Kõige suurem viga, mille tõttu terrassilaudade eluiga lühikeseks jääb

 (4)
Fotovõistlus "Minu kodu suvel": Päikeseline aiaparadiis pakub kosutust
Foto: Anne-Ly

Ilmastiku meelevalda jääv puitterrass vajab peremehelikku pilku ja korrapärast hooldust.

Kui omanik ei reageeri murekohtadele terrassil õigel ajal, kipub see pragunema, kaotab kauni välimuse ja pealispind muutub pudedaks. Sestap soovitavad spetsialistid aasta läbi õues olevaid pindu puiduõliga töödelda vastavalt vajadusele üks-kaks korda aastas.

Terrassi õlitamise võid ette võtta siis, kui soojaperiood on alanud. Kui jahedad ja vihmased maiilmad ei lubanud sel aastal terrassile veel kaitsvat kihti peale tõmmata ja ka juuni kipub heitlikuks, võid värskenduskuuri juulisse jätta. Peamine, et puit oleks kuiv ja hoolduskuur tegemata ei jääks.

Ehituskeemiatoodete-materjalide tootja Krimelte müügi- ja tootmisüksusi Eestis ning välismaal ühendav Wolf Group Meistrite Klubi annab eeltöödest põhjaliku ülevaate.

1. Enne terrassi õlitamist kata õlitamisele mitteminevad detailid maalriteibiga.

2. Terrassipõranda puhastamiseks lihvi vajadusel terrassilaudu määrdunud kohtades liivapaberiga. Tooni ühtlustamiseks võid lihvida kogu terrassi.

3. Puhasta terrass lihvimistolmust.

4. Pese terrass puhtaks puidupuhastuskemikaaliga.

5. Alusta terrassi õlitamist.

6. Et õli imbuks puidu sisse, kanna õli lauale rohkelt.

7. Õlita terrassi mitu korda kuni küllastumiseni. Ülemäärane õli eemalda pehme puhastuslapiga.

Seotud lood:

8. Puiduõli peab täielikult puitu imenduma. Lase õlil imbuda ja kuivata laudadele jäänud loigud – need võivad põhjustada kuivamisjälgi.

9. Töödeldud pind saavutab lõpliku tugevuse ja vastupidavuse tavatingimustes umbes ühe nädalaga. Sel ajal väldi pinna koormamist. Kui hooldustööst on möödas üks ööpäev, võid pinda kergelt puhastada pehme harja, puhastusmopi või lapiga.

Vaata üle aiamööbel

Mõningaid meistrite soovitusi järgi ka puitmööbli õlitamisel. Ka selle töö juures tuleb puitpinnad esmalt tolmust, mustusest ja lahtistest osakestest puhastada. Vana ja tumenenud puitpinda pese enne töötlemist orgaanikat eemaldava pesuvahendiga, et vältida hallituse või samblike teket juba kaetud pinnale. Sega puiduõli hoolikalt enne kasutamist ja soovitatavalt ka töötlemise käigus. Parema kaitse annab mitmekihiline töötlemine. Puiduõli kanna pinnale pintsli või käsnaga üks-kaks korda ühtlaste liigutustega kogu detaili pikkuses.

Puiduõli peab täielikult puitu imenduma. Lahtiseid õlilaike ei tohi jätta pinnale kivinema ja ülemäärane õli eemalda taas pehme puhastuslapiga. Kasutatava puiduõli kogus ja puidu poorsus mõjutavad kuivamisaega. Järgmise kihi võid pinnale kanda alles pärast aluspinna kuivamist.

Ka aiamööblil saavutab töödeldud pind lõpliku tugevuse ja vastupidavuse tavatingimustes umbes ühe nädalaga ning pärast töötlemist puhasta ööpäev hiljem mööbel pehme harja, puhastuslapi või mopiga.

Igale leidub oma õli

Kuna õlisid toodetakse erinevate toormaterjalide baasil, tasub enne pintsli kätte haaramist alati müüjaga nõu pidada. Samuti osatakse poes nõustada toonitud õlide, immutatud õlide või vaha sisaldavate õlide kasutusvõimaluste ja vastupidavuse kohta.

Loodusliku mõtteviisi edendajatele pakub kodumaine firma Amello terrassi tõrvaõli (sisaldab linaõli, kännutõrva, looduslikku vaiku ja männitärpentini). See sobib hästi kulumiskindlust nõudvatele puitpindadele (trepid, terrassid, aiamööbel, välisuksed), sest kaitseb niiskuse, hallituse ja mustuse eest. Ühtlasi annab kauni, läbipaistva ja vett tõrjuva pinna. Sobiva tooni saamiseks saad tõrvaõli värvipigmentidega töödelda.

Ka looduslikud puiduõlid nõuavad töödeldava pinna korralikku ettevalmistust. Tõrvaõli tuleb samuti enne kasutamist ja kasutamise ajal korralikult segada ning see kantakse puidule õhukeste kihtidena. Pool tundi hiljem pead eemaldama üleliigse õli, mis enam sisse ei imendu. Teine kiht kanna peale vähemalt ööpäev hiljem. Sõltuvalt puidu kvaliteedist ja kasutustihedusest viimistle töödeldavaid pindu kuni kolm korda. Suuremat tähelepanu osuta viimistlemisel puidu otsapindadele.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias