Advokaat Tallinna suurpõlengust: Sundolukord! Korteriomanikud ei saa käega lüüa ning korteritest nüüd loobuda

 (110)
Tulekahju Tööstuse 47 D, Volta loftid
Tulekahju Tööstuse 47 D, Volta loftidFoto: Jaanus Lensment

Üleeile toimus suur põleng Põhja-Tallinnas, kus leekides oli Endoveri arendatav Volta Loftide ehitusjärgus hoone. Umbes pooled korterid olid põlengu ajal müüdud või broneeritud. Tekib küsimus, et kas põleng kui selline on põhjus, miks müügitehingust taganeda. On ju korterid praegu veel ostjatele üle andmata. Tambet Toomela sõnul see päris nii lihtne ei ole.

Juba sõlmitud müügilepingust puudub õigus taganeda ainuüksi põhjusel, et arendatavas objektis toimus ehitamise järgus põleng. Kui korteri müüjaks olev arendaja täidab oma müügilepingujärgsed kohustused ja tagab kokku lepitud tähtajaks lepingutingimustele vastava korteri omandi ja valduse ülemineku võimaluse ostjale, on ka ostja kohustatud müügilepingut täitma. Piltlikult öeldes on tegu sama olukorraga, kus inimene tellib rätsepalt ülikonna ja avastab esimese proovi käigus, et keegi on sellele veini peale kallanud. Kui ülikonna valmimise tähtajaks on veiniplekk kadunud, tuleb tellitud ülikond vastu võtta ja selle eest ka maksta.

Müügilepingust taganemine ostja poolt eeldab, et müüja rikub oluliselt müügilepingust tulenevaid kohustusi. Korteri müügilepingu puhul on tavapäraselt müüja peamiseks kohustuseks anda ostjale üle müügilepingu tingimustele vastav korter. Oluliseks rikkumiseks saab üldjuhul pidada seda, kui müüdav korter ei vasta kokku lepitud üleandmise ajal müügilepingu tingimustele ning müüja sellist puudust mõistliku aja jooksul ei kõrvalda või kui puuduste kõrvaldamine on juba eos lootusetu eduväljavaatega.

Avalikult kättesaadava teabe põhjal käib objektil hetkel ekspertiis, mistõttu on taganemise õiguse osas liiga vara seisukohta avaldada. Esmapilgul lubavad asjaolud arvata, et kui arendaja suudab kõik põlenguga kaasnenud puudused õigeaegselt kõrvaldada, kuuluvad kõik sõlmitud korterite müügilepingud täitmisele.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias