Maanteeamet selgitab: mida tähele panna, kui teekate on sulanud ja tee "higistab"

 (21)
Teed Tallinnas sulavad
Sulav tee TallinnasFoto: Lugeja foto

Pikka aega kestvad kuumad ilmad mõjutavad teede kvaliteeti igal aastal, kuid tänavusel suvel esineb Maanteeameti sõnul teede "higistamist" keskmisest rohkem.

Kuum ilm mõjutab teede kvaliteeti mitmel moel, asfaltteedes võib lõiguti tee pinnale tõusta kleepuv bituumen, mis muudab tee kleepuvaks. Kõige suurem kuumalaine mõju on pinnatud teelõikudel, kus kuumusega imbub bituumen tee pinnale.

Keskmise ja suurema raskeliiklusega teedel võivad katted "higistada" sõidujälgedes. Raskeliiklusega teel soodustab teekatte pehmenemine pikiroobaste teket.

Vali sõitmiseks mittekleepuv osa teest

Maanteeamet soovitab, kui vähegi võimalik, mitte sõita teedel ühes jäljes, vaid valida sõiduraja ulatuses ala, kus teekate poleks pigine. Samuti ei ole hea sõita roobaste põhja mööda, sest see suurendab teede "higistamist".

Pikka aega kestvad kuumad ilmad tingivad teatud määral kulude suurenemise. Näiteks tuleb "higistavad" lõigud üle puistata, et autorattad tee kihti üles ei tõmbaks.

Nii tee-ehitajad kui ka teehooldajad, kelle haldusalasse taoline teelõik jääb, on puistamas teedele sõelmeid ja liiva, et leevendada sulamise tagajärgi.

Sõita tuleks kogu teeraja ulatuses

Seotud lood:

Pindamisobjektil värskelt pinnatud teel tuleks sõitmiseks kasutada kogu sõiduraja laiust, mitte ületada lubatud maksimaalset sõidukiirust ning püüda vältida sõitmist alale, kus värske bituumen leemendab.

Lisaks palub Maanteeamet olla ettevaatlik juhul, kui asfalti kuumenemisest päikese käes on tee kohale tekkinud virvendus, mis halvendab nähtavust.

Omajagu ebameeldivusi võivad "higistavad kohad" tekitada ka autojuhtidele, kuna auto võib saada bituumeniga määritud. „Higistav" tee on tülikas ka jalakäiatele, kes seda asulas ületama peavad.

Probleemid ka kruusateedel

Pikaajalisel kuivaperioodil väheneb kloriididega tehtud tolmutõrje mõju kruusateedel (probleem on tingitud eelkõige kuivadest ilmadest mitte niivõrd kuumusest). Kuivast võib olla ka tingitud kruusateede tolmamine ja "treppi minek", sest kuiva ilmaga on kruusateede hööveldamine raskendatud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias