Kindlustus soovitab: kuidas takistada professionaalseid autovargaid ja vältida suuri kahjusid

 (18)
Leedu autovargad Tartus
Leedu autovargad TartusFoto: Argo Ingver

Politsei on Tartumaal käivitanud operatsiooni välismaiste elukutseliste autovaraste tabamiseks ning ka möödunud nädala lõpus tegutsesid Pärnus taas organiseeritud ärandajad, kes kasutavad sõidukite võtmevaba süsteemi nõrkust ning viivad masinad üle riigipiiri enne, kui vargusest üldse teada anda jõutakse. Mida teha, et oma sõidukit kaitsta?

Läinud nädalal suutsid professionaalsed vargad Pärnust varastada lausa neli autot, mis olid kõik suhteliselt uued ning käivitatavad võtmevaba süsteemi abil. Sarnane vargustelaine oli Pärnus ka septembris.

„Arvestades, et aastate jooksul on Eestis varastatud autode arv kukkunud tohutult, siis seda enam paistavad silma sellised elukutseliste ja organiseeritud varaste n-ö hoogtööd,“ märkis Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt. „Kui veel 10 aastat tagasi oli Eestis vargusi aastas üle tuhande, siis praeguseks on see kahanenud kuni paarisaja sõidukini.“

Kivirüüdi sõnul on selliste varguste puhul kahjud üldjuhul suured, sest autod on tavaliselt uued ning paraku võimalus sõiduk tagasi saada on väike, kuigi politsei tubli rahvusvahelise töö tulemusena on ka positiivseid näiteid.

„Autoomanikud saavad aga ise palju ära teha selliste varguste vältimiseks. Olulisemaks märksõnaks on siin oma võtmete kaitsmine,“ selgitas Kivirüüt.

„Peamine on, et võtit ei tohiks hoida kohe välisukse juures, sest vargad võimendavad spetsiaalse seadmega ukse tagant võtme signaali autoni ja sõidavad lihtsalt minema. Lisaks tuleks silmad lahti hoida piirkonnas ringi tiirutavate kahtlaste välismaiste numbrimärkidega sõidukite osas.“

Näpunäited autovarguste ennetamiseks:

  • Ära hoia autovõtmeid välisukse ega akende läheduses.
  • Hoia metallist- või fooliumiga vooderdatud karbis.
  • Kasuta võtmete hoidmiseks spetsiaalset varjestatud kotti.
  • Ära hoia autos dokumente ega värva pulti.
  • Abiks on auto juures olevad kaamerad ja valgustus.
  • Teavitage politseid piirkonnas liikuvatest kahtlastest välismaa numbritega autodest.
  • Kasuta GPS jälgijat, mis suurendab tuntavalt sõiduki hilisemat leidmise võimalust.
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias