Kindlustusspetsialist teeb asja selgeks: kes hüvitab löökaukudest läbi sõitmisel sõidukile tekkinud kahjud?

 (20)
Auk ringteel
LöökaukFoto: Andres Putting

Talvised temperatuurid, naastrehvid ning heitlikud ilmastikuolud lõhuvad sõiduteid ning igal kevadel puutuvad autojuhid kokku ohtikke löökaukudega. Õnnetu kokkupuude löökauguga võib kaasa tuua kopsaka väljamineku.

Kevadeti tuleb sõidukiga liigeldes tihti ette olukordi, kus tuleb ohtlike teeaukude vahel sõita ja paratamatult toob see kaasa ka kahjude tekkimisi. Tänavad on vesised ning löökaugud ei pruugi isegi nähtavad olla. Näiteks oli eelmise aasta esimese kvartali lõpuks Tallinna Kommunaalameti andmetel parandatud 15 000 ruutmeetrit asfaltkatet, kus oli orienteeruvalt 9000 löökauku. Kõige enam kannatavad löökaugust läbi sõites sõiduki veermik, rehvid, veljed ja silladetailid.

IIZI Kindlustusmaakleri eksperdid annavad nõu, kuidas käituda kahju tekkimise korral ja kes kulude eest vastutab.

Kes hüvitab kahjud?
Löökaukude tekitatud kahjud on hüvitatavad kaskokindlustusega ja omavastutuse saab välja nõuda tee valdajalt. Juhul, kui sõidukil kaskokindlustuse leping puudub, tuleks kahjunõue esitada tee omanikule, sest vaid liikluskindlustusest abi ei ole. Tee omaniku kohustus on tagada ohutuks liiklemiseks korras tee. Hoiatav ebatasase tee märk ei vabasta omanikku vastutusest. Märgist ei saa järeldada, et teel on löökaugud, millest läbi sõites võib sõidukit kahjustada.

Kuidas käituda?
Löökaugust läbi sõites tuleks esimesel võimalusel peatuda. Nii kaskokindlustuse kui ka teeomanikule nõude esitamiseks tuleks sündmuskohale kutsuda politsei, kes olukorra jäädvustab, mõõdab löökaugu sügavuse, laiuse ja pikkuse. Juhul, kui politsei sündmuskohale ei tule, tuleb pildid endal teha.

Seotud lood:

Kahju suurus tuleb kindlaks teha autoremonditöökojas ning alles seejärel esitada kahjunõue koos vajaliku tõendusmaterjaliga tee omanikule. Kui tee omanik nõude tagasi lükkab, siis on järgmiseks sammuks hagi esitamine kohtusse. Näiteks Tallinna puhul tuleks nõue esitada Kommunaalametile.

Millise eelise annab omavastutuskindlustus?
Üldjuhul on nii teeomanikult hüvitise saamine kui ka koostöö omavalitsusega küllaltki pikk protsess, mis võib kulutada mitmeid närvirakke, seetõttu soovitavad kindlustsseltsi spetsialistid koos kaskokindlustusega sõlmida koheselt ka omavastuskindlustuse.

Omavastutuskindlustus hüvitab kaskokindlustuse kahju korral Sinu lepingul märgitud omavastutuse summa. Samamoodi on löökaugust tingitud kahju korral kindlustusjuhtumi lahendamine muretum, kiirem ja lihtsam.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias