Lugeja küsib: kas tööandja tohib uurida, kellega olen kokku puutunud ja ega neil koroonaviirust pole?

 (64)
Koroonaproovide võtmine lennujaamas ja sadamas
Foto on illustratiivneFoto: Andres Putting

Kuigi praegusel ajal on arusaadav, et koroonaviirus võib levida ja viirusekandjaga kokku puutunud inimesed võivad viirust edasi kanda, pole mõistlik töötaja käest iga päev küsida, kas tal on kokkupuuteid viirusega nakatunud inimestega.

Lugeja küsib: "Tööandja nõuab minult allkirja, et ma pole kokku puutunud koroonaviirusesse nakatunud inimesega. Ma võin ju olla haige inimesega niimoodi kokku puutunud, et ma seda ise ei tea. Kas tööandja võib minu käest allkirja nõuda ja kas see päriselt aitab teiste nakatumist vältida?"

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant

Tööandja ülesanne on Kaljula sõnul tagada ohutu töökeskkond, selline on ka töötajate ootus. "Viiruse leviku kontekstis peab tööandja teadma, kas töökeskkonnas on viibinud viirusekandja, et võtta kasutusele meetmed viiruse leviku tõkestamiseks," rääkis ta.

"Kui tööandja ei tea, et töökeskkonnas on viirusekandja olnud, siis ei saa ta vajalikke tegevusi teha ning viirus levib edasi," lisas Kaljula.

Samas tuleb Kaljula sõnul meeles pidada, et küsida ja koguda oma töötajate kohta andmeid tuleks nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. "Igapäevaselt töötajalt allkirja küsimine selle kohta, kas ta ikka on terve pole eesmärgipärane."

"Pigem tuleb panustada sellele, et haigustunnustega inimesed ei viibiks töökeskkonnas ning haigena tööle saabunud töötaja saadetakse viivitamatult koju soovitusega pöörduda perearsti poole," rääkis. Kaljula tõi välja, et töötajatel tasub soovitada laadida alla HOIA äpp, et võimalikest kokkupuudetest teada saada.

Tööinspektsioon on koostanud tööandjatele lühikese juhise, kuidas toimida, kui töötajal on viiruse kahtlus või on see juba diagnoositud. Juhised on leitavad Tööelu portaalist.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias