Kuidas teler üles sättida nii, et sealt tuleks parima võimaliku kvaliteediga pilt? Ekspert selgitab

 (53)
Noorte ajaveetmise viisid
Noorte ajaveetmise viisidFoto: Anni Õnneleid

Paljudes kodudes on muutunud tavaks igal aastavahetusel teleri ette koguneda ning sealtkaudu erinevate telekanalite aastavahetusprogrammi nautida. Seetõttu tasub enne uue aasta saabumist kodune teler üle vaadata, et sealt tulev pilt oleks parima võimaliku kvaliteediga. Samsung Eesti tootekoolitaja German Baranov toob välja olulisemad soovitused, kuidas koduteler aastavahetuseks ette valmistada.

Kas HD kanalid on juba olemas?

”Mida detailsem on pilt teleril, seda paremini on sisu ekraanilt näha. Eesti telekanalid on tänaseks edastamisstandardiks valinud HD-kvaliteedi, millest allapoole jääv pilt on juba suhteliselt udune. Seetõttu tasub uurida, kas teleteenuse pakkuja valikus leidub ka Full HD pildiga kanaleid. Mõnel juhul võivad need olla peidetud kanalinimekirja lõppu, kuid kui neid seal pole, siis tasub kaaluda nende tellimist, et aastavahetussaateid parima kvaliteediga nautida,” selgitas Baranov.

Pildi teravuse tajumine sõltub ka teleri suurusest. Mida suurem on teler, seda paremini on näha, kui kanali edastusresolutsioon ei ole eriti kõrge. ”Eestlaste seas on viimasel ajal aina populaarsemad just suuremad telerid, enim ostetakse 65-tolliseid. Kui terava pildi isu on eriti suur, siis Samsung tõi hiljuti müügile lausa 8K telerid, pilt on 16 korda teravam ja seeläbi tuntavalt tõetruum kui Full HD teleri oma. Lisaks kasutavad telerid pildiparandustehnoloogiat AI Upscaling, mis tõstab märkimisväärselt ka 8K resolutsioonist madalama eraldusvõimega pildi kvaliteeti,” ütles Baranov.

Seotud lood:

Kas teler on õigel kaugusel?

Telerivaatamise juures tasub meeles pidada, et erineva suurusega ekraane tasub vaadata erinevalt kauguselt. Lihtne reegel on, et mida suurem on ekraan, seda kaugemal peaks sellest istuma.

”40-tollisest telerist tuleks istuda kahe meetri kaugusel, 55-tollisest kolme meetri ja 65-tollisest üle kolme meetri kaugusel,” rääkis Baranov. ”Vastasel korral on kõik uudistelugeja ninakarvad näha ja see ei ole meeldiv.”

Kas pildisätted on paigas?

Lisaks resolutsioonile ja istumiskaugusele tasub üle vaadata ka teleri sätted. Võib tunduda iseenesestmõistetav, kuid vaatamiskogemuse juures sõltub palju inimese isiklikest eelistustest. Seega tasub vaadata, milliseid lahendusi seade pakub ning valida endale sobivaim.

”Näiteks tasub üles leida sätted, mis on mõeldud filmide või sarjade vaatamiseks. Sel juhul on pilt üldiselt kontrastsem ning erinevaid huumorisaateid ja sketše on sel juhul parem vaadata. Siiski on need sätted enamasti sobivamad hämaras ruumis teleri vaatamiseks. Kui toas on palju valgust, siis võib eelistada ”Standard” või ”Natural” tüüpi funktsioone,” rääkis Baranov. ”Kuigi uued telerid suudavad edastada kogu värviruumi sajaprotsendiliselt ning isegi mustad toonid on iga valgusega vaadates tõetruud ja sügavad, võib ümbritsev valgus vaatamiskogemusele mõjuda ning seetõttu tasub katsetada, milline seadistus igale inimesele personaalselt sobib.”

Kas helisätted on paigas?

Heli paika timmimiseks tasub uurida audioseadeid. Lisakõlarite ja kodukinosüsteemide puhul tuleks üle vaadata, et need oleksid asetatud ümber istumiskoha, et audiokogemus oleks parim.

”Samuti tuleks kontrollida helisätteid telerist endast. Kui lisakõlareid seadme külge ühendatud ei ole, siis võib päris palju ära teha ka teleri sisseehitatud lahendustega, mis heli vastavalt kasutaja soovidele muudavad. Aastavahetuse programmi vaatamiseks sobivad ilmselt paremini funktsioonid, mis rikastavad heli madalamate sageduste ehk bassiga,” ütles Baranov.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias