Sportland keeldus kaks kuud pärast ostu lagunevaid jalatseid hüvitamast. Pood: jalatsid olid hooldamata

 (155)
Jõulujärgsed allahindlused Rocca al Mare keskuses
Foto: Madis Veltman

Tarbijavaidluste komisjoni pöördus klient, kes ostis tänavu mais Sportlandist vabaajajalatsid hinnaga 75,95 eurot. Kaks kuud hiljem rebenes jalanõu materjal lahti. Sportland kliendi kaebamist arutusele ei võtnud, öeldes, et tegemist pole tootmisdefektiga.

Tarbijavaidluste komisjonile esitatud avalduse kohaselt ostis tarbija tänavu 1. mail Ülemiste keskuses asuvast Sportland Eesti AS kauplusest vabaajajalatsid hinnaga 75,95 eurot. Tarbija teatas 3. juulil teatas klient mõlema jalanõu kummitalla lahti rebenemisest riide küljest. Klient soovis toote asendamist või ostusumma tagastamist, kuid Sportland pretensiooni ei rahuldanud.

Sportland: jalatsid olid hooldamata

Sportland selgitas omapoolses kommentaaris tarbijavaidluste komisjonile, et jalatsite Vans Old Skool defektide põhjuseks oli üliintensiivne jalatsite kasutus ja mitte kõige heaperemehelikum suhtumine neisse.

Jalatsid olid Sportlandi hinnangul hooldamata, mis kiirendab ja süvendab jalatsite lagunemist. Mõlemal jalatsil oli Sportlandi sõnul nahk muutunud kõvaks (kuivaks). Jalatsite ninaosas oli selgelt eraldunud suure varba kandmiskontuur, mis oli ka jalatsite sisemuses tunda (seespool kulumisjälg) ja viitab pikaaegsele paelu sidumata kandmisele.

Jalatsite külgede kulumisjäljed viitavad ka sellele, et nendega on sõidetud kas rulaga, longboardiga, jalg- või tõukerattaga. Sportlandi seletusel tuleb jalatseid hooldada ja anda neile aega puhkamiseks ja hingamiseks - siis nad ka kestavad kauem.

Tarbijavaidluste komisjoni otsus
Komisjoni hinnangul on tarbija nõue põhjendatud. Tarbija ostis jalatsid 01.05.2017 ja esitas

kauplejale pretensiooni 03.07.2017, seega asja üleandmisest oli möödunud vähem kui kuus kuud.

Sellisel juhul peab asja vastavust lepingutingimustele üleandmise hetkel tõendama Sportland. Kaupleja pole seda teinud. Kaupleja viitab üldiselt vaidlusaluste jalatsite väidetavale üliintensiivsele kasutusele ja mittenõutekohasele hooldusele, kuid ei käsitle oma vastuses tarbija märgitud defekti ja selle põhjust ega selgita, mida konkreetselt tegi tarbija valesti, et mõlemal jalatsil tuli kummitald riide küljest lahti.

Komisjon palus kõnealuste jalatsite seisukorda hinnata kohalekutsutud eksperdil. Ekspert sedastas jalatsitest tehtud fotodega tutvumise järel, et mõlemal jalanõul on pealne talla küljest lahti. Nii tugevat mehaanilist survet ei ole fotolt näha, mis liimiühenduse lahti tõmbaks. Eksperdi selgitusel rattaga, rulaga jms sõitmine sellist defekti ei tekita.

Ekspert asus tuvastatud asjaoludest lähtudes seisukohale, et puudub jalatsite pealse ja tallaühenduse siduvus; pealne on talla küljest lahti, kuna liimiühendus ei ole piisavalt tugev. Eksperdi hinnangul pealse ja talla kinnitus on ebakvaliteetne ning tegemist on tehnoloogilise protsessi veaga. Ekspert märkis samuti, et jalatsite parandamine ei ole sisuliselt võimalik.

Komisjon nõustub eksperdi järeldustega. Jalatsid on ette nähtud kandmiseks ning ostu sooritamisel võib tarbija mõistlikult eeldada, et jalatsite tallaühendus on pealsega tugevalt kinnitatud võimaldamaks jalatsite sihtotstarbekohast kasutamist. Kuna eksperdi hinnangul ei ole asja parandamine võimalik ning jalatsite asendamisest Sportland keeldus, on tarbijal õigus kaupleja poolse olulise lepingurikkumise tõttu lepingust taganeda ja seaduse alusel kauba eest tasutud 75,95 eurot tagasi saada. Vaidlusalused jalatsid tuleb tagastada kauplejale.
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias