah, diskoteegid sind just ei oota, eksootilised road pole samuti sinu jaoks, ning vaevalt et mees laseb sul mägisuuskadel minema tormata. Parem oleks unustada ka Aafrika — sa ei taha ju ometi mingit nakkust saada?

Reis ei tohi olla väsitav, seetõttu tuleks loobuda bussireisidest. Kuurordis ühilda ekskursioonid ning vaatamisväärsuste külastamised arsti poolt soovitatud režiimiga.

Saabumisel võiks igaks juhuks välja uurida ämmaemanda ja günekoloogi aadressid (kodus mõtle läbi tervisekindlustuse tingimused). Sinuga ei juhtu midagi, kuid parem on siiski ette näha kõikvõimalikud variandid. Ära unusta kaasa võtmast vitamiine ning vajalikke arstimeid, kuna neid ei pruugi kohapeal leiduda. Enne pikaajalist istumist või seismist tõmba jalga elastsed sukkpüksid, et ennetada võimalike probleeme jalaveenidega.

Õnnelikku reisi!

Sündmused

Pikkus on umbes 20 cm. Kaal — 450 g.

Vaatamata sellele, et laps asub kiirendatud tempos rasva kasvatama, näeb ta veel välja punane ja kortsuline. Nahakate formeerub tunduvalt kiiremini, kui selle alla jõuavad moodustuda küllaldased rasvaladestused — seetõttu nahk ripub. Punetus on nahka kogunenud pigmentide tagajärg, mis muudab selle vähem läbipaistvaks.

Laps jätkab ümbritseva vedeliku vähest neelamist ning selle väljaviimist organismist uriini näol. Vedelik ja suhkrud, mida ta saab looteveest, on tema jaoks veel üheks tähtsaks toiduallikaks kõrvuti sellega, mida ta saab läbi platsenta ja nabanööri. Vedeliku neelamine võib esile kutsuda luksumise, mida sa tunned, kui loode hakkab sinu sees otsekui hüplema.

24. nädal

Rahvasuus öeldakse, “üks laps — miinus üks hammas”. Tegelikult võib sellist kadu vältida. Peamine on õigesti toituda ning tarvitada vajalikke vitamiine. Head vitamiinid säilitavad raseduse jooksul ning rinnaga toitmise ajal sinu hambad tervetena, vaatamata sellele, mitmes rasedus sul ka poleks.

Kindlasti käi ära hambaarsti juures: praegu on hambad nõrgemaks muutunud. Email on tundlikum ning isegi ilma aukudeta hambad võivad reageerida külmale-kuumale ja magusale. Hambaid võib kaitselakiga katta. Kui ravil läheb tarvis anesteesiat, pole tarvis paanikasse sattuda: nüüdsed arstimid on sellise tasemega, et väike anesteesia pole üldse ohtlik sinu seisundile.

Teavita arsti oma olukorrast ning enesetundest. Loomulikult pole tarvis ette võtta sildu ning kroone — parem on läbi ajada ajutiste plommidega.

Toidus peab leiduma hulgaliselt kaltsiumi  — seda saab kohupiimast ja piimasaadustest — ning rauda  — õunad, tatar. Rohkem tuleks mahlu juua. Korraldada võib ka koormusvabu päevi. Kõik see pole tarvilik mitte üksnes sinu hammaste jaoks, vaid ka lapse hammaste arenguks.

Kuigi tillukesed sünnivad hambututena, ometi on fotodel näha, kuidas igemetes on juba ootamas rida hambaid. Need hakkavad lõikuma alles mõne kuu pärast, umbes poole aasta vanuselt. Sageli on see piinav ja valulik protsess, mida saadab palavik ning tervise halvenemine. Hammaste vormi pole enam võimalik muuta. Nii et mõelge naeratustele juba praegu.

Sündmused

Loode kaalub umbes 600 g. Formeerunud on suurem osa närvirakke. Käib nahaaluse rasvkoe kogumine, mis pärast sündi hakkab kindlustama vastupanuvõimet välismaailma temperatuurimuutustele. Veel pole laps võimeline ise reguleerima ning hoidma oma kehatemperatuuri.

Tema nägu on muutunud — juba on olemas kulmud ja ripsmed.

25. nädal

Sinu karvane kassikene ja vallatu koer… Enne ei pannud sa tähelegi, kui palju karvu ning kirpe neist tuppa jääb, sa ei mõelnud, kuidas hakkad koera ja vankriga üheskoos jalutamas käima, kuidas laps hakkab koera järel roomama ning teda sabast kiskuma.

Isegi praegu vaatad kartusega oma lemmikut, äkki saad temalt nakkuse. Need mõtted segavad oma hoolealust armastamast nii nagu varem. Kuid kas need kartused on ka põhjendatud?

Loomulikult pole mõistlik muretseda looma, kui on kavas laps. Kuid anda oma lemmik ära niipea, kui said teada oma rasedusest, pole ka vajadust. Sest too on ju perekonna ustav sõber — vajalikud süstid on tehtud ja kui sa varem ei haigestunud, miks peaks see sinuga nüüd juhtuma? Seejuures võivad koduloomad sinu seisundit maandada, nad on alati käepärast, erinevalt töölt hilinevast mehest.

Nagu nüüd arvatakse, teeb liigne steriilsus vaid halba: niipea kui inimene või väikelaps väljub “puhta” ümbruskonna piiridest, sööstab ta kallale hiigelhulk neidsamu mikroobe, keda sai kodunt hoolega välja aetud. Selles ebavõrdses võitluses annab inimene alla ning haigestub otsekohe. Nii et püüdkem säilitada kuldne kesktee!

Sündmused

Loote pikus — 30 cm. Kaal 650 g ringis. Arenevad kopsud — see on äärmiselt tähtis esimeseks sissehingamiseks väljaspool ema, iseseisvaks hingamiseks. Toimub luuüdi intensiivne areng, seejuures hakkab see funktsioneerima kui iseseisev elund ning muutub peamiseks vereloome organiks. Ultraheli ülesvõtetel saab nüüd näha vaid üksikuid keha fragmente, kuid katsudes võib juba tunda, kus on käed-jalad, pea, võib puudutada ja silitada neid läbi ema kõhu…

26. nädal

Rasedus ja arvuti. Momendil, kui loed neid ridu, suhtled otseselt elektromagnetilise kiirgusega. Mida siis teha? Kuidas end rahustada, kui kogu töö oli seotud arvutiga? Sellele on mõelnud paljud tulevased emad.

Nõustugem — on olemas rida veelgi kahjulikumaid töid — keemilised laborid, füüsiline töö. Arvutid täiustuvad pidevalt. Kaitseekraan hoiab sinu silmi.

Peamine, et sa ei istuks tööruumis arvutite vahel elektromagnetiliste väljade ristumiskohal. Iga tunni järel tuleb teha vaheaeg, end ringutada ning jalutada. Ema enesetunne on siiski kõige tähtsam. Kui ta hakkab muretsema, et laps saab kiiritust, siis tuleb tal arvutist loobuda.

Igasugune mure, olgu kasvõi väljamõeldud, pole üldse kasulik. Muide kiirgus telerist on palju suurem, kodu on täis igasugust tehnikat ja selle eest pole kusagile pääsu. Püüa “kahjulik” mõju heaga kompenseerida — jalutuskäigud värskes õhus, korralik toitumine. Ning usu, kõik läheb hästi!

Sündmused

Loote pikkus on umbes 30-32 cm. Kehakaal 600-800 g. Esimest korda avanevad silmad. Loote hingamisfunktsioonid reguleeruvad ning täienevad. Lapsi, kes sel ajal sünnivad, hooldatakse spetsiaalses kuvöösis kindlal temperatuuril.

27. nädal

Igal nädalal võtad tublisti kaalus juurde. Mitte üksnes kõht ja rind ei suurene… See teeb kurvaks, pole just kadestusväärne saatus kuklina ringi veereda. Ometi kaob suurem osa kogutud kilodest sünnitusel, teine osa — toitmisel.

Tähtis on kontrollida toitumist, laskmata sel isevoolu teed minna. Pole tarvis liialdada magusaga (jääkide kogunemine organismis) ja soolasega (neerudel on raske soolasid välja viia, need töötavad niigi suurenenud koormusega), peab vältima turseid, kui liigne vedelik ei välju organismist.

Muretseda pole aga vaja, sest negatiivsed emotsioonid peegelduvad ka lapsele. Vaevalt et mees sind vähem armastab, sa kannad ju tema last südame all. Ta on kindel, et suudad kaalust alla võtta ning figuuri taas korda saada. Muide, talle meeldibki just sinu uus “mina”.

Jagagem sinu kogutud kaal osadeks: osa sellest on looteveed, pluss suurenenud vere kogus. Üle jääb lapse ja platsenta kaal. Sinu isiklik lisakaal on sellest vaid 1/5. Keskmine kaalust juurdevõtt on 11-13 kg, kuid siin võivad olla individuaalsed erinevused. Liiga väike või liiga suur kaalulisa pole eriti hea ainevahetuse näitaja, kuid ka mitte põhjus hommikust õhtuni muretsemiseks.

Rasedus pole kaalust allavõtmise, eksperimentide ega kauakestvate dieetide aeg. Tuleb säilitada tavapärane elustiil, keeldudes vaid kõige kahjulikumatest harjumustest (alkohol, suitsetamine).

Sündmused

Lapse nahk on kaetud kortsudega, nagu kõikidel elusorganismidel, kes elavad veekeskkonnas. Nahk sileneb sünnituse lähenedes. Lapse kaal on veidi väiksem kui 1 kg — 900 g.

28. nädal

Rasedus… see on imeline aeg… kahekesi elamiseks! Eriti, kui toksikoos on taganenud ning kätte pole jõudnud viimaste kuude raskus — lisakaal ning mõtted eelseisvast sünnitusest. Laps elab sinus ning sa tunned imet enese sees — kaks ühes, kaks hinge ühes kehas — saladus, avastused, sündmused…

Kui arstid pole midagi öelnud voodi-, kaitse- ja hoidumisrežiimi kohta teie peres, siis tundke elust mõnu, unustage ometi kord spiraalid, tabletid ning muud tarkused — need pole sinu jaoks. Muutunud figuur on nüüd hoopis huvitav, ometi nõuab intiimsuhetes erilisi poose. Seks aitab hästi emakat treenida (kui mitte üle pingutada oma soovidega), raseduse lõpupoolel aga soodustab emakakaela pehmenemist vajaliku koostise imendumise tõttu. Isegi kunstliku stimuleerimise (sünnituse esilekutsumise) koostises kasutatakse meeshormoone.

Kahju, et selline elu ei kesta kaua. Pärast sünnitust on sul vaid paar ohutut kuud, kui toidad last rinnaga. Kuid ka need ei paku 100%-list kaitset uue rasestumise vastu. Inimene mõtleb, Jumal juhib.

Sündmused

Loote pikkus — 35 cm, kaal 1000 — 1100 g. Nahk on punane ja kortsuline. Silmad avanevad. Tüdrukute ja poiste suguelundid pole lõpuni formeerunud. Kuid just sellest ajast alates sündinud laps jääb professionaalse hoolduse korral ellu.

29. nädal

Rind … Milline naine ei mõtle sellele kehaosale? Raseduse ajal muutub rind ümbermõõdult, osaliselt ka koostiselt, algul ilmub ternespiim, hiljem toitev piim lapse jaoks. Piim kaob ning jääb see, mis vaevalt meenutab kunagisi vorme.

Mida siis teha? Kuidas säilitada seda nii delikaatset naisekeha osa? Kahjuks praktiliselt mitte midagi ennetavat pole võimalik teha. Ometigi käega lüüa ka ei saa, vastasel juhul võivad endisest hiilgusest jääda vaid “spanjeli kõrvad”. Rind ei muutu toitmisest, vaid juba rasedusest, hormoonide muutumisest.Toitmine vaid süvendab mõningaid muutusi.

Just seetõttu soovitatakse juba raseduse algusperioodil üle minna puuvillasele pesule, mis on välja töötatud spetsiaalselt rasedate jaoks, toetamaks ning fikseerimaks tulevast piimavabrikut rangelt vormis. Ei mingisugust sünteetikat. Et kasvavad rinnad ei venitaks nahka, tuleb rinnahoidjat kanda päeval ja öösel, võttes see vaid lühikeseks ajaks ära, et nahk puhata saaks.

Raseduse ja toitmise kestel võivad mõõdud korduvalt muutuda– ometi peab pesu vastama täpselt mõõtudele. Ei tohi unustada ka harjutusi lihaste tugevdamiseks: tuua käed enda ette rindade kõrgusele, peopesad suruda tugevasti kokku, samuti suruda lõuga ülespoole ning naeratada — luua treeninguline pinge kaelale ja lõuale. Võimalusel käia basseinis — ujuda rinnuli (kasulik raseda rinnale ja kõhule).

Samuti on enne toitmist tarvis treenida nibusid, kaitstes neid pragunemise eest. Vannist tulles hõõruge käterätiga, “tuulutage” kergelt, las õhk karastab sinu nahka, siis pole lapse aeglane imemine enam hirmus. Kui kardad spetsiaalseid kreeme ja salve, kasuta kõige lihtsamaid — A- ja E-vitamiinidega.

Ja pea meeles rinda — kõige ohtlikumat kohta eksperimentide jaoks — isegi äpardunult välja tõmmatud karv rinna piirkonnas võib provotseerida vähi teket. Parem rippuv, kuid oma nahk, kui ilus implantaat. Veel parem oleks uurida täiendavaid materjale võimlemise ja rinnaga toitmise kohta.

Sündmused

Loote pikkus on 35 cm, kaal 1100 g. Nahk on punane ja kortsuline. On ilmunud ripsmed! Sellel perioodil sündinud laps vajab professionaalide täpset hooldust.

30. nädal

Sünnitus läheneb ning tekib hirm. Kolmveerand teed on käidud: laps on välja kujunenud, möödas on põhiline kaalukogumise etapp (normaalselt on see 9 kg ümber, kuigi kõik on loomulikult individuaalne).

Küllap on ka lapse sugu teada, lõpuks on sulle isegi ühiskondlikus transpordis hakatud kohta pakkuma ning peas keerlevad mõtted sünnitusmajast, eelseisvast sünnitusest ning kaasavara ostmisest. Kõik see rõõmustab, aga ka erutab ühteaegu. Hirmud ja kahtlused saadavad tulevast ema kogu raseduse kestel, kusjuures need ei sõltu sellest, mitmendat last ta ootab.

Üks levinumaid hirme on kartus valulise ja raske sünnituse ees. Põlvest põlve antakse edasi jutustusi sünnitusest kui väga valulisest ja kohutavast sündmusest. Kusjuures kõik on tegelikult meie endi kätes. Kui lõpetada kartused ning selle asemel asuda tegelema võimlemisega, õppida tundma õiget hingamise metoodikat, leida sünnitusmaja, kus saab sünnituse ajal valida enda jaoks mugav poos, siis toimub kogu protseduur palju lihtsamalt.

Niisiis, kõik on sinu kätes. Lohutuseks teise lapse sünnitajatele võiks olla see, et reeglina möödub teine sünnitus kiiremini ning vähem valulikult. Kuigi sünnituse kulgu ei ole võimalik täpselt ette ennustada ning keegi pole kindlustatud ootamatuste eest.

Küllap on sul ka omad isiklikud, erilised hirmud — ära hoia neid endale. Paljuski on õnnestunud raseduse ja kerge sünnituse pandiks sinu sisemine häälestatus. Räägi raviarstiga, ära häbene esitamast küsimusi, suhtle juba sünnitanud naistega, vajadusel ka psühholoogiga, lükka mõneks ajaks edasi raskete raamatute lugemine ning häälesta end oma lapse lainele.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni on umbes 27 cm, kaal ligikaudu 1400 g. Nüüd on ultraheliga võimalik näha kõike, mida sinu laps teeb. Tal on välja kujunenud oma isiklik une- ja ärkveloleku rütm. Laps teeb 25-40 liigutust tunnis. Muide, tema suur liikuvus pole kuidagi seotud tulevase iseloomuga.

2-3 kuud enne sündi reageerib laps selgete liigutustega äkilisele heliärritusele, kuid alandab heli kordumisel järkjärgult liigutuste reaktsiooni, seejärel katkestab liigutused hoopis. Kui pärast seda esitada teisi ärritajaid, sealhulgas ka teisi helisid, võib jälle tunda, kuidas laps hakkab liigutama.

31. nädal

Selg valutab üha rohkem, tualetist ei saa kuidagi minema, võimalikud on tursed. Rind on suurenenud, nibud tumenenud. Pealegi võib viimastel kuudel ilmuda ternespiim.

See on kleepuv vesine vedelik, mis saab äsjasündinud lapse esimeseks toiduks. Ternespiim eelneb piimale, mis ilmub alles päev või paar pärast sünnitust.

Ära püüa seda välja lüpsta, nibude stimuleerimine viib emaka kokkutõmmeteni, mida pole momendil sugugi tarvis. Kui ternespiima pole, ei ole vaja muretseda, see ei tähenda veel, et võivad tekkida probleemid söötmisega.

Kolmandal trimestril on laps arenenud juba nii kaugele, et võib hakata luksuma. Seejuures võid tunda nõrku spasme kõhus. Ära muretse, luksumine ei põhjusta lapsele nii palju ebameeldivusi kui täiskasvanutele, isegi kui see kestab kaua.

Sinu selg valutab ikka enam ja enam? Seda põhjustab üha suurenev emakas. Ära unusta õiget kehahoiakut käimisel ja istumisel. Enne kui jalad voodist välja lükata, keera end kõigepealt küljele.

Surutud olekus on ka kusepõis. Nüüd eelistad elada tualeti lähedal. Tuleb meeles pidada, et oma vajadusi ei tohi pikka aega kinni pidada, sest see võib suurendada kusepõie nakatumise riski, mis omakorda viib emaka nakatumiseni ning viimase kokkutõmmete suurenemiseni.

Viimasel trimestril võivad tekkida käte ja jalgade tursed. Selle pärast ei pea muret tundma, kuna see on põhiliselt seotud vedeliku hulga vajaliku suurenemisega raseda organismis. Tursed tekivad enamasti päeva lõpus või pärast pikaajalist istumist või seismist.

Et neid ära hoida, tuleb kanda mugavaid jalatseid, vältida soonivaid sokke, kummiga sukki ning pinguldavaid sukkpükse; istudes hoia jalgu kõrgemal, joo 8-10 klaasitäit vedelikku päevas, väldi liigset soola tarvitamist. Kui käte või näo tursed on väldanud rohkem kui ööpäeva ning seda on saatnud ootamatu kaalutõus ning kõrgenenud vererõhk, tuleb sellest arstile teatada.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni on umbes 28 cm. Kaal ligikaudu 1600 g. Nahapind on endiselt punane ja voldiline. Magades näeb laps unenägusid. Ta on juba nii hästi arenenud, et kui ta nüüd sünniks, oleks tema ellujäämise võimalused väga suured. See on seotud kopsude arenguga — laps võib nüüd õhku sisse tõmmata ning iseseisvalt hingata.

32. nädal

Mida teha viimastel raseduskuudel? On ju nüüd nii palju aega. Võiks mõelda sellele, et seoses lapse ilmumisega osutuvad paljud harjumuspärased tegevused mõneks ajaks võimatuks. Ehk tasub varuks koguda muljeid? Kui väljas on soe, sõida linna, jaluta mööda lemmiktänavaid, osta teatripiletid, külasta huvitavaid näitusi ning uuri muuseumide ekspositsioone.

Mine külla sõpradele ja sugulastele, keda juba ammu näinud pole, istu sõbrataridega kohvikus ning kolista kauplustes ringi.

Kaugete reiside aeg on aga juba käest lastud. Parem on mitte riskida, isegi kui enesetunne on suurepärane. Äkki otsustab laps varem ilmale tulla. Kuni tööl olid, ei jätkunud sul aega kodus muudatusi teha. Nüüd on võimalus põhjalikult läbi mõelda ümberkorraldused, lastetoa sisustamine jms.

Ainult ära ürita iseseisvalt tapeete liimida, radiaatoreid värvida ega tülli üles riputada, jäta need tööd mehe teha. Selle asemel jälgi tööde kulgemist diivanil lesides, käes huvitav raamat, mille jaoks enne aega ei leidunud. Või koo midagi endale või tulevasele ilmakodanikule.

Muide, raamatutest ja muudest informatsiooniallikatest. Paljusid beebiootel emasid kisub sünnituse lähenedes üha rohkem negatiivse informatsiooni saamise poole. See on seotud alateadvusliku hirmuga ning selle põhjuste otsimisega ümbritsevast tegelikkusest. Midagi kasulikku selles pole. Pea meeles, et sinu sees elab laps, kes võtab vastu selle negatiivse voolu, mis langeb ta peale telerist, raadiost ja mujaltki. Niisiis, lükka paremate aegade ootele raamat enesetappudest ning krimkade vaatamine ja ära karda jätta meest üksindusse, kui too tahab vaadata järjekordset õudusfilmi.

Sündmused

Pikkus pealaest ristluudeni — umbes 29 cm. Kaal ligikaudu 1800 g. Kuigi laps jätkab kasvamist, suureneb sinu kaal nüüd aeglasemalt. Kui kosud liialt jõudsalt, piira süsivesikute ja piima tarbimist. Optimaalne kaalutõus 32. nädalaks on 11 kg.

Raseduse lõpu ajal kuuleb laps suurepäraselt, mis ümberringi toimub. Ta tunneb ära sinu südame tuksed, on tuttav peristaltika häältega ning vere kohinaga, mis voolab nabanööri pidi. Ning kõikide nende helide foonil tunneb laps ära oma ema hääle: seetõttu usaldab ta end niipea kui on sündinud, sinu hääle hoolde.

33. nädal

Ema tahaks juba kiiremini sünnitada, laps võtab õige asendi. Raseduse lõpp läheneb. Kõht on suur ning tundub, et enam suuremaks minna pole võimalik.

Oled juba kärsitu, sest igatsed kiiremini jõuda oma lõpp-tähtajani, et saaks jälle kõhuli magada, ei peaks enam mitu korda öö jooksul tualetti jooksma ning võiks lõpuks taas näha oma keha alumist osa ja seda mitte ainult peeglist. Näib, et sellise kõhu ümbermõõduga ning tuntava kaalukasvuga peaks laps olema jõudnud juba vajaliku suuruseni.

Kui ema on kogunud kaalu 17-20 kg, siis laps võib kaaluda 3-3,5 kg või isegi vähem. Samuti ei mõju lapse parameetritele kõhu ümbermõõt. Võib öelda, et raseda naise kõhu etaloni pole olemas. See võib olla suur või väike, terav, lai, kõrge või madal. Vorm ja suurus sõltuvad sinu kasvust, kaalust, sellest, kui laia või peene kondiga sa oled. Väike naine väikese madala kõhuga võib sünnitada suure lapse, laia kondiga naine, kellel on suur kõrge kõht aga väikese.

Lapsed kohanevad üldiselt hästi oma ema mõõtudega. Seetõttu on kitsaste puusadega naistel harva suured lapsed, kuigi isa on suur ja massiivne. Vaagna laiuse teeb kindlaks arst esimeste visiitide ajal ning kui sa pole siiani selle vastu huvi tundnud, siis võiks seda nüüd teha.

32. ja 36. nädala vahel peab laps võtma pikiasendi. Pole vaja ka muret tunda, kui seda juhtunud pole. Lapse asendit saab muuta spetsiaalsete harjutuste abil. Kasutatakse ka lapse pea välispidist pööramist, kui arst asetab sünnituse esimesel perioodil käed ema kõhule ning pöörab lapse peaga alla.

Seda saab aga teha vaid arst, kellel on selle protseduuri jaoks spetsiaalne väljaõpe ning kes on ettevalmistatud ka keisrilõike tegemiseks.

Sündmused

Pealaest kuni ristluudeni on pikkus 30 cm ringis. Kaal — umbes 2000 g. Laps magab palju ning tõenäoliselt näeb sama värvikaid unenägusid kui tema emagi. Seda saab järeldada tema pupillide järgi, mis liiguvad kiirele unele iseloomulikult. Ärganult, kuulatab ta helisid ning enda aistinguid.

Võimalik, et laps näeb teatud varjusid, kuid peamine — miljardid neuronid tema ajus töötavad välja triljoneid ja triljoneid uusi seoseid. Lapse väline aktiivsus võib ilmneda nüüd paari tugeva tõuke näol. Kui ta praegu sünniks, saaks ta juba iseseisvalt hingata, kuid vajaks ikkagi kuvöösi.

Tekib võime fokuseerida silmi kõikides suundades, samuti ka visuaalne tähelepanu. Kogu kehapind on tundlik. Ema orgasmi ajal täheldatakse loote südametegevuse muutusi.

34. nädal

Kas sa oled juba soolatopsi külmikusse toppinud? Unustasid, kuhu telefoninumbri üles kirjutasid või võtmed panid? Õnnitleme unustamise ja hajameelsuse puhul.

Need on beebiootel naiste eripärad, eriti raseduse lõpupoole. Näib, et loodus lülitab ajutiselt välja kõik momendil “ebavajalikud” funktsioonid, meenutamaks, et naine ei pea sellel ajal tööd tegema, vaid üksnes oma lapsele keskenduma ning sünnitusele mõtlema.

Tänapäeval töötavad paljud tulevased emad kuni sünnituseni välja — elu on kahjuks selline. Ometi ehk polegi see kõige hullem variant — töötavad naised sünnitavad kergemini, sest neil pole olnud aega karta eelseisvat sünnitust.

Kolleegid märkavad peagi, et sina, haritud inimene, teed lõputult vigu. Ära muretse! Tee neile selgeks, et see on ajutine nähtus — niipea, kui oled sünnitanud, asub kõik taas endistele kohtadele tagasi. Seni kanna igal pool kaasas märkmikku. Pane pliiats külmiku juurde.

Kinnita sinna paberileht ülesannetege, mida on tarvis teha või osta, sest õhtuks lendab kõik nagu kiuste peast. Tulnud poest, taipad, et ostsid vaid poole vajalikust. Muretse märkmete jaoks karp, koosta arvutis fail. Seega sead ühtlasi korda ka oma kontaktid.

Sündmused

Loote pikkus — 45 cm, kehakaal 2400 g. Laps reageerib tundlikult ema seisundile. Tema süda tuksub koos ema omaga: kui emal on hea ja rahulik, siis on pisike rahulik, kui aga ema närveerib tugevasti, olgu need või positiivsed emotsioonid, siis muutub ka lapse südametegevus järsult. Sellised üleelamised on nüüd “kaks ühes”.

35. nädal

Sellisel soliidsel tähtajal on üha keerulisem valida magamisasendit. Ka riietuda on raskem. Eriti keeruline on lugu jalanõude ning talvesaabastega. Mida siis veel rääkida sõitudest ühistranspordis!

Kui oled staažikas autojuht, pole mõtet hoiduda sõitudest rooli taga, sest sinu harjumuspärane teekond on ju lühike — kodust nõuandlani või sünnitusmajani. Kui jääd takso peale lootma, ei tea kunagi, millise juhi saad — isegi rasedat naist eesistmel sõidutades, püüavad mõned uljast sõitu teha, keerates ühe käega rooli, teisega risti ette lüües ning palvetades, et naine ei sünnitaks tema liiklusvahendis.

Ebamugavad on nüüd ka turvavööd. Kui laps on madalas asendis, on rihm päris ebamugav. Kinnitamata sõit, ning veel ühistranspordis, mõjub enesetundele aga hoopis halvasti. Mõned daamid eelistavad isegi sünnitusmajja sõita oma armastatud autoga, haarates veel mehe töö juurest endaga kaasa.

Sündmused

Loote kaal on umbes üle 2 kg. Ometi võib isegi ultraheli abil “kaalumine” eksida mõnesaja grammiga. Samal ajal võtab laps ise igal nädalal juurde 200 g (nüüd on selge, kust on pärit sinu söögiisu?). Loote pikkus — 45 cm ringis. Kõik elundid ja süsteemid käivad läbi täiustumise etappi — eriti närvisüsteem.

36. nädal

Nõuanded, nõuanded… Teada saanud sinu õnnistatud seisundist, lasevad naised harva mööda juhust jagada oma nõuandeid või langeda mälestustesse iseenda rasedusest. Kui palju hingestatud lugusid võid sellel ajal kuulda.

Saad teada, kas ka sinu emal oli selline hirmus toksikoos ning kui pikka aega kestis sinu tädil sünnitus. Isegi eidekesed tänavalt annavad nõu — ehmatuses ei tohi kätt kõhule suruda, nii võivad lapsele märgid jääda.

Jäänud puhkusele, on nüüd palju vaba aega. Millega siis seda täita? Teleriga? Seal on väga vähe filme, mis rasedatele sobiksid. Jalutuskäikudega? Raske on tundide viisi pargis jalutada. Kudumisega väikesele? Ennete järgi ei tohi — lapse nabanöör võib sassi minna. Korteri koristamisega, toa ettevalmistamisega? Ega enne ei tohi ju.

Isegi käsi tõsta ei saa, et pesu nöörile riputada — kõht hakkab valutama. Akende pesemine on aga hoopis halb märk — sünnitus võib varem alata. Kui oled eneses kindel, siis võib ennete nimekirja lühendada poole peale. Teades, et sinu kallis mees ostab vankri, mis on valet värvi ja pole õige mudel, ämm aga eelistab uue magamiskoti asemel, millega laps sünnitusmajast ära tuua, sama kotti, mis oli sinu mehe jaoks õmmeldud, oleks ehk siiski targem lapse jaoks vajalik kraam varakult valmis vaadata, tutvudes noorte emade soovitustega.

Muide, tarvis oleks valmis panna ka enda riided haiglast väljumiseks. Niisiis kulub ehk paar nädalat otsingute ja valikute peale — nii läheneb ka sünnitus ning hirm läheb mööda…

Sündmused

Kaal umbes 2,5 kg, pikkus — 45 cm. Kaalu mõõtmise täpsus — 80%. Endiselt võib eksida nii ultraheli kui ka käsitsi kõhu mõõtmine eesmärgiga arvutada vastsündinu eeldatavat kaalu valemi järgi. Muide, pole ülearune oma vanemate käest järele küsida, milline oli sinu ja ka sinu mehe sünnikaal  — kangelase kehaehitus ja pikk kasv antakse reeglina edasi pärilikkuse teel.

37. nädal

Väikene liigutab üha rohkem ja üha aktiivsemalt — treeningu jaoks on aga ruumi aina vähem, varsti algab tema etteaste! Mida lähemal sünnitusele, seda vähem hirmu selle ees, otsekui oleks peas tekkinud negatiivsete mõtete blokeering.

On selgeks saanud, et tagasiteed pole — kõik sünnitavad, teisiti ju lapsi ei saa. Ühed kardavad iseseisvalt sünnitada, lootes keisrilõikele, teised jällegi kardavad just keisrilõiget ja anesteesiat operatsiooni ajal ning püüavad leida võimalust ise sünnitada.

Kõige tähtsam on selles olukorras hea arsti ja sünnitusmaja valik ning kindel usk, et kõik läheb hästi ning teisiti ei saagi olla. Eelnevate nädalate jooksul on loetud hulgaliselt raamatuid, teadmisi sünnitusest on saadud kursustelt, sõbrataridelt, lähedastelt. Ka mees tuleb sinuga sünnitusmajja kaasa. Oled juba kärsitu ja tahaksid oma last kätel hoida, kuid mõne kuu pärast hakkad meenutama, kuidas lapsuke sinu sees end liigutas… Kõik raskused on ununenud ning möödaniku uttu vajunud. Voodis aga hakkab nohisema Tema!

Sündmused

Laps liigutab ikka rohkem ning aktiivsemalt — ruumi jääb aina vähemaks. Hingamisliigutuste ajal satub kopsudesse amniootilist vedelikku, välja hingamisel see väljub. Kaal läheneb 3 kg-le, pikkus — umbes 50 cm. Laps on end keeranud peaga allapoole.

38. nädal

Kõht on juba alla vajunud ning lamedamaks muutunud. On näha, et laps on allapoole laskunud — ta valmistub väljumiseks. Küllap on sulle juba märku antud, et võiks ka haigla seinte vahel aega viita. Kui ei, siis on sul vedanud.

Sageli kardavad arstid enesele vastutust võtta, kardavad, et beebiootel naine võib endale kahju teha, käia ikka veel tööl, vältida voodirežiimi, keelduda ravimitest. Justkui mõõdetakse haiglaseinte vahel paremini vererõhku või toidetakse maitsvamalt. Kui naine pole enne seda kunagi haiglas olnud, võib teda seal šokk oodata — ümberringi on vaid õudusjutud.

Kui sulle siiski on soovitatud säilitamisega haiglasse minna, täpsustage diagnoosi veel ühe spetsialisti juures ning võtke otsus koos vastu. Vahel võivad kaudsed tundemärgid viidata sellele, et sinu juhtumil pole haiglasseminek tingimata vajalik. Näiteks see, kui sind saadetakse iseseisvalt, jalgsi lähemasse sünnitusmajja ega kutsuta kohale kiirabi. Haiglasse sattumine nii igaks juhuks pole kõige mõnusam lugu, kui just tegemist pole tõsiste näitajatega või lapse sünniga enne tähtaega. Püüdke pöörduda ikka oma arsti poole.

Tihtipeale annab just 10-minutiline psühholoogiline treening kvalifitseeritud arsti abil palju suuremat efekti kui 2-nädalane statsionaaris viibimine. Muide, sünnitus 38. nädalal (eriti, kui sinu menstruatsioonitsükkel on lühike ja täpne kui kellavärk) on normaalne — rasedus loetakse väljakantuks.

Viibida kodus koos sõprade ja lähedastega ning oodata imet, on mitte millegagi võrreldav tunne. Ja kui kurb, et seda hetke pole võimalik pikemaks venitada.

Sündmused

Kõht on alla vajunud ning veidi lamedamaks muutunud. Laps on allapoole nihkunud — ta valmistub väljumiseks. Kaal on umbes 3 kg, pikkus — 50 cm. Järelejäänud aja jooksul võib ta veel veidi kasvada. Võimalikud on pisted emakas. Kas nimi on juba olemas, või oled selle hiljemaks jätnud — selleks ajaks, kui seisate silmitsi teineteisega?

39. nädal

Viimased nädalad mööduvad ootuse tähe all — millal ometi! Kuulatate end tähelepanelikult, ikka uuesti ja uuesti loed üle, kuidas algab sünnitus, missugused on tuhud. Paanikasse laskuda ei tasu, nüüd ei ole aeg emotsioonide peale jõudusid raisata — aeg on sünnitada!

Valed tuhud sarnanevad menstruatsioonivaludele, kui kõhtu surutakse otsekui raudvõruga, see pinguldub kui korvpall, siis lõtvub ja muutub pehmeks. Valetuhud mööduvad vees, õiged tugevnevad seal. Esimesel etapil kergendab vann tunduvalt füüsilist enesetunnet. Kui sa arvad, et tuhud on “tõelised”, püüa oma organismi aidata, tee “konnaharjutust” — lasku kükakile, lükates põlved laiali.

Püüa ka võimalikult palju liikuda: reeglina on kilomeetripikkuste jalutuskäikude lõpp-punktiks sünnitusmaja vastuvõtutuba. Pole ka liiast korjata kokku asjad sünnitusmajja minekuks, samuti sealt väljatuleku ajaks nii lapsele kui ka endale.

Kui suundud pikemale jalutuskäigule või külla, võta igaks juhuks kaasa rasedakaart, ID-kaart ja oma arsti kontakttelefon. Mõni eelistab mitte oodata, vaid tegutseda, kasutades mitmesuguseid võtteid sünnituse kiirendamiseks. Ometi pole see vajalik. Usu, sa ei saa kuidagi oma sünnitust vahele jätta. Selle eest aga meenutad seda hiljem kui oma võitu.

Sündmused

Loote keskmine pikkus — 50 cm, kaal umbes 3,5 kg. Nahk on kahvaturoosa, juuste pikkus on kuni 2 cm.

Vastsündinu pilk fokuseerub kuni 20 cm kaugusele ning see on küllaldane, et toitmise ajal vaadelda lähedalt oma ema nägu. Last pole soovitav välguga pildistada, sest ta silmad on veel välismõjude eest kaitsetud.

40. nädal

Tuletagem veel kord meelde, kuidas toimub sinu raseduse kõige vastutusrikkam periood, selle finaal — sünnitus. Sul seisab ees kolm etappi. Seejuures võib sünnitus olla kiire või ülikiire, võib juhtuda teel või kodus.

Sa võid valida ka asendi sünnitamiseks — vertikaalne sünnitus.

1. Kõige pikem ja valulikum staadium — avanemise staadium.
See algab emaka regulaarsete kokkutõmmetega (tuhudega). Tuhude tugevnemise ning nendevahelise intervalli vähenemisega avaneb emakakael aina rohkem. See venib, et lasta välja sinu laps. Tuhusid on kergem kannatada vees, duši all, kuid vees suurenevad valud kiiremini, seetõttu julgevad vähesed vees sünnitada.

Võimalik, et veed tulevad ära või torgatakse sul läbi lootepõis. Avanemist kontrollib günekoloog käsitsi. Tavaliselt öeldakse — avanemine 3 sõrme laiuselt (3 cm). Kui tekib kerge iiveldustunne, tähendab see, et avanemine toimub väga kiiresti. Laps laskub allapoole, lihased lükkavad teda väljapääsu suunas. Siin tuleb ämmaemandal arvestada loote asendiga.

Sel etapil tuleb sul sünnitusmajja minna arsti ning aparaatide hoole alla (monitoriga kontrollitakse lapse südame lööke, mõõdetakse sinu vererõhku ning valmistutakse suureks sündmuseks).

2. Kõige vastutusrikkam ja keerulisem — väljutuse staadium.
(Lapse väljalükkamine ema kehast). Emakas on avatud. Naine tunneb vajadust “suurel hädal ära käia”, ta on seest otsekui lõhkemas ning tahaks endast välja tõugata last, kes talle haiget teeb, liikudes kitsast kanalit mööda, et vaid välja pääseda, seejuures venitab ta sees kõike kuni viimse piirini. Peamine on sel etapil ennast kontrollida, kuulata hoolega ämmaemandat ning täita ta käske (pressida, mitte pressida, õigesti hingata), see aitab sul vältida rebendeid ning aidata last ta raskel teekonnal

Kui sinuga on koos keegi lähedastest, siis võib ta sind aidata, korrates arsti käske oma tuttava häälega. Sellel etapil ei tehta tuimestust, sest naine ja tema valu, mis on siduv lüli tema ja lapse vahel, on siin põhilised osatäitjad, ülejäänud vaid abistavad.

3. Lõppstaadium — järelsünnitus (päramiste väljutamine).
Pärast lapse sündi pole järelsünnitus raske. 10-20 minuti pärast palub ämmaemand sul uuesti pressida, nüüd väljub libe kotike platsenta, mis oli 9 kuud sinu lapse koduks. Ämmaemand kontrollib, et see terve oleks, et osa sellest ei jääks emakasse ega põhjustaks seal põletikku.

Sa juba nägid oma lapsukest, ta pandi sinu rinnale. Oled täis emotsioone. Ometi… seisab sul ees veel emaka kontroll ning võimalik, et õmblused kohaliku narkoosiga. Raske on valu kannatada ka seetõttu, et tundub, nagu oleks kõik juba möödas. Ja siis toimetatakse midagi kõige delikaatsema koha kallal. Kuid ka see lõpeb.

Sind jäetakse umbes kaheks tunniks arstide jälgida — et ei algaks verejooks, mida on vaja kiiresti peatada. Seejärel viiakse sind koos lapsega palatisse. See on aga juba hoopis teine lugu. Asute õnnitlusi vastu võtma ning tundma end uues rollis — ema rollis.

Sündmused

Laps on sündinud! Õnnitleme!

Need aga, kes on otsustanud lapsega kohtumist 2-3 nädalat edasi lükata ning teda veel endas kanda, võiksid end ette valmistada sama skeemi järgi. Laps vaid kasvab, võtab juurde pikkuses ja kaalus. Arstid jälgivad platsenta seisundit (et see ei vananeks ning annaks lapsele endiselt kvaliteetset toitu) ning ootavad sinu tundi.