Kui palju kulub elektrit pesu pesemisele? Uuring selgitas välja, kuidas saad pesu pesemiselt kõvasti raha kokku hoida

 (84)
Uhtna lasteaed Pääsusilm, Uhtna raamatukogu   näitus "Sajand kodus" pühendataud EV 100
Foto on illustratiivne.Foto: Sven Arbet

Levinud arusaam, et määrdunud pesu tuleks pesta kõrgema temperatuuriga, ei pea paika ning pesu saab puhtaks ka energiat säästva madalama temperatuuriga, kirjutab TFBank oma laenukooli blogis.

Me kõik kanname riideid, seega me kõik peseme ka pesu. See tüütu argipäevatoimetus võib esmapilgul tunduda paratamatu kuluga, mille suuruse üle on meil vähe kontrolli. Tegelikult pole see nii. Juba järgmisel pesukorral järgi üht lihtsat nippi ja hoiad tulevikuks raha kokku.

Müüt, et vaid kõrged temperatuurid pesu korralikult puhtaks pesevad, on visa kaduma. Sellest hoolimata on selge, et ka madalam veetemperatuur aitavad võidelda plekkide ja pisikutega ning samal ajal hoiab kõvasti raha kokku.

Hamburgis asuvas Ökoinstituudis viidi Procter & Gamble Service GmbH tellimusel läbi teadusuuring, mille tulemused näitavad, et madalamal temperatuuril pesu pestes on võimalik kokku hoida kuni 40% elektri- ja veenergiast. Uuring on saksa keele oskajale kättesaadav siit.

Uuringus lähtuti „üks-aste-madalamaks“ põhimõttest, mis tähendas, et kui siiani pesti pesu 90°C/95°C juures, siis võrreldi seda 60°C juures pesemisega. Kui 60°C, siis võrreldi seda katses 40°C-ga jne. Paljude pesumasinate standardid ei võimalda aga pesta pesu madalama temperatuuriga kui 30°C ja seetõttu nendel juhtudel pesti pesu ka sel juhul sama temperatuuriga edasi. Pesumasinatel, millel oli ka 20°C programm, pesti pesu 20°C veega.

Seotud lood:

Iga programmi kohta on mõõdetud keskmine elektrikulu:

  • 90°C/95°C puhul on see 1,90 kWh,
  • 60°C puhul 1,15 kWh,
  • 40°C puhul 0,65 kWH,
  • 30°C puhul 0,40 kWh
  • ja 20°C puhul 0,25 kWh.

On üsna märkimisväärne, et vaid ühe astme võrra madalamal temperatuuril pesu pesemine hoiab kokku ligi poole energiast. Lisaks, tihti on jahedama veega programmid lühemad, mis tähendavad automaatselt ka olulist kokkuhoidu veetarbimiselt.

Kõige efektiivsem on pesta pesu seega 20°C juures. Lisaks tuleb välja, et pesupulbritootjad on juba aastaid oma tootearenduse viinud selleni, et pulber oleks efektiivne ka külma veega pestes. Seetõttu ei ole vaja karta, et pesupulber oma mõju kaotaks. Samuti hävib enamus baktereid tulenevalt veest kui sellisest ja pesupulbri antibakteriaalsetest komponentidest.

Kui Sa veel ei ole veendunud, et pesu tasub pesta jahedama veega, siis on veel üks positiivne aspekt. Madalamad temperatuurid hooldavad ka kangaid. Nagu juukseid ei ole kasulik kuuma fööniga kuivatada, siis ei tee liigne soe riietele head. Samuti ei talu aluspesu ja sokkide kumminiidid üldse kõrgeid temperatuure ja purunevad kergesti. Selleks, et lemmikriided püsiksid pikemalt kaunid ning säilitaksid oma suuruse ja vormi, pese pesu jaheda veega. Ilusat pesupäeva!

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias