Levinumad müüdid telefoniaku laadimise kohta, mis kiiremas korras unustada tuleb

 (90)
Huawei telefon laeb
Huawei telefon laebFoto: Oliver Tsupsman

Kogusime kokku erinevad nö rahvatarkused, mis puudutavad telefoniakusid ja küsisime telefonimüüjalt, kas need ka tõele vastavad.

Telefoni laadimise kohta liigub rahva seas igasugust infot. Kunagi oli näiteks igal uuel telefonil kaasas kasutusjuhendis nõue, et esimesel laadimisel peab aku täiesti täis laadima, muidu võib riskida sellega, et aku nõrgeneb. Mõni ehk teeb seda harjumusest siiamaani, kuid kas see on päriselt vajalik?

Elisa Elisa seadmetiimi tootejuhi Imre Nõmmik sõnul on info, et esimest korda laadides peab telefoni täis laadima umbes 15 aasta vanune ja kehtis vanemale akutehnoloogiale, millel oli mälu efekt. "Tänapäeval on kasutusel ainult liitumioonakud, millel selline efekt puudub. Li-ioon tüüpi akude eluiga mõõdetakse laadimistsüklite arvuga, mis tänapäeval on keskmiselt üle 5000 korra," ütles ta.

Palju levib ka kuulduseid, justkui kiirlaadija kasutamine oleks telefoniakule halva mõjuga. Küsimusi võib tekkida ka laadimisviisi kohta. Kas aku peaks iga kord täiesti täis laadima? Või sobib ka nt poole peale? Kas telefoni tohib üleöö laadima jätta?

Kiirlaadijate kohta selgitab Nõmmik, et nende kasutamine pole kindlasti kuidagi akudele kahjulik.

Samuti ei mõjuta laadimisharjumused oluliselt akude vastupidavust, kinnitab ta.

"Ent telefoni laadimisel peaks ikkagi silmas pidama, millega seda laetakse. Vältida tuleks tundmatuid ja odavaid Hiina laadijaid, mis ei ole originaalid. Lisaks ei tohiks telefoni või nutiseadet kunagi laadida päikese käes, sest sellisel juhul võib aku töötemperatuur tõusta lubatust kõrgemaks ning kahjustada nutiseadet," ütles Nõmmik.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias