Duty-free kauplustest ostmine – kas siiani otstarbekas või lihtsalt mõttetu raharaisk? Mida lennujaama poodides kindlasti vältida?

 (16)
Lennujaama turvakontroll
Lennujaama turvakontrollFoto: Priit Simson

Duty-free poodide tagasitulek on aga tulnud taas päevakorda seoses brittide otsusest Euroopa Liidust lahkuda. Seega on väga tõenäoline, et Suurbritanniasse reisides saab edaspidi osta maksuvabalt kaupu.

Duty-free kauplustest ostmine – kas siiani otstarbekas?

Alates 1947. aastast kui Shannoni lennujaamas avati esimene duty-free kauplus, on reisijad nendest poodidest lootnud osta tavapärasest soodsama hinnaga tooteid. DFWC (Duty Free World Council) uuringute kohaselt on 31% kogu maailma duty-free kauplustest ostjad eurooplased ning iga-aastane hilinenud lendude arvu suurenemine viitab sellele, et eurooplastel saab olema praegusest veelgi rohkem aega poodlemiseks.

Küll aga ei saa alates 1999. aastast Euroopa Liidu siseste lendude reisijad maksustamata tooteid osta. Suuri allahindlusi saavad nautida vaid need, kelle sihtkoht asub väljaspool Euroopa majandusruumi. Duty-free poodide tagasitulek on aga tulnud taas päevakorda seoses brittide otsusest Euroopa Liidust lahkuda. Seega on väga tõenäoline, et Suurbritanniasse reisides saab edaspidi osta maksuvabalt kaupu.

„Hea uudis oleks see ka Euroopa Liidu riikide reisijatele, kuna kolmetunnine lennuhilinemine tagaks lisaks kuni 600 euro suurusele kompensatsioonile ka piisava aja, et saada osa UK lennujaamade soodsatest hindadest,“ kommenteeris lennuhüvitisettevõtte Skycop juht Marius Stonkus.

Seotud lood:

Üleeuroopalise lennujuhtimisagentuuri Eurocontrol uuring näitab, et 2-tunnilise hilinemisega Euroopa lendude arv seitsmekordistub aastaks 2040.

Stonkuse sõnul ähvradab pidevalt kasvav reisijatevoog ning töötajate vähesus 22 aasta pärast mõjutada päevas 470 000 reisija plaane. „Kuigi see on reisijatele hirmutav uudis ning lennujaamade läbilaskevõime suurendamiseks võetakse kasutusele vajalikke meetmeid, siis duty-free poodide jaoks on suurenev reisijate arv pigem positiivne,” lisas Stonkus.

Mida tasub osta ja mida mitte?

Rikkaliku tootevaliku hulgas, mida duty-free poodidest leiab, on teatud tootegrupid, millele tasuks erilist tähelepanu pöörata.

Väljaande The Irish Times’i kohaselt on võimalik laial turul müüdavaid alkoholitootjate brände osta 50%-78% soodsamalt. Teisalt võivad paljud kõrgema hinnklassiga joogid olla müügil sama hinna eest, mis tavapoodideski. Tubakatooteid on võimalik saada kuni poole soodsamalt ning parfüümiost on samuti soovituslik teha pigem lennujaamas.

Kui alkohoolseid jooke, kosmeetikat ning tubakat on lennujaamast soodsam osta, siis üks tootekategooria, mille ostmist tasuks vältida, on suveniirid. Kuna lennujaam on turistide jaoks viimane koht, kust mälestuseks miskit kaasa haarata, siis on sealsed poed kõikvõimalikule rahvuslikule nännile krõbedama hinnalipiku külge pannud. Pealegi, viimasele minututile jäetud suveniirišoping ei ole kunagi hea idee.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias