Plaanid võtta väikelaenu? 5 soovitust, mida järgida

 (3)
Plaanid võtta väikelaenu? 5 soovitust, mida järgida
Foto: Argo Ingver

Statistika näitab, et väikelaenu kasutatakse kõige enam remondi tegemiseks ning seejärel ootamatute kulutuste katmiseks, näiteks hambaraviks või katki läinud kodumasina väljavahetamiseks. Coop Panga erakliendi tarbimisfinantseerimise äriliini juht Rasmus Heinla annab pressiteate vahendusel viis lihtsat soovitust, mida väikelaenu võtmisel järgida.

1. Ära manipuleeri andmetega

Krediidiandja ei toetu ainult kliendi poolt sisestatud andmetele, vaid kasutab laenuotsuse tegemisel lisaks erinevatest registritest saadavat infot. Laenutaotlusi analüüsides selgub sageli, et kliendi esitatavad andmed ei kattu kontoväljavõtte või registripäringutest tulnud infoga. Sellise manipulatsiooni tulemusena seab klient end kehvemasse seisu ega pruugi laenu saada, kuna on esitanud andmete sisestamisel valeinformatsiooni.

2. Hinda oma maksevõimet realistlikult

Krediidiandja on enne lepingu sõlmimist kohustatud hindama kliendi maksevõimet. Seda tehakse klindi esitatud andmete ja lisainformatsiooni alusel. Lisainfot saavad finantsasutused tehnoloogiliste arenduste tõttu üha lihtsamalt, selleks ei ole sageli tarvis isegi kontoväljavõtet analüüsida. Ligikaudu 60 protsendi esitatud laenutaotluste analüüsi tulemusena selgub aga, et klient on oma maksevõimet üle hinnanud. Jälgima peaks seda, et igakuised erinevad finantskohustused (laenu, järelmaksu, liisingu ning krediitkaardi kuumaksed) ei ületaks sissetulekust 50 protsenti.

Seotud lood:

3. Võrdle pakkumisi

On tavaline, et inimesed teevad laenuotsuseid peamiselt madala intressi ning kuumakse alusel. Palju olulisem on aga võrrelda erinevate pakkujate krediidikulukuse määra – nii võtad arvesse kõik laenu võtmisega seonduvad kulud, sealhulgas lepingutasu, kuutasu ja laenu tähtaja. Näiteks või 8,9-protsendise intressimääraga laenu krediidikulukuse määr osutuda samade algandmete põhjal tegelikult suuremaks 12,9-protsendise intressimääraga laenust, sest pakkumisel võib olla erinev lepingutasu ja muud lisanduvad tasud. Krediidikulukuse määr näitab, kui kalliks võetud laen tegelikult osutub.

4. Tutvu lepingu sisuga ning küsi nõu

Enne laenu võtmist tasub kindlasti läbi lugeda kõik lepingud ja tingimused, mis on antud väikelaenuga seotud. Lisaks intressimäärale ja laenugraafikule pööra tähelepanu ka muudele lepingupunktidele. Näiteks ei paku kõik laenuandjad maksepuhkuse võimalust, kuid seda võib laenuperioodi jooksul vaja minna. Kui lepingutingimusi lugedes jääb midagi ebaselgeks, siis palu kindlasti laenuandja spetsialistidelt selgitusi

5. Sõlmi e-arve püsimakseleping

E-arvete mugavaks tasumiseks sõlmi püsimakse leping ja pank teeb sulle saadetud e-arvete põhjal vajalikud ülekanded sinu kontolt automaatselt. See tagab, et laenu osamaksed jõuavad õigeaegselt laenuandja kontole. Laenuvõtja jaoks on see mugav, maksetähtaegu ei pea meeles pidama. Tuleb vaid tagada, et kontol oleks maksepäeval vajalik summa.

Väikelaen on finantskohustus, mille võtmine tasub hoolega läbi mõelda. Kui järgid neid lihtsaid soovitusi ja hindad oma maksevõimekust realistlikult, siis võib laen olla heaks abimeheks oma soovide ja unistuste realiseerimisel.

Eesti kapitalil põhinev Coop Pank on üks viiest Eestis tegutsevast universaalpangast. Coop Pangal on üle Eesti 15 pangakontorit ja 19 pangapunkti. Pangal on 61 900 igapäevapanganduse klienti. Coop Pank kasutab jaekaubanduse ja panganduse vahel tekkivat sünergiat ning toob igapäevased pangateenused inimeste kodu lähedale. Panga strateegiliseks aktsionäriks on kodumaine kaubanduskett Coop Eesti, mille müügivõrgustikku kuulub 340 kauplust.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias