Emapalga saajat tabas uue maksusüsteemiga ebameeldiv üllatus

 (275)
Ema lapsega pargis
Ema lapsega pargisFoto: Andres Putting

Alanud aastast kehtib uus maksusüsteem, mis puudutab ka vanemahüvitise saajaid. Täpselt nagu palga puhul võtab riik tulumaksu ka vanemahüvitiselt.

Toimetusele kirjutas sotsiaalkindlustusametilt kirja saanud vanemahüvitist saav lapsevanem, kelle puhul on vanemahüvitis suurem kui 2100 eurot.

"Sotsiaalkindlustusamet saatis mulle kirja, milles öeldakse, et "Teile määratud hüvitis on kuus üle 2100 euro. Anname Teile teada, et alates uuest aastast Teie hüvitisele tulumaksuvabastus ei rakendu, mistõttu on Teile laekuv summa varasemast väiksem. Muudatusega seoses ei pea Te ise mingeid samme astuma, arvestuse teeb sotsiaalkindlustusamet." Mida see täpsemalt tähendab?" küsis toimetusele kirjutanud lugeja.

Kommenteerib sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Pirjo Künnapuu.

Ei vähendata mitte vanemahüvitist, vaid sellest aastast muutus maksusüsteem. Aga jah, vanemahüvitis (ka vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe) on hüvitis, mis kuulub tulumaksuga maksustamisele nagu ka pension. Kirja saaja vanemahüvitise suurus on üle 2100 ja temal ei ole õigust 2018. a maksuvabastusele ja tema tulu kuulub esimesest eurost tulumaksustamisele.

Seotud lood:

Kogutulu, millega inimene peab maksuvaba tulu avaldust tehes arvestama jaguneb järgmiselt:

- alla 1200 euro kuus kogutulu, õigus 500-eurosele maksuvabastusele kuus;

- 1201-2099 eurot kuus kogutulu, õigus 499-1-eurotsele maksuvabastusele kuus vastavalt lineaarsele valemile (kuu valem: 500-(500/900)*(kogutulu-1200)
- kogutulu 2100 eurot ja rohkem kuus, õigus maksuvabastusele ei ole, tulumaksustatav tulu kuulub esimesest eurost tulumaksustamisele.

Lisainfot sotsiaalkindlustusameti või maksu ja tolliameti kodulehelt.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias