Veebipood püüdis 14-päevasele tagastusõigusele vilistada. Põhjendus: kuna klient käis tootega tutvumas, siis õigus ei kehti

 (6)
Eurod
EurodFoto: Madis Veltman

Teatavasti kehtib internetist ostetud toodetel 14-päevane tagastusõigus. Ühel poel oli selle seaduse kohta aga enda tõlgendus, mistõttu pidi klient pöörduma tarbijavaidluste komisjoni.

Avalduse kohaselt ostis tarbija juulis kauplejalt iSecurity.ee interneti teel laste nutikella GPS Y8 ostuhinnaga kokku 89 eurot. Kolm päeva hiljem soovis tarbija toote tagastada, olles selle vahepeal registreerinud vastavas äpis

Tarbija tagastaski kauplejale ostetud toote, mille kohta pood on vormistanud tagastamise akti. Augusti lõpus õudis tarbija jätkuvalt kauplejalt kirja teel raha tagastamist, vastuses teatati, et võib valida mingi muu toote.

Kaupleja on seisukohal, et antud juhul ei ole tegemist võlaõigusseaduse kohaselt kohaselt sidevahendi abil tehtud müügiga. Tarbija ütles, et ta ei nõustu selle seisukohaga. Tarbija soovis kasutada 14-päevast tutvumisõigust, seetõttu tegi ostu läbi interneti ning talle jääb arusaamatuks, mida tähendab, et ta oli teadlik oma ostust. Vaidluse läbivaatamise ettevalmistamise käigus pooled lahenduseni ei jõudnud.

Kaupleja vastuväited

Kaupleja väidab, et Tarbija on toote registreerinud äpis ja seetõttu ei nõustu toodet tagasi võtma ja raha tagastama. Kaupleja märgib, et tarbija tõepoolest ostis neilt kella ja oli teadlik, milline see kell
on, mille ostab. Nüüd tegi ta ostu läbi neti, kuid käis ise kohapeal järgi vaatamas, milline see kell on. Klient oli teadlik täielikult oma ostust ja ei peaks olema õigust lihtsalt tagastada toodet. Tehtud tarbijale ettepanek, et ta saab oma kella endale või sama summa ulatuses vahetada toote mõne teise toote vastu. See pole teda rahuldanud.

Seotud lood:

Tarbijavaidluste komisjoni otsus: tarbija avaldus rahuldada

Komisjon tuvastas, et sõlmitud leping vastab sidevahendi abil sõlmitud lepingu tunnustele VÕS § 52 lg 1 ja 2 tähenduses. Lepingu sõlmimine toimus sidevahendina internetti kasutades.

Seaduse järgi võib tarbija sidevahendi abil sõlmitud lepingust taganeda põhjust avaldamata 14 päeva jooksul.

Väär on kaupleja seisukoht, et tarbijal puudub taganemisõigus seetõttu, et tarbija on eelnevalt Kaupleja juures ostetava kaubaga tutvunud. Seaduses ei ole piiratud tarbija taganemisõigust juhul, kui tarbija on eelnevalt tutvunud kaupleja jures müüdava kaubaga. Eelnevast tulenevalt on kauplejal kohustus tagastada Tarbijale lepingu järgi saadu.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias