Arvutused: millist elu saab endale Eestis keskmise palga eest lubada?

 (171)
Raha
RahaFoto: Argo Ingver

Statistikaameti andmetel oli tänavu kolmandas kvartalis keskmine brutokuupalk 1291 eurot. Krediidiandja Raha24 juhatuse liikme Urmo Kokmanni arvutuste järgi kulub praeguste hindade juures enamus sissetulekust lihtsalt ellujäämiseks

Maa-ameti kinnisvarastatistika andmetel oli Harjumaal oktoobris korteri keskmine ruutmeetrihind üle 1870 euro ja keskmine tehingu väärtus 60 ruutmeetrise korteri puhul seega üle 112 000 euro – sellise hinnaga ostetud korteri laenumakse koos kindlustusega on keskmiselt 500 eurot, millele lisandub saja euro eest kommunaalmakseid.

Urmo Kokmanni sõnul on peale eluaseme teine suur kulu sõiduauto, mida on Eestis arvel üle 740 000. “Koos liisingu jooksvate kuludega kulub uuema väikeauto ülalpidamiseks vähemalt 350 eurot,” ütles ta.

“Kolmas peamine kuluartikkel on toit. Arvestades keskmise toidukorvi maksumust, kulub ühel inimesel kuus ainuüksi söömisele 300 eurot. Spordiklubi Tallinnas maksab keskmiselt 50 eurot ning samas suurusjärgus on ka lastele mõeldud huviringide ja trennide tasud. Lasteaialaste vanemate rahakotti kergendab 60 euro võrra ka lasteaia kohatasu,“ rääkis Kokmann.

“Kuigi palgad kasvavad, siis on ka hinnad Eestis tõusnud aastaga tervelt 4,4 protsendi võrra, mis sööb kogu lisatulu ära. Kuigi tänavapilti ja autoparki vaadates läheb eestlastel hästi, siis numbrid näitavad, et üksi elades keskmisest palgast suurt midagi üle ei jää. Kahekesi saadakse ikkagi veidi paremini hakkama,” ütles Kokmann.

Seotud lood:

Hiljutise Faktum-Ariko uuringu kohaselt kulub 60 protsendil inimestest kõige enam igapäevastele elamiskuludele ning hobideks inimestel enam raha ei jagu.

Uuringu kohaselt on igapäevastest elamiskuludest enamus naiste kanda, 63 protsendil naistest kulub oma sissetulekust kõige suurem osa just toidule, majapidamisvahenditele ja koduga seotud teenustele. Uuringu kohaselt kulutavad mehed enim kodulaenule või üürile ning autole.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias