Huvitav teada: mida su passikaante värv tähendab?

 (36)
IMG_4022
Foto on illustratiivne Foto: Annika Haas

Maailma riigid kasutavad reeglina üht neljast põhilisest passikaante värvist: punast, sinist, rohelist või musta. Ent kas teadsid, millest passikaante värvus mõjutatud on?

Loomulikult toimub nelja põhivärvi seas suuri kõikumisi: näiteks on helesiniste Afganistani passikaante värvus kardinaalselt erinev Ameerika Ühendriikide tumesinisest. Sellest hoolimata kuuluvad erinevate riikide passid nelja põhivärvi hulka: punane, sinine, roheline ja must, kirjutab The Independent.

Punane

Punane on kõige levinum passikaante värv. Seda kasutavad nii Ühendkuningriik kui Euroopa Liit ja ka paljud endised kommunistlikud Varssavi Lepingu Organisatsiooni riigid.

Punast kasutatakse ka Lõuna-Ameerika läänerannikul ja Kagu-Aasia endistes kommunistlikes riikides.

Kõige huvitavam punase passi lugu puudutab ilmselt Ühendkuningriigi passe: need olid 1988. aastani sinised ja kuna punast seostatakse eelkõige Euroopa Liiduga, on nüüd, ligi 30 aastat hiljem, loodud petitsioon, et pärast Brexitit võetaks kasutusele taas sinine pass. Praeguse seisuga on petitsioonile allkirja andnud üle 4000 inimese.

Samas ei ole selle petitsiooni koostajad ilmselt arvesse võtnud üht pisikest tõsiasja: brittidel on sinine pass juba kasutusel, ainult et hetkel jagatakse seda riiki sisenenud pagulastele.

Sinine

Sinine pass on maailmas samuti väga levinud ning seda kasutab 77 riiki. Nagu punane ühendab Euroopa riike, ühendab sinine neid riike, mis on osa Kariibi ühendusest Caricom.

Roheline

Seotud lood:

Roheline on populaarsuselt kolmas värv ja seda kasutab 43 riiki, enamik neist suure moslemite kogukonnaga riigid.

Roheline on moslemite seas niivõrd levinud sel põhjusel, et see oli prohvet Muhamedi lemmikvärv ning ka koraanis kirjeldatakse paradiisi kui paika, kus inimesed kannavad rohelisest siidist rõivaid.

Lisaks islamiriikidele kasutavad rohelist ka näiteks Taiwan ja Mehhiko.

Must

Must on tõeline hipsterriikide värv, kuna selline pass on ainult kümne riigi kodanikel. Neid riike ei ühenda tõele au andes mitte miski. Musta passiga riigid on: Angola, Tšaad, Dominikaan, Dominikaani Vabariik, Malawi, Uus-Meremaa, Palestiina territoorium, Kongo RV, Tadžikistan ning Trinidad ja Tobago. Ilmselt on kõigil neil oma hea põhjus musta valimiseks.

Siin lehel saad tutvuda kõikide maailma passidega.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias