Lugeja küsib: kas pean minema tagasi tööle, kui koroonaoht pole möödas ja perekonnas leidub inimesi, kes on COVID-19 riskirühmas?

 (30)
Fine Dining koolitus
Fine Dining koolitusFoto: Karli Saul

Teenindajana töötav lugeja tunneb muret oma lähedaste pärast, kelle haigestumisega ta riskib, kui tööle tagasi läheb, töölepinguseaduse järgi, aga tuleb tööle naasta, kui tööandja töötajat vajab.

Lugeja küsib: Eriolukorra tõttu oli meie restoran kinni poolest märtsist aprilli lõpuni, sest ei lubatud kliente saalis teenindada. Minu tööks oli just klientide teenindamine saalis. Nüüd, mai keskpaigast hakkab juba restorani taas kliente vastu võtma ning tööandja kutsus mind tagasi tööle.

Samas ei ole koroona oht täiesti möödas, mul väiksed lapsed kodus ja vanemad, kes kuuluvad riskirühma. Kas ma ikka pean tööle minema? Tööandjal pole niikuinii veel täies mahus tööd anda. Kas võiksin nõuda tööandjalt, et ta hoiaks mind veel tööootel ja kutsuks tööle need, kellel väikseid lapsi pole?

Vastab Ene Olle, Tööinspektsiooni nõustamisjurist

"Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt peab tööandja pakkuma Teile kokkulepitud tööd ning Teie peate oma tööülesandeid täitma. Kui tööandjal kokkulepitud tööd pakkuda ei ole, kuid Teie olete valmis tööd tegema (küsisite tööandjalt tööd, kuid ta ütles, et pole anda või andis teada, et tuleb kodus olla kuni tööle kutsutakse), siis maksab tööandja Teile selle aja eest Teie keskmist töötasu vastavalt TLS § 35-le," selgitas Olle.

Seotud lood:

Kui nüüd olukord muutus ja tööandjal on tööd anda ja ta kutsub töötaja tööle, siis peab töötaja Olle sõnul asuma täitma oma tööülesandeid (TLS § 15). "Kui kardate veel COVID-19 võimaliku nakatumise tõttu tööle minna, siis arutage oma mured tööandjaga läbi," soovitas Olle.

Olle sõnul tuleks sellisel juhul pöörduda tööandja poole (näiteks e-kirja teel) ning paluda selgitust, milliseid meetmeid tööandja on kasutusele võtnud töökeskkonnas viiruse leviku tõkestamiseks. "Kui leiate, et kasutuselevõetud meetmed ei ole piisavad, siis andke sellest tööandjale teada, tuues pöördumises välja konkreetsed rikkumised ning andke mõistlik aeg nende kõrvaldamiseks," lisas ta.

"Kui Te ikka ei soovi tööle naasta, saate kokku leppida, millistel tingimustel ja kui kaua Te veel töölt eemal olete. Soovitav oleks sellised kokkulepped sõlmida kirjalikult," rääkis Olle.

Kui ikkagi tundub, et COVID-19 ohu tõttu töötaja tööle naasta ei soovi ja tööandjaga töölt eemal olemiseks sobivat kokkulepet ei saavuta, tuleb Olle sõnul otsustada, kas lõpetada töösuhte omal soovil (TLS § 85 lg 1) teatades sellest tööandjale ette 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1) või paluda lepingu lõpetamist kokkuleppel tööandjaga (TLS § 79).

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias