Spetsialist õpetab: kuidas vältida aastavahetuspeoga kaasnevat peavalu?

 (1)
Spetsialist õpetab: kuidas vältida aastavahetuspeoga kaasnevat peavalu?
Foto: Anni Õnneleid

Aastavahetus seostub enamikule inimestele rõõmsate sündmustega. Ometi võib tugev ja ootamatu peavalu rikkuda terve pere plaanid. Ära lase peavalul juhtida end ja oma lähedasi. Ida-Tallinna keskhaigla peavaluõde Egle Türk annab nõu, kuidas liikuda peavaluvabalt uude aastasse.

Kuidas ennetada peavalu?

Alkohol – punane vein, õlu ja šampus võivad mõnedel primaarsete peavaludega inimestel vallandada peavalu. Kui sa oled alkoholi suhtes tundlik, siis loobu sellest ja asenda see teiste jookidega. Kui pead siiski vajalikuks uut aastat mööda saata alkoholiga, siis järgi mõõdukust.

Vähene uni või liiga kaua magamine võib valmistada halva üllatuse peavaluna. Proovi säilitada võimalikult korrapärane unerežiim, magades öösel 7-8 tundi

Ebakorrapärane toitumine või söögikordade vahelejätmine võib aastavahetuse ettevalmistuste käigus lõppeda peavaluga. Toitu regulaarselt, 3-4-tunniste vahedega ja väiksemate portsjonite kaupa.

Stress – emotsionaalne või füüsiline pinge. Pühade ettevalmistamisega seotud pinged, suur toiduvalmistamine sundasendis, viimaste tööde lõpetamine arvutis jne. Õpi pingeid maandama!

Ole füüsiliselt aktiivne – liikumine leevendab stressi, annab energiat, stimuleerib endorfiinide tootmist, mis leevendavad ka valu.

Seotud lood:

Keskkond – tugevad lõhnad, suitsused ja umbsed ruumid, ere valgus, ilmamuutus, müra. Jõuludest järele jäänud lõhnaküünlad, küpsetamine, uus aasta võetakse vastu ilutulestiku saatel, erinevad dekoratsioonid.

Toit – piimatooted, šokolaad, tsitruselised, kohv, tee, töödeldud liha, nisutooted, mereannid jt.

Vedelikupuudus - Organismi ööpäevane vedeliku vajadus on 28-35 ml/kg, mille sees on ka toiduga saadav vedelik. Joo vett, mida võid vajadusel maitsestada näiteks puuviljadega, marjadega, piparmündiga vms.

Jälgi, et jätkuks valuvaigisteid ning vajadusel võta valuvaigisti kohe peavalu alguses!

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias