KAART | Vaata ülevaadet, millistes Euroopa riikides ei saa pühapäeviti erinevalt Eestist poodi ostlema minna

 (95)
Vanalinna Prisma pidulik avamine
Vanalinna Prisma pidulik avamineFoto: Margus Pahv

Paljudes Euroopa riikides kehtivad poodide lahtiolekule pühapäeviti ajalooliselt piirangud, mistõttu on mõnedes riikides, kauplused osaliselt või täielikult kinni.

Eestlased on ära hellitatud sellega, et meie kauplused on suures osas kõikidel nädalapäevadel lahti kella kümneni õhtul. Maapiirkondades on võib nädalavahetusel kohata, et väiksemad poed suletakse kella kaheksast õhtul.

Küll aga on järjest enam lisandumas just 24/7 lahti olevaid kauplusi. Suurematest poodidest on viimasega silma jäänud Prisma, kelle osad kauplused Tallinnas, Narvas ja Tartus on ööpäevaringselt avatud. Piirang kehtib Eesti seaduste järgi ainult alkoholi müügile. Neljapäeval avas Prisma järjekordse ööpäevaringselt avatud kaupluse Tallinna vanalinnas, mis võib osutuda piirkonnas populaarseks just seetõttu, et see on avatud ka öösel.

Erisused põhjamaades

Põhjamaades on pühapäevane kaupluste lahtiolek piiratud näiteks Norras, kus pühapäeviti võivad lahti olla vaid bensiinijaamad, lillepoed ja toidupoed, mille pindala jääb alla 100 ruutmeetri. Teistes Põhjamaades sellist piirangut ei ole.

Rootsis on piiratud nädalavahetuseti ainult alkoholikaupluste lahtiolek, mis on ainsad kohad, kust saab osta kangemat alkoholi. Pühapäeviti on alkoholikauplused suletud, nädalapäevadel suletakse need reeglina kell 20 ja laupäeviti kell 15.

Erisused mujal Euroopas

Euroopa Liidu seadused lubavad igal liikmesriigil pühapäevase töötamise ja kaupluste lahtioleku üle otsustada ise.

Pühapäevane kaupluste kinniolek on ajalooliselt seotud usuliste küsimustega, kuna Kristlikus traditsioonis peetakse pühapäeva puhkepäevaks. Üheks selliseks riigiks on Poola, kus pühapäeviti on poed suletud. Piirangud hakkasid kehtima tegelikult alles 2018. aasta jaanuarist, varem olid kauplused suletud vaid riigipühadel. Erandina võivad olla lahti kaupluset lennujaamades, rongijaamades, sadamates. Erandid hektivad ka jäätise-, pagaritoodete,- religioossete esemete, pileti-, ajalehe- ja tubakamüüjatele.

Sarnased piirangud kehvitav ka Madalmaades, Suurbritannias, Prantsusmaal, Hispaanias ja Kreekas. Belgias, Prantsusmaal, Luksemburgis, Hollandis ja Hispaanias on kaupluste lahtiolek pühapäeviti lubatud suuremates linnades, pealinnades ja turismipiirkondades. Seega on tegemist osalise piiranguga.

Saksamaal, Šveitsis ja Austrias on üldiselt kauplused pühapäeviti suletud.

Osades riikides, näiteks Maltal, ei ole küll pühapäeviti kaupluste lahtiolek piiratud, kuid poepidajad peavad maksma pühapäeval kaupluse lahtihoidmise eest maksu, mis on nädalas 700 eurot kaupluse kohta.

Vaata piirangute ulatust Euroopas allolevalt kaardilt:

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias