Segadus pärast haldusreformi: amet saatis pensionäri maksuvõla teatise valele aadressile, proua sai seetõttu kaela viivise

 (16)
Segadus pärast haldusreformi: amet saatis pensionäri maksuvõla teatise valele aadressile, proua sai seetõttu kaela viivise
KirjakastFoto: Raivo Tasso

“Kui palju olulisi kirju võib jääda inimestel saamata, kuna ametiasutustes ja meie oma Saaremaa vallaski kirjutatakse aadressid ja sihtnumbrid valesti?” küsib Saaremaa endise Viira küla, nüüdse Suur-Rand­vere küla elanik Marta Vakk. “Kelle mure on see, et kirjad saaksid peale õiged sihtnumbrid?”

"Möödunud aastal sain oma üllatuseks teada, et olen maamaksuvõlglane," kirjutab Vakk Saarte Hääles. "Maamaksuteade oli välja saadetud, aga mina seda kätte ei saanud, seetõttu tuli uudis võlglaseks olemisest mulle kui välk selgest taevast."

Tema sõnul ei osanud ta sellist teadet oodatagi, kuna ei teadnud, et maamaksu üldse maksma peab. "Ma pole ju seda aastaid pidanud tegema. Küllap on riik nüüd siis aga nii vaeseks muutunud, et maamaksu võetakse ka üksikute pensionäride käest," sõnas ta.

Kui Vakk maikuus oma võlast teada sai, oli ta juba kogunenud ka viivist. Lapselaps maksis viivise ära ja palus maamaksuteated edaspidi talle saata – et jälle mingit segadust ei tuleks.

Kusjuures kõnealune maksuteatis on siiamaani leidmata.

"Minu talu kannab juba 1958. aastast, ehitamisest saadik nime Konnamätta. Samas on vähemalt kaks mu tuttavat inimest mulle öelnud, et nende auto GPS-i järgi on üks Konnamätta ka Muhus. Mine tea, äkki läkski mu maamaksuteade sinna?"

Seotud lood:

Vakk kirjeldab juhtunut ka oma naabritega, kes ootasid vallavalitsusest kirja, kuid said selle kätte alles kaks nädalat hiljem. Lõpuks selgus, et vallavalitsus oli sihtnumbri valesti kirjutanud.

"Kes peaks hoolitsema selle eest, et aadress ja sihtnumber ümbrikul õiged oleksid? Mina leian, et seda peaks tegema kirja saatja. Kui inimesed oma kirju kätte ei saa või saavad alles suure hilinemisega, on ikka selle viga, kes kirja valel aadressil saadab," lõpetab ta.

Saaremaa vallavalitsuse meediaspetsialisti Merike Pitki sõnul oli proua naabrite kirjaga segadus, sest kirja aluseks oli 2015 aastal koostatud dokument, millel oli veel vana aadress. "Samas, kirja saaja teatas vallavalitsusele, et on kirja siiski kätte saanud," ütles ta.

"Mis puutub aga maamaksuteadetesse, siis neid saadab välja maksu- ja tolliamet rahvastikuregistris olevate aadresside järgi," sõnas Pitk.

"Kuna uued külanimed ei ole veel kuigi kaua käibel olnud, peaks olema mõistetav ja loodetavasti ka andestatav, et mõni segadus aadressidega võib aeg-ajalt ikkagi ette tulla."

Loe pikemalt Saarte Häälest.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias