Maarja Küla aitab erivajadusega inimesed tööjõuturule


Maarja küla elanikud löövad kaasa lehtede koristamisel.
Maarja küla elanikud löövad kaasa lehtede koristamisel.Foto: Maarja küla

Maarja Küla pole tavaline küla Põlvamaal Kiidjärvel, vaid pigem kogukond, kus intellektipuudega inimesed elavad oma tavapärast igapäeva- ja tööelu. SA Maarja Küla juhataja Ly Mikheim ongi veendunult seda meelt, et kindlatel tingimustel ja jõudumööda suudavad ka erivajadusega inimesed tööjõuturul kaasa lüüa.

Maarja Küla elanikud teevad jõukohaseid töid nii külas kui ka väljaspool seda. Mis on peamised tööd, millega tegeletakse?

Maarja Küla pakub pikaajalise kaitstud töötamise teenust nii oma küla elanikele kui ka piirkonna erivajadusega inimestele. Meie juurde töötubadesse käiakse nii Põlvast, Võrust kui ka Tartust. Meil töötab kohapeal kuus töötuba – savikoda, vaibakoda, puidukoda, käsitöökoda, haljastus- ja remondikoda ning kodundus. Tartus Lõunakeskuses asub meie pood-töötuba ja Põlvas on üks töötuba. Valikuid on palju ning seetõttu suudab iga inimene leida midagi, mis just temale sobib. Igas töötoas on meil meister-tegevusjuhendaja, kes alguses õpetab ja juhendab, hiljem jälgib ning toetab vajadusel tööd.

SA Maarja Küla juhataja Ly Mikheim Foto: Maarja küla

Külaelanikud käivad tööle ka väljapoole küla. Kes on teie peamised partnerid?

Juba neli aastat käime igal kevadel ja sügisel Tartus Juhani Puukoolis hooajatöödel. Puukoolis tegeleme taimede istutamisega kasvuhoonest õue või vastupidi. See töö on meie küla asukatele täiesti jõukohane ja teisalt on ka suureks abiks puukoolile.

RMK Kiidjärve Loodusmajas, mis on ühtlasi meie naaber, töötame juba kolm aastat. Hoiame korras loodusmaja territooriumi ehk siis teisisõnu aitame majahoidjat. Üks meie küla elanik töötas üle nelja aasta RIMI-s kärupaigutajana, kuid kahjuks on praeguseks leping lõpetatud. Tööülesannetega sai ta kenasti hakkama, kuid tagasilöögi põhjustas oskamatus lahendada isiklikke sotsiaalseid probleeme.

See oli ka õppetund meile, kuna mis seal salata, olime jäänud “loorberitele puhkama” ning ei märganud õigeaegselt tekkinud probleeme ega osanud abi pakkuda. Sellised probleemid ongi üks suuremaid väljakutseid nii ettevõttele, kuhu töötaja saabub, kui ka nendele, kes toetavad erivajadusega inimese töötamist – märgata muutusi, osata neid lahti mõtestada ning tuge pakkuda, enne kui olukord halveneb ja töösuhe tuleb lõpetada.

Probleemidest veel: millised on peamised tagasilöögid, millega erivajadusega inimesed tööjõuturul kokku põrkavad?

Intellektipuudega inimesed on väga usaldavad – seda kasutatakse vahel kurjasti ära. Nad on võimelised töö selgeks õppima, aga kui on ootamatu olukord, uudne situatsioon, siis ei oska nad alati lahendust leida ja võivad tegutseda omal moel – vastu vaielda, kahelda tööülesannete tegemise vajalikkuses, lahkuda töö juurest, mitte midagi teha või lihtsalt seista. Kõige parem nii tööandjatele kui ka meie klientidele on vähemalt esialgu meiepoolse juhendaja olemasolu töö juures ning võimalus konsulteerida peaks jääma väga pikaks ajaks. Samas võin kinnitada, et enamasti on tegemist väga lojaalsete ja positiivsete töötajatega ning omal moel suudavad nad ka ülejäänud tööpere koostööd ja meekonnavaimu turgutada.

Maarja Küla elanikud töötasid ka hooldekodus. Kuidas selle tööga on läinud?

Hooldekodus vabatahtlikutöö on praeguseks hetkeks lõppenud. Idee seisnes selles, et kokku viia vanurid, kes kannatavad suhtlemisvaeguse all, ja meie kliendid, kellele meeldib jutustada. Asi jäi seisma paraku rahastuse taha, sest teadupoolest meie riigis lobisemise eest palka ei maksta.

Pakute ka allhanketeenust. Kuidas on ettevõtjad selle teenuse vastu võtnud?

Pakume allhanget mitmetele firmadele. OÜ Okkastyle tellib männiokstelt okste eraldamise tööd. See on meie asukatele väga sobiv, jõukohane ja meeleolukas töö. OÜ Põhjala Teetalu tellimusel kleebime teepakenditele etikette ning see töö sobib suurepäraselt neile, kes saavad hakkama täpsust ja kiirust nõudva tegevusega. REFLECTOR OÜ tellimusel pakendame helkureid ja Studio Tartuensise jaoks kleebime kokku karpe. Kõik allhanketööd teostatakse juhendaja juhendamisel ja kvaliteedi püüame hoida kõrgel. Kuid me otsime ka uusi allhankeid juurde. Kui mõni asutus või firma soovib meile allhanget pakkuda, aga ei tea, mis tööd on meile jõukohased, siis võtke julgelt ühendust ja meie juhendaja tuleb kohale ning vaatab tööprotsessid üle.

Mulle meeldis Maarja Küla mullu alanud Rotary Internationali toetatud projekti idee pakkuda puuetega inimestele sisulisemat tööd kui kärulükkamine. Kuidas selle projektiga on läinud?

Rotary Internationali suurprojekti kaudu püüame seni katseeksitusmeetodil tehtud tegemised kuidagi mõtestada. Koostasime õppeprogrammid, kuidas erivajadusega inimesi tööprotsessi kaasata. Programmide väljatöötamisel kasutasime oma spetsialistide kogemusi, kui käisime vaatamas mujal tehtavat tööd Eestis. Üks kogemusreis võimaldas näha ka Hollandi kogemust.

Praegu vaatab programme üle Tartu Ülikooli sotsiaaltöö eriala spetsialist. Oleme koostanud ka kava, mille baasil hakkame õppeprogramme huvilistele tutvustama ning seejärel anname need programmid vabasse kasutusse. Samal ajal jätkame kogemuskoolituste pakkumist. Selle suurprojekti kaudu saime uuendada ka oma töötubade tehnilist baasi, soetada uusi masinaid ning osta materjali erinevate töötubade jaoks.

Ja oluline on märkida, et just selle projekti kaudu on saanud töötubades tegutseda needki erivajadusega inimesed, kellel pole riiklikku suunamist teenustele.

Ly Kaasik Foto: erakogu
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias