GRAAFIK | Suurpanga eelhoiatus: euribori intressimäär teeb varsti hüppe. Vaata, palju su igakuised laenumaksed sel juhul tõuseks

 (117)

Viimastel aastatel ei ole laenulepingute sõlmimisel eurobori peale eriti mõtteainet pidanud kulutama, kuna intressimäär püsib väga madalal. Nüüd paistavad aga asjalood muutuvat, seega - kuidas mõjutaks euribori tõus sinu laenumakseid?

Soome Nordea Pank ennustas eile, et peagi tõstab Euroopa Keskpank intressimäärasid; Eesti Panga hinnangul tooks see omakorda kaasa kinnisvaralaenude igakuiste tagasimaksete suurenemise, vahendas ERRi uudisteportaal.

Põhjanaabrite meedia kirjutab Nordea panga Soome filiaali ökonomisti Olli Kärkkäineni sõnadele tuginedes, kuidas Euroopa Keskpank paratamatult lähiaastatel intressimäära tõstma hakkab.

Omakorda mõjutab see Euribori ehk euroala pankadevahelist laenuintressimäära, mis on aluseks ka siinsetele kinnisvaralaenudele. See tähendab, et tõusevad igakuised laenu tagasimaksed, ütleb Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonnaja juhataja Jaak Tõrs.

Euribor on juba 2013. aastast saati olnud nullilähedane või sootuks miinuses (pangad arvestavad seda laenumaksetel ikkagi nullina). Praegune kuue kuu euribor on näiteks -0.259%.

Kõrge oli see aga 2000. aastate alguses, kui Euribori intressimäär ulatus 5 protsendini. Seejärel langes see 2 protsendi ligi, kuid majanduskriisi ajal hüppas taaskord endisele tasemele.

"Kui võtta aluseks, et Eesti keskmine eluasemelaen on 100 000 eurot ja eeldada, et makstakse iga kuu tagasi konkreetne fikseeritud summa, siis suurim intressimakse saaks olla kuni 1000 eurot suurem kui eelmisel aastal ehk ühes kuus ca 80 eurot suuremat makset," märkis Tõrs.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias