Lugeja küsib: miks ei saa ettevõtluskonto omanik töötutoetust, ega töötuna arvel olla?

 (66)
Madis Toomsalu
Madis ToomsaluFoto: Hendrik Osula

Ettevõtluskonto on mõeldud lihtsustatud korras ettevõtlustulu maksustamiseks ja ettevõtluskonto võimaluse loomisel sätestati, et inimene kellel on Ettevõtluskonto ei saa olla töötuna arvel, kinnitas Töötukassa.

Delfi poole pöördus lugeja, kes uuris, miks ei saa olla ettevõtluskontot omav inimene töötuna arvel. „Avasin LHV pangas läbi iseteeninduse ettevõtluskonto, kuna arvasin, et kui selline võimalus on olemas ja peaks müüma tulevikus midagi teisele eraisikule müüa, siis ehk tuleb see kasuks," ütles lugeja.

„Olin töötukassas enne seda arvel ja pärast konto tegemist teatas töötukassa, et samaaegselt töötukassas arvel olla ei saa. Ettevõtluskonto kaudu ühtegi tehingut tehtud pole ja tulu saadud ka mitte. Samuti pole seotud ühegi ettevõttega. Arusaamatuks jääbki, et kui mul on ettevõtluskonto mis seisab niisama ja tulu ei teeni, siis miks ei saa olla töötuna arvel ja töötutoetust?"

Mõeldud lihtsustatult maksude maksmiseks

LHV panga kommunikatsioonijuht Priit Rum selgitas, et kui riik Ettevõtluskonto võimaluse lõi, siis sätestati, et pärast Ettevõtluskonto tegemist, ei saa end töötuna arvele võtta ja kui on töötuna arvel, siis tema töötuna arvelolek lõpetatakse. „Kui ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadus vastu võeti, täiendati samal ajal ka Tööturuteenuste ja -toetuste seadust."

Seotud lood:

„Ettevõtluskonto avamise lepingu sõlmimisel kannab Maksu- ja Tolliamet LHV Pangalt saadud kliendi andmed töötamise registrisse - lihtsustatult öeldes tähendab see, et ettevõtluskonto on võrdsustatud töötamisega," selgitas Eesti Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel.

Ettevõtluskonto eesmärk on Koppeli sõnul lihtsustada füüsilise isiku poolt teisele füüsilisele isikule kauba müümist või teenuse osutamist. „Eelduste kohaselt loob inimene ettevõtluskonto endale selleks, et teistele inimestele kaupa või teenust müüa, see on sarnane võlaõigusliku lepingu alusel teenuse osutamisele ning selle tegevusega samaaegselt ei saa töötuna registreeritud olla," lisas ta.

Seadus kehtestab

See, et ettevõtluskonto omanik ei saa olla töötuna arvel, tuleneb tööturuteenuste ja -toetuste seadusest, mille kohaselt ei võeta isikut töötuna arvele kui ta töötab töölepingu alusel, töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel või osutab teenust või müüb kaupa ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse tähenduses või on avalikus teenistuses.

Ettevõtluskonto on uus teenus ja sellega seonduvaid küsimusi tuleb igapäevaselt juurde, sõnas Rum. „Täiendame Ettevõtluskonto kodulehte töötuna arvele võtmise infoga, et edaspidi oleks teenuse kasutajatel selles osas parem selgus," lõpetas ta.

Põhjalik info ettevõtluskonto kohta on leitav Maksu- ja Tolliameti lehel. Ettevõtluskonto võimalus loomise võimalus eraisikutele 2019. aasta jaanuarist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias