Krõbekartulitest võimsate tolmuimejateni: mis tobedate keeldudega on EL veel läbi aegade pahameelt tekitanud?

 (54)
toiduturg
Foto on illustreerivFoto: Andres Putting

Euroopa liit on läbi aastate igasuguseid pealtnäha tobedaid keelde rakendanud. Uurime välja, mis täpsemalt ametnike põlu alla sattunud ja kas kõikidel keeldudel on ka tõepõhi all.

Krõbedad kartulid

Eile figureeris Maalehes uudis, et Euroopa liit plaanib ära keelata liiga krõbedaks küpsetatud kartulid seetõttu, et kartulite ja teraviljatoodete küpsetamisel, röstimisel ning praadimisel tekib liiga suur kogus tervisele ohtlikku akrüül­amiidi. Seega ei tohiks neid toite ülemäära pruunistada. Sama kehtib ka friikartulite kohta, restoranid saavad endale värvikaardid, mis aitavad neil "õigeid" friikartuleid teha.

Õnnetina valamine

Õnnevalamiseks müüdavad hobuserauad sisaldavad 96 protsendi ulatuses pliid, mis on inimese tervisele ohtlik, eriti ohtlik aga rasedatele ja lastele. Mürgituse sümptomid on peavalu, ärrituvus, agressiivsus, mäluprobleemid ja käte värisemine. Lootel põhjustab see aga intellektihäireid, täiskasvanud inimestel viljatust. Õnnetina müümine ilma ohutusmärgiseta keelati ära märtsikuust ja ilmselt tulevikus keelatakse müümine täielikult.

Võimsad tolmuimejad

2014. aastal piirati tolmuimejate võimsust 1600 vatini, mullu septembrist 900 vatini. Võimsaid tolmuimejaid võib küll kasutada, kuid nende müümine on kauplustes keelatud. EL põhjendab piirangut elektrienergia säästmisega ja sooviga, et toodetaks efektiivsemaid tolmuimejaid.

Seotud lood:

Kaneelirullid

Mõned aastat tagasi taheti keelustada liigselt kaneeli sisaldavad tooted, kuna nendes on liiga palju kurmariini, mis omakorda kahjustab tervist. Piirmääraks oleks seatud 15mg toote kohta. Kõige rohkem paanikat tekitas see Taanis, kus kaneeliküpsetised on kõrgelt hinnatud toit.

Kõverad banaanid

Ilmselt kõige rohkem kõlapinda leidnud uudis on see, et Euroopa liit sätestab, kui kõver võib üks banaan olla. Tegelikult pole see päris nii. Regulatsioon puudutab ainult tooreid banaane ja jagab need klassideks, et kauplustel neid hulgimüüjate käest lihtsam osta oleks. Näiteks esimese klassi banaanidel võib olla ainult väike kõverus sees, teise klassi banaanid võivad põhimõtteliselt ükskõik, mis kujuga.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias