Terviseamet hoiatab: rabarberi lehtede söömine võib lõppeda haiglaraviga!

 (80)
Rabarber
RabarberVida Press

Terviseamet jagas oma Facebooki lehel hoiatust, milles manitseb inimesi ettevaatlikkusele rabarberi ja teiste kevadiste taimede söömisel.

"Taas on põhjust jagada postitust, mille eesmärgiks on meelde tuletada, et enne, kui uue rohelise lehe suhu pistate, veenduge, et teate, millega tegu. Mürgistuste infoliin 16 662 on selle aasta mais vastu võtnud 15 telefonikõne, millest on selgunud, et karulaugu asemel on kogemata söödud piibelehti, sügiskrookuse või helistaja jaoks tundmatu taime lehti. Probleeme on põhjustanud siniliilia ja lumikellukese, jugapuu, kibetulika, kevadkogritsa(seen), kartuli idude, elupuu, rododendroni, sulgvõhikut või ülase söömine," seisab terviseameti teates.

Lisaks hoiatatakse inimesi rabarberi lehtede söömise eest. "Rabarber, me teame, on väga hea, aga ainult noored varred. Lehtedesse tuleks ettevaatlikumalt suhtuda. Tõsi, väike kogus rabarberi lehti supi maitsestamiseks on OK, aga päris kindlasti ei tohi rabarberi lehti kasutada smuutide, pestode valmistamiseks, kuna leht on sellel taimel äärmiselt maksatoksiline!" hoiatab amet. Meenutatakse ka üle-eelmise aasta kevadest päritu juhtumit, kus mürgistusteabekeskuse poole pöördus inimene, kelle rabarberi lehe söömine lõppes haiglaraviga.

"Sama ettevaatlik tasuks olla ka suvaliste maa sees leiduvate juurikate toiduks tarvitamisel, eriti siis kui loodusõpetuse tunnid ei ole kunagi kuulunud teie lemmikainete hulka. Nii sai mürgistuse infoliin kõne, kus võilillejuurika pähe tarvitas perekond kaebuste järgi hinnates ilmselt hoopis karumustika juuri," lisas amet.

Seotud lood:

Üle-eelmisel kevadel sattus lastehaiglasse ka tütarlaps, kes enda teadmise järgi korjas toiduks karulauku, ent kujunenud tervisekaebused viitasid tegelikult piibelehele.

Enne taimede korjamist ja nende sööma hakkamist soovitab terviseamet uurida täpsemalt nende välimust ja toimeid. Häda korral või isegi ainult kahtluse olemasolul helista mürgistuse infoliinil 16662, kus kõnedele vastatakse ööpäevaringselt.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias