LOE, kui palju tegelikult auto omamine sinult raha röövib

 (27)
Külg-külje kõrval on soojem oodata
Foto: Andres Putting

Meie seas on väheseid, kes saavad auto kohe välja osta. Olgu siis tegu uue või kasutatud autoga, enamasti vajatakse sõiduki soetamiseks autolaenu. Laen on aga vaid üks osa võrrandist. Laenuvõtjad, enamasti esmakordsed autoomanikud, ei arvesta, et autoga kaasneb ka muid kulusid.

TFBanki Laenukool selgitab, mis on vajalik igakuise auto eelarve koostamiseks, tuues välja peamised kuluartiklid seoses auto ostu ja selle ülalpidamisega. Siinpuhul tasub meeles pidada, et tegemist on hinnanguliste suurusjärkudega. Reaalne kulu sõltub automargist, selle vanusest, kasutamiseesmärgist ja -tihedusest.

Registreerimistasud – alates 60 € kord

Ostes auto, tuleb see ka enda nimele registreerida. Riigilõivude suurustega saad tutvuda Maanteeameti kodulehel. Juhime siinkohal tähelepanu eritingimustele auto toomisel ELi liikmesriikidest või sellest väljaspool. Lisanduda võivad erinevad riigilõivud ja maksud.

Kindlustus – alates 15 € kuu

Autoostuga kaasneb kohustus sõlmida liikluskindlustus. Makse suurus sõltub kindlustusepakkujast, autost (mark, vanus ja tehnilised näitajad) ja selle kasutamise otstarbest. Kuna liikluskindlustus katab sinu tekitatud kahju kolmandale osapoolele, siis võib sul tekkida vajadus lisakindlustuse ehk kasko järgi.

Seotud lood:

Nii on kaetud ka sinu muud võimalikud kulud. Kuigi kasko puhul kehtib omavastutus, siis pakuvad paljud ettevõtted kasko raames tasuta klaasivahetusteenust. Lisateenuseid ja pakette on mitmeid, seega võrdle kindlasti enne lepingu sõlmimist erinevaid pakkumisi.

Kütus – 50-60 € paak

Kütusekulu sõltub autost ja sinu liikumistest. Mida suurem ja raskem auto või mida suurem mootor, seda suurem kütusekulu. Kui kasutada autot linnas töö ja asjatoimetuste raames ning üks-kaks korda natuke pikema vahemaa sõitmiseks, siis kulub heas korras, kasutatud, keskmise hinnaklassi autol kuus hinnanguliselt 2-3 paaki.

Aga taaskord, see on hinnanguline number. Aitamaks sul valida kütuse- ja keskkonnasäästlik sõiduauto on Maanteeamet koostatud kütusekulu ja CO2 heitmeid kajastava teatmiku. Pea nõu ka automüüja ja erinevate spetsialistidega.

Hooldus ja ülevaatus – 200-300 € aastas

Tavaliselt käiakse autoga hoolduses iga 15 000-30 000 km või ühe aasta järel. Siis vahetatakse õli, filtrid, kontrollitakse erinevaid süsteeme … Hooldus pole alati kohustuslik, kuid see on auto

Töökorras hoidmiseks äärmiselt vajalik. Ühtlasi ei saa korras autota ülevaatuselt läbi ning ülevaatus on kohustuslik.

Rehvid - 70-150 € rehv + vahetustasu

Rehvidele kuluv summa oleneb autost. Mõnikord antakse hooaja rehvid kaasa, teinekord tuleb need ise osta. Rehvid kipuvad ka purunema ja kuluma. Rehvihind sõltub rehvimõõtudest ja tootjast. Reeglina on talverehvid kallimad kui suverehvid. Siinkohal juhime tähelepanu, et antud kulu ei sisalda rehvide vahetamise summat. Teenuse hind sõltub selle pakkujast, kuid hinnad algavad umbes 30€st.

Parkimine, autopesu - alates 30 € kuus

Kulu, mis sõltub taaskord sinu liikumistest, elu- ja töökohast. Parkides tasuta aladel ja ise autot pestes saad selle kulu nulli viia.

Parandus – sõltub

Kõik sõltub taaskord autost ja selle kasutamisest. Nii mõndagi saab korralise hooldusega vältida, kuid õnnetusi juhtub, ka sinust sõltumata. Lisaks mängivad olulist rolli sinu kindlustustingimused. Kui sul on kasko, siis tasub omavastutuse jagu raha alati tagavaraks hoida.

Amortisatsioon – 15-20 % aastas

Iga auto väärtus kahaneb ajas. Kui palju, see sõltub auto margist ja mudelist, kasutatud autode puhul ka läbisõidust. Meie antud number on jäme keskmine ning täpsema tulemuse saamiseks peaksid konsulteerima spetsialistiga. Küll aga aitab see esialgne hinnang sul arvutada auto väärtuse 3-5 aasta pärast, et saaksid teha plaane tulevikuks.

Muud võimalikud lisakulud

Siia alla käivad paigaldatud lisaseadmed (alarm, stereo), kuid ka erinevad trahvid, mida võib ette tulla ka kõige korralikumal liiklejal. Lisakulude suurus sõltub taaskord autost ja selle kasutamisest.

Pärast seda, kui oled igakuised laenumaksed ja muud kulud kokku löönud, kõrvuta summa oma igakuise eelarvega. Sel viisil saad efektiivsemalt ühendada oma vajadused ja võimalused.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias